5 kreativních způsobů, jak bezbolestně vyndat třísku
Stane se to, když to nejméně čekáte. Možná se procházíte po molu a chytnete se dřevěného zábradlí nebo možná stavíte dřevěnou terasu na svém dvorku, minutu je vše v pořádku a pak najednou ucítíte vystřelující bolest. Právě jste dostali třísku. Získat třísku nemusí být úplně traumatický zážitek, ale rozhodně může být nepříjemný a bolestivý. A i když při získání třísky nehrozí velké nebezpečí, může se infikovat, pokud ji neodstraníte včas. Jak ale třísku odstranit?
Jak odstranit třísku
Stejně jako u všech zranění v životě je získání třísky mnohem rychlejší než odstranění třísky. Může to trvat zlomek sekundy, než se malý kousíček dřeva usadí ve vaší kůži, ale vyžaduje to trochu více trpělivosti (a možná i lupu) a času, než proces zvrátit. Pro dospělé je tříska obvykle mírnou nepříjemností; pro děti však může být tříska trýznivou zkouškou. Dobrou zprávou je, že existuje několik kreativních metod, jak odstranit třísku, které rychle přinesou úlevu vám – nebo vašemu dítěti. Níže uvádíme několik příkladů:
- Pinzeta: Klasika při odstraňování třísek, pinzeta může být vaším nejlepším přítelem, když jsou vhodné okolnosti. Bez ohledu na to, jak hluboká je tříska, pokud jí dostatečně vyčnívá z povrchu kůže, měli byste být schopni ji ihned vytrhnout. Toto je obecně méně účinná metoda, pokud vyčnívá jen velmi málo třísky nebo je-li dostatečně hubená, aby ji nemohl dobře uchopit.
- Kleštičky na nehty: Pro silnější dřevěné třísky nebo pro jiné materiály, jako je kov, mohou být nůžky na nehty docela účinné. Za předpokladu, že tříska také vyčnívá z kůže, lze místo pinzety použít nůžky na nehty, které třísku uchopí a vytrhnou. Ale ostrá hrana nůžek na nehty může být také použita k vytvoření malého řezu v kůži podél délky třísky; pokud není zapuštěný příliš hluboko, měli byste být schopni odříznout kůži tak, abyste se dostali ke střepinám, aniž byste skutečně způsobili krvácení z kůže.
- Jehla: U třísek, které jsou o něco hlubší, lze použít malou jehlu k vypáčení jedné části třísky nahoru a ven za povrch kůže. Poté, co jste se ujistili, že jste jehlu před použitím sterilizovali, jemně propíchněte otvor v kůži přímo přes konec třísky, který je nejblíže povrchu. Potom pomocí jehly vypáčte třísku nahoru a ven; jakmile je dostatek úlomků mimo kůži, měli byste být schopni pomocí pinzety (nebo dokonce nehtů) odstranit zbytek úlomků.
- Páska: Někdy může velmi drobná tříska dokonce lehce vyčnívat z kůže, ale pinzeta není dost jemná, aby ji uchopil. V těchto případech lze místo toho použít pásku. Jednoduše vezměte malý kousek pásky (pravděpodobně něco jako lepicí páska s trochu větší lepivostí než lepicí páska) a přitiskněte ji na třísku. Počkejte několik minut, aby lepidlo fungovalo, a poté jej stáhněte; páska by měla přinést třísku s sebou.
- Lepidlo: Funguje na stejném základním principu jako páska; nalijte na oblast trochu lepidla (stejný druh bílého lepidla, jaký byste mohli použít pro vědecký projekt) a počkejte, až zaschne. Poté ji odloupněte a tříska by se měla přitáhnout spolu s ní. Stejně jako u pásky je to obecně účinnější u třísek, které jsou malé a mají nějaký výstupek z povrchu kůže.
- Peroxid vodíku: Pro méně násilný přístup k odstraňování třísek je dobrou volbou peroxid vodíku. Když se nalije na oblast s třískou, peroxid začne bublat (což se děje kvůli reakci na enzym katalázu, který tělo uvolňuje po poškození kůže); tato bublající reakce se může ve skutečnosti dostat pod třísku a vytlačit ji na povrch. V některých případech může úlomek zvednout samotný peroxid; v jiných případech možná budete muset k dokončení postupu stále sáhnout po pinzetě.
- Jedlá soda: Jedlá soda může mít podobný účinek jako peroxid vodíku, i když budete potřebovat trochu více trpělivosti, aby fungovala efektivně. Pokud je tříska obzvláště hluboká, můžete si vyrobit pastu s jedlou sodou a vodou a aplikovat ji na postižené místo. Poté jej zakryjte obvazem nebo obvazem a počkejte asi den; pasta by měla třísku posunout blíže k povrchu kůže.
- Epsom Salt: Tuto všestrannou látku lze použít na všechny druhy onemocnění a její seznam použití zahrnuje odstraňování třísek. Po rozpuštění některých solí v teplé vodě namočte kůži pobitou střepinami do vody asi na 10 minut; slaná voda může pomoci vytáhnout třísku na povrch a usnadnit její extrakci.
- Olej/ocet: Pokud nemáte Epsomskou sůl snadno k dispozici, můžete postiženou kůži také namočit do oleje nebo octa na 20-30 minut; obě látky mohou pomoci vytáhnout třísku na povrch.
- Ovoce/zelenina: Jakkoli to může znít divně, existují důkazy, že některé druhy ovoce a zeleniny mohou skutečně pomoci odstranit třísku. Cibule i brambory mohou potenciálně fungovat: podobně jako u pasty z jedlé sody uřízněte velmi malý plátek obou potravin a pomocí obvazu jej připevněte ke kůži; po dni (nebo přes noc) by měla být tříska blíže k povrchu. Úžasně se stejným způsobem dají použít i banánové slupky.
U všech těchto kutilských metod je důležité používat dobré návyky první pomoci a ujistit se, že je oblast před a po jakékoli metodě, kterou zvolíte, čistá. Vzhledem k tomu, že tříska je ve skutečnosti cizí předmět narušující kůži, je zcela možné, že dojde ke krvácení nebo infekci. Chcete-li to vyřešit, je dobré mít po ruce alkohol nebo antibiotickou mast.
Potřebuji lékařskou péči?
Je zřejmé, že třísky nejsou vážným problémem, takže jakýkoli z domácích prostředků by měl rychle vyřešit vaše problémy s třískami. V některých vzácných případech se však hluboká nebo velká tříska, pokud je ponechána sama, může skutečně infikovat a potenciálně způsobit další problémy. Pokud máte dost špatnou třísku, kterou nejste schopni odstranit sami, nebo pokud se objeví známky infekce, můžete se kdykoli zastavit u kvalifikovaných lékařů, kteří poskytnou zdravotní péči.