5 způsobů, jak efektivně a rychle odstranit rez

Rez na kovu nemusí vždy znamenat, že je předmět určen do koše. Pokud si uděláte čas a trpělivost, můžete odstranit rez z mnoha kovových povrchů a vaše nástroje, nože a pánve budou vypadat jako nové.

V tomto článku se podíváme na 5 způsobů, jak odstranit rez z kovu, jako je nerezová ocel, pomocí jednoduchých domácích potřeb.

1. Octová koupel

Nejlépe se používá na předměty, které jsou celé z oceli nebo na nástroje s výraznou rzí, octová lázeň vyžaduje velmi málo tuku na lokty, aby odstranila rez, jakmile se namočí. Navzdory skutečnosti, že předmět musí pro dosažení nejlepších výsledků ležet přes noc, tento způsob odstraňování rzi se snadno provádí a lze jej nechat pracovat, aniž byste jej museli hlídat.

Metoda: Nechte svůj rezavý předmět v bílém octě zcela ponořený přes noc. Po nasáknutí odstraňte a seškrábněte rez kovovým kartáčem nebo ocelovou vlnou. U věcí, které nelze vyjmout a ponořit, můžete namočit hadr do bílého octa a omotat zrezivělé místo.

2. Brambor a mýdlo

Pro rez na snadno dosažitelných površích s méně odolnými, menšími skvrnami je metoda saponátu na brambory a nádobí snadná a rychlá technika pro odstranění rzi. Funguje to skvěle na kuchyňských spotřebičích, ale mělo by se to dělat nad dřezem, protože to může být nepořádek.

Postup: Brambory rozkrojte napůl a odkrytý konec potřete saponátem. Brambory použijte jako drátěnku, protože to vytváří chemickou reakci s rzí, která usnadňuje její odstranění.

3. Citron a sůl

Pokud chcete odstranit rezavé skvrny z předmětů s malým množstvím rzi, včetně kuchyňských nožů, tato metoda je pro vás. Možnost citronu a soli využívá dvě položky běžně se vyskytující v domácnosti a vyžaduje mnohem méně úsilí.

Postup: Místo rzi potřete vrstvou soli a přes sůl vymačkejte šťávu z nakrájeného citronu nebo limetky. Nechte směs uležet a poté setřete rez s kůrou z ovoce. Proces opakujte, dokud prach úplně nezmizí, poté opláchněte a osušte.

4. Jedlá soda

Tato levná běžná přísada dělá zázraky pro rezavé pekáče, tenké kovy a lehce zrezivělé kroužky. Ačkoli odstranění rzi může často trvat jednu hodinu, počáteční proces je jednoduchý.

Metoda: Opláchněte svůj kovový předmět a protřepejte jej dosucha, než jej poprášíte jedlou sodou, čímž zakryjete všechny oblasti rzi. Nechte hodinu působit a poté vydrhněte kovovým kartáčem nebo ocelovou vlnou před opláchnutím a nakonec vysušením ručníkem.

5. Kyselina citronová

Pro větší skvrny rzi nalezené na předmětech, jako je nářadí, je kyselina citronová perfektním řešením. Odstraňuje však barvu, a proto by se měl používat na kovové předměty, které lze ponořit, aniž by došlo k poškození okolních povrchů.

Postup: Použijte 2-3 polévkové lžíce kyseliny citronové v misce s horkou vodou. Umístěte kovový předmět zcela do mísy a nechte jej přes noc sedět. Odstraňte a vydrhněte přetrvávající rez kartáčem, před opláchnutím a osušením.

Kovy jako nerezová ocel jsou oblíbené a všestranné materiály. Jsou však náchylné ke korozi, zejména v domácnosti, kde jsou vystaveny pravidelnému používání a potenciálu oxidace.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments