Co dělat když gekončík nechce jíst

Gekon leopard (gekončík), který celé dny nebude jíst, patří k nejhorším nočním můrám majitele. Tato mučivá zkušenost způsobuje velký stres a obavy jak u začínajících, tak u zkušených chovatelů. Aby to bylo složitější, důvod potlačení chuti k jídlu se může značně lišit.

Pokud však váš gekončík odmítá jíst, nepropadejte zoufalství. Zaznamenáním dalších příznaků (pokud nějaké existují) budete schopni najít příčinu události a najít účinné řešení. V tomto článku najdete všechny běžné důvody, proč by lev přestal krmit, a co můžete, abyste mu vrátili chuť k jídlu.

Důvody, proč váš leopardí gekon nejí

Zde jsou nejčastější důvody hladovky leopardích gekonů.

Nový domov

Jeden z nejčastějších příběhů o Gekončíkově ztracené chuti k jídlu má jednu ústřední událost – právě se dostal do nového domova. Zdánlivě zdravé zvíře se ani nepodívá na hmyz, který na svém předchozím místě vesele kousalo. Dny odmítání jídla se mění v týdny a je naprosto normální, že se nový majitel v tuto chvíli velmi znepokojuje.

Naštěstí díky svému metabolismu a tukovým zásobám mohou gekončíci normálně žít překvapivě dlouhou dobu bez jídla. V další části se dozvíte více o tom, jak dlouho vydrží lev bez jídla.

V těchto situacích je nejčastějším scénářem, že po uplynutí týdnů zdravý gekončík začne jíst. Pokud máte možnost, nechte ho zkontrolovat veterinářem, pokud odmítání potravy trvá déle než měsíc. Veterinář zkontroluje vašeho mazlíčka na parazity, což je důležité.

Také můžete použít doma vyrobený tekutý doplněk zvaný „kaše“, abyste do svého gekončíka dostali nějakou výživu, ale o tom později.

Období rozmnožování

Hnízdní sezóna gekončíka trvá celou dobu od února do listopadu. V určitém okamžiku mohou gekoni (zejména samci) být natolik zaneprázdněni svými reprodukčními instinkty, že přestanou jíst.

Doporučujeme, abyste se pokusili dodatečně stimulovat krmení, pokud nechuť k jídlu přesáhne několik týdnů. Informace o tom, jak na to, najdete v páté části. Gekončíci však mohou během sezóny čas od času přestat jíst.

Ovulace u žen

Ovulace je proces tvorby vajíček u samic gekona a probíhá od ledna do června nebo července. Mohou ovulovat i bez přítomnosti samce. Některé samice v tomto období přestanou krmit.

Mnoho zdrojů uvádí, že je zcela přijatelné, aby se gekončíci postili po celou sezónu. Stále bych jim však pravidelně nabízel jídlo a snažil se krmení stimulovat. Nemůžete zastavit ovulaci, ale můžete udržet své gekončíky v nejlepší kondici po celou dobu, abyste zajistili, že jejich těla nebudou trpět během rychlého období rozmnožování.

Studené terárium

Příliš chladné terárium může mít za následek odmítnutí jídla a také celkový nedostatek aktivity. Také to může způsobit, že ještěrka vyvrhne částečně strávené (nebo nestrávené) potraviny.

Toto je první a nejjednodušší věc, kterou můžete zkontrolovat, když se váš leopardí gekon chová letargicky a podivná je teplota. Správná denní teplota v nádrži vašeho gekončíka by měla být 24-29°C, s oblastí ohřevu až ~ 32°C. Dobrá teplotní pistole vám umožní rychle zkontrolovat teplotu na obou stranách nádrže.

Brumace

I zajatý gekončík zcela jistě pocítí střídání ročních období. Někteří gekončíci budou „trvat“ na zimním odpočinku (nazývaném brumace) i když nezměníte teplotu v nádrži. Pokud zcela zdravý gekončík přestane jíst koncem podzimu nebo začátkem zimy a tráví mnoho času schováváním, existuje vysoká pravděpodobnost, že se snaží brumovat.

Nejlepší postup je jít s tím. Snižte teploty svého gekončíka podle doporučení a postupně zkracujte dobu svícení.

Stres v soužití

Pokud chováte dva nebo několik gekončíků pohromadě, slabší z nich může být šikanován. Stres může způsobit, že přestanou jíst. To je důvod, proč jsou zodpovědní odborníci na plazy vždy proti soužití. Jediným způsobem, jak problém vyřešit, je umístit své leopardí gekony odděleně.

Vybíraví jedlíci

Někteří gekončíci jsou prostě vybíraví jedlíci. Člověk nemusí mít rád moučné červy. Další se cvrčků nedotkne. Špatnou zprávou je, že pokud gekončík nemá zájem o určitý druh jídla, je mizivá šance, že jeho názor změníte.

Nabídka pestré stravy je dobrý způsob, jak zajistit, aby si váš vybíravý lev vždy našel něco, co mu vyhovuje.

Nemoci a zdravotní stav

Bohužel řada nemocí a zdravotních problémů může způsobit nedostatek chuti k jídlu. Tyto zahrnují:

  • Parazitární infekce
  • Vředy a abscesy v ústech
  • Hniloba v ústech
  • Náraz (zejména pokud máte volný substrát)
  • Metabolické kostní onemocnění (MBD)
  • Orgánové (játra, ledviny) selhání

Jak dlouho vydrží gekoni leopardí bez jídla?

Díky tukovým usazeninám, díky kterým jsou jejich ocasy tak baculaté, mohou gekončíci zůstat bez jídla po dlouhou dobu. Jak dlouho?

To nikdo přesně neví. Bylo by extrémně kruté provádět experimenty, které by to určily, ale neoficiální důkazy získané díky uprchlíkům z gekonů a špatně chovaným zvířatům nám říkají, že bez jídla vydrží měsíc nebo i déle. Půst v období rozmnožování může trvat ještě déle. Po měsíci však vstupujete na neprobádané a možná nebezpečné území.

Půst se liší pro mladé gekončíky a pro dospělé gekončíky. Kvůli vysokým nárokům na energii a živiny mohou být mladí gekončíci delším obdobím nejedení více poškozeni.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *