Co dělat když otékají nohy – Co pomáhá na oteklé nohy a kotníky

Už se vám někdy stalo, že jste se podívali dolů na své kotníky a chodidla a sotva jste je poznali jako své vlastní kvůli otokům? Stává se to, ať už je to dlouhé dny na nohou, hodiny cestování, operace nebo těhotenství. Existují však způsoby, jak zmírnit otoky z každodenních příčin – a někdy jim můžete dokonce zabránit.

Co způsobuje otoky nohou a kotníků?

Otoky (nebo to, co lékaři označují jako edém) nastávají, když vaše tělo zadržuje tekutinu v dolních končetinách, kotnících a chodidlech. Nejčastěji se vyskytuje na obou stranách vašeho těla. Výsledek je nepříjemný a může vám bránit ve volném pohybu.

Mezi možné příčiny oteklých nohou a kotníků patří:

  • Faktory životního stylu, jako je nečinnost nebo nadváha.
  • Zdravotní stavy, které ovlivňují pohyb tekutin ve vašem těle. Seznam by zahrnoval nemoci zacílené na vaše srdce, ledviny, játra a žíly.
  • Těhotenství.
  • Boty, které nesedí.
  • Zranění.

Pokud jde o otoky, jde o řízení a zvládnutí dne. Neexistuje nic, co by bylo nutně léčebné, ale můžete podniknout kroky ke zmírnění bolesti a nepohodlí.

Jak pomoci oteklým kotníkům a chodidlům

Možná řešení vašich oteklých nohou nebo kotníků už mohou být ve vaší kuchyňské skříni nebo rozházená po vašem obývacím pokoji. A pokud ne, může vám stačit rychlý výlet do obchodu, abyste našli nějakou úlevu.

Zde je několik snadno vyzkoušených domácích prostředků, které stojí za zvážení.

Kompresní ponožky

Někdy se zdá, že objetí může všechno zlepšit – a tento sentiment se vztahuje i na oteklé nohy a kotníky. Kompresní ponožky jemně zmáčknou vaše nohy, což podporuje lepší krevní oběh. To pomáhá zabránit hromadění tekutiny v kotnících a chodidlech, což minimalizuje otoky a bolest.

Najít kompresní ponožky nebude těžké. Jsou široce dostupné v různých obchodech, od lékáren po prodejce obuvi a online. Přicházejí také v různých hmotnostech, od lehkých, středních a těžších.

Doporučujeme začít s lehkými ponožkami. Ujistěte se, že jste vybrali pár, který není příliš těsný pro vaše tělo. Oblékněte si je ráno a noste je, dokud vám to bude příjemné.

Nadmořská výška

Gravitace nikdy nepřestane fungovat. Pokud máte oteklé nohy nebo kotníky, nechte gravitaci pracovat za vás.

Zvednutí nohou nad úroveň srdce pomáhá odvádět nahromaděnou tekutinu z dolních končetin, říká doktor Botek. V zásadě trochu pomáháte svému oběhovému systému tím, že necháte gravitaci dělat svou věc.

Nejlepší ze všeho je, že proces je jednoduchý. Stačí si podepřít nohy pomocí polštářů, knih nebo čehokoli jiného, ​​co je k dispozici. Pomoci mohou i různé jógové pozice – například ležení na podlaze se zvednutými nohami a přitisknutými ke zdi.

Epsomská sůl

Fanoušci epsomských solných koupelí nadšeně hovoří o regenerační síle, kterou přináší 15 až 20minutové namáčení ve vaně. Fantastický název pro tuto léčbu je mimochodem transdermální suplementace hořčíkem.

Je za tvrzeními o tom, jak Epsomská sůl snižuje zánět a vytahuje toxiny, spousta vědy? Ne tak docela… ale lidé na to spoléhají. Mnoho lékařů jej také propaguje vzhledem k jeho snadnému použití, nízké ceně a minimálnímu riziku.

Potraviny bohaté na hořčík

Zadržování vody a doprovodné otoky mohou být známkou nedostatku hořčíku, poznamenává doktor Botek. V takovém případě by přidání potravin bohatých na hořčík do vaší stravy mohlo být chutným řešením vašeho bolestivého problému.

Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří:

  • Ořechy a semínka (mandle, kešu, lněné semínko, arašídy a dýňová semínka).
  • Luštěniny (černé fazole, fazole lima).
  • Celá zrna bohatá na vlákninu (quinoa).
  • Nízkotučné mléčné výrobky (mléko, jogurt).
  • Zelení (špenát).
  • Hořká čokoláda.

Doplňky hořčíku

Doplňky nabízejí další způsob, jak získat podporu hořčíku. Užívání 200 mg až 400 mg hořčíku denně může pomoci snížit otoky. (Před užitím doplňku se však poraďte se svým lékařem – zvláště pokud máte onemocnění ledvin nebo srdce.)

Hydratujte se

Takže řešením problému se zadržováním tekutin je pít více tekutin? Jakkoli to zní bláznivě, odpověď je ano. Zde je důvod.

Vaše tělo přirozeně zadržuje tekutiny, pokud cítí, že vám dochází nádrž – a toto zadržování může vést k otokům. Pití většího množství vody také může pomoci vyplavit přebytečný sodík a další odpad z vašeho systému.

Tipy na snížení otoku kotníků a nohou

Jednoduché změny životního stylu (jako je cvičení a hubnutí) také mohou pomoci snížit nebo zabránit otokům a zároveň zlepšit vaše celkové zdraví. Dobré jsou aktivity jako je chůze a plavání.

Mezi další doporučení patří:

  • Zvyšte svůj celkový pohyb, protože příliš dlouhé sezení nebo stání na jednom místě může zvýšit otok. Pomoci může jen pohyb kolen a ohýbání kotníků.
  • Omezte příjem soli a sacharidů.
  • Vyzkoušejte esenciální oleje, jako je máta peprná, eukalyptus, levandule nebo heřmánek.

Pro dosažení nejlepších výsledků zkuste použít více než jednu terapii najednou. Například, pokud chodíte za cvičením, možná také použijte kompresní ponožky – a pak se ujistěte, že nohy zvednete později během dne.

Kdy byste měli navštívit svého lékaře

Zavolejte svého lékaře, pokud se u Vás objeví:

  • Ulcerace na nohou.
  • Zvýšená bolest.
  • Puchýře.
  • Zarudnutí.
  • Odvodnění.

Sledujte také své nohy. Boty, které jsou příliš těsné kvůli otokům, se mohou často zařezávat do kůže a vytvářet rány. Navíc tyto pohodlné boty omezují krevní oběh, což pouze zvyšuje problém.

A co je nejdůležitější, pokud se otok objeví pouze na jedné straně těla, okamžitě se poraďte se svým lékařem. Mohli byste být ohroženi hlubokou žilní trombózou.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *