Co pomáhá proti horečce a jak dlouho horečka trvá
Kvůli horečkám se cítíte hrozně. Můžete mít bolesti těla a únavu, nebo se možná staráte o dítě, které je nemocné a neklidné. Ať už jste to vy nebo vaše dítě, horečka vás připraví na hodiny (někdy i dny) utrpení.
Jak překonat horečku
Horečku můžete překonat tím, že budete hodně odpočívat, pít tekutiny, používat přikrývky, pokud máte třesavku, nebo ledový obklad, pokud je vám příliš horko, a užíváním léků, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Ale ve většině případů nemusíte nutně horečku prolomit. Často si poradí sami, zvláště pokud se cítíte dobře a máte mírnou nemoc.
U dětí je častým mýtem, že horečky často způsobují záchvaty a poškození mozku. Febrilní křeče se mohou vyskytnout až u 5 % dětí mladších 5 let, ale neexistuje žádný důkaz, že způsobují poškození mozku.
Snížení horečky vám může poskytnout tolik potřebnou úlevu. Mohlo by to stačit na to, abyste se vyspali nebo usadili nemocné dítě. Pokud chcete horečku překonat rychleji, mohou vám pomoci tyto tipy:
1. Odpočinek
Odolejte nutkání řešit svůj seznam úkolů, když máte horečku. Váš imunitní systém potřebuje odpočinek, aby správně fungoval. Zůstaňte doma z práce nebo školy a lehněte si, kdykoli můžete. Pokud se budete snažit dělat příliš mnoho, vaše horečka a nemoc mohou trvat déle.
Spěte, pokud můžete. Pokud nemůžete spát, schoulejte se s dobrou knihou nebo si místo toho poslechněte podcast či audioknihu.
2. Pijte tekutiny
Hydratace může pomoci vaší nemoci (a horečce) co nejrychleji vyrazit na cestu. Pravděpodobně se budete více potit, když máte horečku, a tyto tekutiny musíte doplnit pitím. Navíc každý systém ve vašem těle (včetně vašeho imunitního systému) potřebuje tekutiny, aby fungoval co nejlépe.
Pokud během horečky nepijete, můžete se rychle dehydratovat. A když jste dehydrovaní, je pro vaše tělo těžší bránit se nemoci.
Pijte to, co vám zní dobře, jako je voda, bylinkový čaj nebo třeba příležitostný sportovní nápoj. Vyhýbejte se však kofeinu, ať už ze sody, čaje, kávy nebo energetických nápojů. Kofein vás nutí více čůrat, což by vás mohlo dehydratovat a narušit vaše zotavení.
3. Ochlaďte
Pokud hoříte, nemusíte se přes to tlačit. Sebe nebo dítě můžete bezpečně zchladit pomocí několika domácích prostředků:
- Aplikujte studený zábal pod paži po dobu až 10 minut v kuse. Nepoužívejte studené zábaly u kojenců a malých dětí. Nemohou vám vždy říct, jestli je na jejich kůži příliš zima.
- Pijte studené nápoje bez kofeinu nebo jezte ledové lupínky.
- Na čelo nebo zadní část krku si položte chladnou, vlhkou žínku.
- Vezměte si vanu nebo sprchu pokojové teploty, která vám bude připadat mírně chladivá.
Přeskočte metody chlazení, pokud horečka způsobuje zimnici. Vy nebo vaše dítě se pravděpodobně budete cítit hůř, a to vám nepomůže uvolnit se a uzdravit.
4. Zahřejte se, ale „nevypoťte se“
Pokud je vám zima, vlezte si do postele pod normální přikrývky nebo si přes ramena přehoďte přikrývku. Pokud se začnete potit nebo je vám příliš horko, sundejte si je.
A buďte opatrní při svazování dítěte. Jejich tělo nedokáže regulovat teplotu tak dobře jako starší děti a dospělí. Zaměřte se na to, aby vaše dítě bylo v pohodlí, ne v teple.
5. Vyzkoušejte volně prodejné léky
Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, mohou snížit horečku a léčit bolesti hlavy nebo bolesti těla. Než užijete jakýkoli lék nebo jej podáte svému dítěti:
- Přečtěte si štítek a pochopte, jakou dávku užívat a jak často ji užívat.
- Ujistěte se, že vy nebo vaše dítě neberete žádné jiné léky, které by mohly interagovat s NSAID.
Aspirin může také snížit horečku, ale nepodávejte ho dětem mladším 18 let. Podávání aspirinu dětem může způsobit Reyeův syndrom, závažný a potenciálně život ohrožující stav.
Nepoužívejte léky na snížení teploty, jen abyste mohli jít do práce nebo poslat své děti zpět do školy. Ve většině případů jsou nemoci nakažlivé ještě alespoň 24 hodin poté, co vaše horečka přirozeně ustoupí bez použití léků. Mohli byste onemocnět všem kolem vás – a pravděpodobně se opotřebujete, což pravděpodobně způsobí, že vaše horečka bude trvat déle.
Liší se horečky u dospělých a dětí?
Děti dostávají horečky častěji než dospělí, ale horečky postihují lidi všech věkových kategorií. Bez ohledu na váš věk je horečka známkou toho, že se děje něco jiného – není to nemoc sama o sobě.
Horečky mají u dospělých a dětí podobné příčiny, jako jsou viry a infekce. Ale buďte opatrnější, pokud jde o horečky u miminek. Dítě vám nemůže říct, jak se cítí, takže je těžší zjistit, co je příčinou horečky. Pokud nevíte, co vaše dítě trápí, zavolejte svému pediatrovi.
Kdy navštívit lékaře
Zatímco většina horeček není důvodem k panice, existují horečky, které byste neměli ignorovat. Kontaktujte svého poskytovatele ohledně jakékoli horečky, která:
- Nemá jasnou příčinu.
- Trvá déle než pět dní.
- Je vyšší než 39 stupňů Celsia.
- Neklesne ani po užití léků na snížení horečky.
Měli byste také vyhledat lékařskou péči při jakékoli horečce s příznaky, jako jsou:
- Zmatek.
- Závrať.
- Bolest nebo ztuhlost krku.
- Vyrážka.
- Citlivost na světlo.
- Těžký průjem nebo zvracení.
- Těžká bolest hlavy.
- Sípání nebo potíže s dýcháním.
Může být obtížné rozpoznat tyto příznaky, pokud má vaše dítě nebo dítě horečku. Také byste měli kontaktovat poskytovatele svého dítěte, pokud je vaše dítě:
- Letargický nebo těžké se probudit.
- Vykazuje známky dehydratace , jako je méně časté močení než obvykle nebo neprodukování slz při pláči.
- Bez zvracení nelze pít žádné tekutiny.
- Velmi vybíravý a neschopný se usadit.
Horečky jsou součástí života a je to obzvlášť těžké, když vaše ratolest jednou trpí. Ale buďte opatrní: Většina horeček po pár dnech sama odezní. Pečlivě sledujte příznaky, dokud nezmizí. A pokud máte oslabenou imunitu nebo máte přetrvávající zdravotní potíže, zavolejte svého poskytovatele, pokud se u vás objeví horečka.