Co všechno se dá zjistit z moči

Analýza moči (také známá jako test moči) je test, který zkoumá vizuální, chemické a mikroskopické aspekty vaší moči. Může zahrnovat různé testy, které detekují a měří různé sloučeniny, které procházejí vaší močí pomocí jediného vzorku.

Poskytovatelé zdravotní péče často používají analýzu moči ke screeningu nebo sledování určitých běžných zdravotních stavů, jako je onemocnění jater , ledvin a cukrovka , a k diagnostice infekcí močových cest (UTI).

Zatímco několik různých aspektů vašeho zdraví lze testovat pomocí vzorku moči, váš lékař si vybere, které testy si objedná v rámci analýzy moči v závislosti na vašich příznacích a situaci.

Jaké testy jsou součástí analýzy moči?

Váš lékař může do analýzy moči zahrnout několik různých testů. V závislosti na vašich příznacích, stávajících zdravotních stavech a/nebo situaci váš poskytovatel vybere, které testy moči si objedná v rámci analýzy moči.

Obecně platí, že lékař nebo laboratorní technik může zkoumat vzorek moči z analýzy moči z následujících obecných aspektů:

 • Barva a vzhled.
 • Chemické nálezy.
 • Mikroskopické nálezy.

Barva a vzhled moči

U většiny testů na analýzu moči lékař zkoumá, jak vzorek moči vypadá „pouhým okem“. Kontrolují, zda je jasno nebo zataženo a zda je bledé, tmavě žluté nebo jiné barvy.

Normální barva moči je obvykle nějaký odstín žluté a může se pohybovat od bezbarvé nebo světle žluté až po tmavě jantarovou, v závislosti na tom, jak koncentrovaná nebo zředěná (vodnatá) je vaše moč. Mnoho věcí může ovlivnit barvu vaší moči, včetně některých léků a doplňků a určitých potravin, které jíte, jako je řepa. Neobvyklá barva moči však může být také příznakem onemocnění. Například červená moč se může objevit, když je ve vaší moči přítomna krev, a může být indikátorem onemocnění nebo poškození části vašeho močového systému.

Zakalená moč nemusí vždy znamenat nezdravou moč. Například spermie a kožní buňky jsou neškodné a vaše moč by mohla vypadat zakalená. Jiné látky, které mohou způsobit zakalení vaší moči, jako jsou červené krvinky, bílé krvinky a bakterie, mohou naznačovat několik různých zdravotních stavů, včetně:

 • Dehydratace
 • Infekce močových cest
 • Sexuálně přenosné infekce
 • Ledvinové kameny
 • Diabetes

Chemické nálezy v moči

Ke zkoumání chemických aspektů vzorku moči poskytovatelé zdravotní péče nebo laboratorní technici často používají speciální testovací proužky nazývané měrky k testování určitých chemických látek ve vzorku moči. Proužky mají polštářky s chemikáliemi, které při kontaktu s konkrétními látkami mění barvu.

Stupeň změny barvy na měrce může poskytnout odhad množství přítomné látky. Například mírná změna barvy v testovacím polštářku na přítomnost bílkovin může znamenat malé množství bílkoviny přítomné ve vzorku moči, zatímco hluboká změna barvy může znamenat velké množství.

Mezi běžné typy testů, které používají měrku, kterou mohou poskytovatelé zahrnout do analýzy moči, patří:

 • Test bílkovin v moči: Test moči na bílkoviny měří přítomnost bílkovin, jako je albumin, ve vaší moči. Vyšší než normální hladiny bílkovin v moči mohou naznačovat několik různých zdravotních stavů, jako je srdeční selhání, problémy s ledvinami a dehydratace.
 • Test hladiny pH moči: Test pH moči měří acidobazickou (pH) hladinu ve vaší moči. Vysoké pH moči může indikovat stavy včetně problémů s ledvinami a infekce močových cest (UTI). Nízké pH moči může indikovat stavy včetně ketoacidózy související s diabetem a průjmu.
 • Test ketonů v moči: Ketony se hromadí, když vaše tělo musí rozkládat tuky a mastné kyseliny, aby je použilo jako palivo. To se s největší pravděpodobností stane, pokud vaše tělo nedostává dostatek cukru nebo sacharidů jako palivo. Poskytovatelé zdravotní péče nejčastěji používají testy ketonové moči ke kontrole ketoacidózy související s diabetem.
 • Test na glukózu v moči: Test na glukózu v moči měří množství cukru (glukózy) ve vaší moči. Za normálních okolností by ve vaší moči neměla být glukóza, takže přítomnost glukózy by mohla být známkou cukrovky nebo těhotenské cukrovky .
 • Bilirubinový test moči: Bilirubin je nažloutlý pigment nacházející se ve žluči, tekutině produkované vašimi játry. Pokud máte bilirubin v moči, může to znamenat problémy s játry nebo žlučovodem.
 • Test na dusitany v moči: Pozitivní výsledek testu na dusitany může znamenat infekci močových cest (UTI). Ne všechny bakterie jsou však schopny přeměnit dusičnany (látku, která je normálně ve vaší moči) na dusitany, takže i přes negativní test na dusitany stále můžete mít UTI.
 • Test moči na leukocytovou esterázu: Leukocytová esteráza je enzym, který je přítomen ve většině bílých krvinek. Když je tento test pozitivní, může to znamenat, že máte zánět v močových cestách nebo ledvinách. Nejčastější příčinou bílých krvinek v moči je bakteriální infekce močových cest (UTI).
 • Test specifické hmotnosti moči: Test specifické hmotnosti ukazuje koncentraci všech chemických částic ve vaší moči. Abnormální výsledky mohou naznačovat několik různých zdravotních stavů.

Mikroskopický nález moči

Laboratorní technik může zkoumat vzorek moči pod mikroskopem a hledat v moči drobné látky, včetně:

 • Buňky
 • Buněčné fragmenty
 • Močové sádry
 • Sliz
 • Bakterie nebo jiné zárodky
 • Krystaly

Mikroskopické testy, které mohou poskytovatelé zahrnout do analýzy moči, zahrnují:

 • Test moči na červené krvinky (RBC) : Zvýšený počet červených krvinek naznačuje, že ve vaší moči je krev. Tento test však nedokáže určit, odkud krev pochází. Například kontaminaci krví z hemoroidů nebo krvácení z pochvy nelze odlišit od krvácení někde ve vašem močovém systému. V některých případech mohou vyšší než normální hladiny červených krvinek ve vaší moči znamenat problémy s močovým měchýřem, ledvinami nebo močovými cestami.
 • Test moči na bílé krvinky (WBC): Zvýšený počet bílých krvinek a/nebo pozitivní test na leukocytovou esterázu může naznačovat infekci nebo zánět někde ve vašem močovém traktu.
 • Epiteliální buňky: Epiteliální buňky jsou buňky, které tvoří obal na všech vnitřních a vnějších površích vašeho těla a vystýlají tělesné dutiny a duté orgány. Vaše močové cesty jsou vystlány epiteliálními buňkami. Je normální, že máte nějaké epiteliální buňky v moči, ale zvýšený počet epiteliálních buněk může znamenat infekci, zánět a/nebo rakovinu ve vašem močovém traktu.
 • Bakterie, kvasinky a paraziti: Někdy se bakterie mohou dostat do vaší močové trubice a močového traktu a způsobit infekci močových cest (UTI). Vzorek moči se může také kontaminovat bakteriemi, kvasinkami a parazity, zejména u žen. Kvasinky mohou kontaminovat vzorek u lidí, kteří mají vaginální kvasinkovou infekci . Trichomonas vaginalis je parazit, který se také může nacházet v moči lidí, kteří mají vagínu. Je to příčina STI zvané trichomoniáza .
 • Močové odlitky: Odlitky jsou malé trubicovité částice, které se někdy mohou nacházet ve vaší moči. Jsou tvořeny z bílkovin uvolňovaných vašimi ledvinovými buňkami. Některé typy sádry mohou naznačovat problémy s ledvinami, zatímco jiné jsou zcela normální.

Proč potřebuji analýzu moči?

Poskytovatelé zdravotní péče objednávají testy na analýzu moči z několika důvodů, protože vzorek moči může poskytnout mnoho informací o vašem zdraví. Váš lékař vám může objednat analýzu moči z jednoho nebo více z následujících důvodů:

 • Jako součást vaší rutinní lékařské prohlídky k screeningu časných příznaků určitých zdravotních stavů
 • Pokud pociťujete známky a příznaky určitých zdravotních stavů, jako je cukrovka nebo onemocnění ledvin
 • Chcete-li sledovat určité zdravotní stavy, na které se léčíte, jako je cukrovka nebo onemocnění ledvin
 • K diagnostice infekce močových cest (UTI).
 • Pokud jste byli přijati do nemocnice
 • Jako přípravná prohlídka k operaci

Jak časté jsou testy na analýzu moči?

Testy na analýzu moči jsou velmi časté. Jsou jednoduchým a neinvazivním způsobem, jak zkontrolovat několik různých aspektů vašeho zdraví.

Jaký je rozdíl mezi analýzou moči a kultivací moči?

Kultivace moči zahrnuje pěstování bakterií ze vzorku moči v laboratoři k diagnostice infekcí močových cest a dalších infekcí. Kultivace moči nejsou součástí rutinních testů na analýzu moči. Vzorek kultury moči musí být stejně jako při vyšetření moči získán metodou čistého záchytu nebo zavedením katétru přes močovou trubici do močového měchýře.

Pokud výsledky analýzy moči naznačují, že je pravděpodobná infekce močových cest, může váš poskytovatel zdravotní péče objednat kultivaci moči do laboratoře, aby odebral vzorek moči, který jste poskytli pro původní analýzu moči. Kultivace moči může určit typ bakterie, která způsobila UTI. Analýza moči může zahrnovat několik různých testů, měření a hodnocení aspektů vaší moči.

PODROBNOSTI TESTU

Jak se připravit na analýzu moči?

Před testem na analýzu moči se musíte ujistit, že jste vypili dostatek tekutin, jako je voda, abyste mohli jít na toaletu a vyrobit vzorek moči.

V závislosti na důvodu analýzy moči může váš lékař chtít, aby vzorek moči byl při prvním ranním močení (první ranní močení). Váš poskytovatel vám dá vědět, zda tomu tak je.

Některé léky mohou změnit barvu vaší moči. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může říci, abyste přestali užívat určité léky, které mohou ovlivnit výsledky testů moči. Přestaňte užívat léky pouze tehdy, pokud vám to váš poskytovatel řekne.

Pokud máte menstruaci (v době menstruace), je důležité informovat svého poskytovatele před odběrem vzorku moči. Menstruační krev, stejně jako vaginální výtok, mohou interferovat s některými výsledky testů na analýzu moči.

Co mohu očekávat během analýzy moči?

Ve většině případů provedete analýzu moči v ordinaci poskytovatele zdravotní péče nebo v laboratoři metodou „čistého odlovu“, která má pomoci zabránit kontaminaci vzorku moči buňkami z vašich genitálií. Vy nebo váš poskytovatel zdravotní péče můžete také odebrat vzorek moči pomocí katétru.

Pro metodu čistého záchytu vám váš lékař poskytne nádobku na vzorky, sterilní ubrousky a konkrétní pokyny pro odběr vzorku moči. Váš poskytovatel vám řekne, co dělat se vzorkem moči poté, co jej odeberete. Před odběrem vzorku je důležité umýt si ruce mýdlem a vodou.

Co mám očekávat po analýze moči?

Jakmile odeberete vzorek moči, váš lékař jej odešle do laboratoře k testování a prohlížení pod mikroskopem. V některých případech může váš poskytovatel vzorek okamžitě prozkoumat a provést na něm testy měrkou.

Existují nějaká rizika pro analýzu moči?

Metoda čistého odchytu vzorku moči pro analýzu moči nemá žádná rizika. Je to bezbolestné a neinvazivní vyšetření. Pokud vy nebo váš poskytovatel používáte katetr k odběru vzorku moči pro analýzu moči, existuje riziko infekce. Může také způsobit bolest nebo nepohodlí.

Kdy bych měl znát výsledky mého vyšetření moči?

Ve většině případů bude trvat jeden až dva pracovní dny, než získáte výsledky analýzy moči zpět.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments