Dna – Jak se pozná, jak se léčí a co se nesmí na dnu jíst

Dna je běžná a komplexní forma artritidy, která může postihnout kohokoli. Je charakterizován náhlými, silnými záchvaty bolesti, otokem, zarudnutím a citlivostí v jednom nebo více kloubech, nejčastěji na palci u nohy.

Záchvat dny se může objevit náhle, často vás probudí uprostřed noci s pocitem, že váš palec u nohy hoří. Postižený kloub je horký, oteklý a tak citlivý, že i váha prostěradla na něm se může zdát nesnesitelná. Příznaky dny mohou přicházet a odcházet, ale existují způsoby, jak příznaky zvládnout a zabránit vzplanutí.

Příznaky

Příznaky a příznaky dny se téměř vždy objevují náhle a často v noci. Obsahují:

 • Intenzivní bolest kloubů. Dna obvykle postihuje palec u nohy, ale může se objevit v jakémkoli kloubu. Mezi další běžně postižené klouby patří kotníky, kolena, lokty, zápěstí a prsty. Bolest bude pravděpodobně nejzávažnější během prvních čtyř až 12 hodin po začátku.
 • Přetrvávající nepohodlí. Po odeznění nejsilnější bolesti mohou určité kloubní nepohodlí trvat několik dní až několik týdnů. Pozdější záchvaty budou pravděpodobně trvat déle a postihnou více kloubů.
 • Zánět a zarudnutí. Postižený kloub nebo klouby jsou oteklé, citlivé, teplé a červené.
 • Omezený rozsah pohybu. Jak dna postupuje, možná nebudete schopni normálně pohybovat klouby.

Kdy navštívit lékaře

Pokud zaznamenáte náhlou, intenzivní bolest v kloubu, zavolejte svého lékaře. Dna, která se neléčí, může vést ke zhoršení bolesti a poškození kloubů. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte horečku a kloub je horký a zanícený, což může být příznakem infekce.

Příčiny

Dna se objevuje, když se ve vašem kloubu hromadí krystaly urátu, což způsobuje zánět a intenzivní bolest při záchvatu dny. Urátové krystaly se mohou tvořit, když máte vysoké hladiny kyseliny močové v krvi. Vaše tělo produkuje kyselinu močovou, když štěpí puriny – látky, které se přirozeně nacházejí ve vašem těle.

Puriny se také nacházejí v určitých potravinách, včetně červeného masa a masa orgánů, jako jsou játra. Mořské plody bohaté na puriny zahrnují ančovičky, sardinky, mušle, mušle, pstruhy a tuňáky. Alkoholické nápoje, zejména pivo, a nápoje slazené ovocným cukrem (fruktózou) podporují vyšší hladinu kyseliny močové.

Normálně se kyselina močová rozpouští v krvi a prochází ledvinami do moči. Ale někdy buď vaše tělo produkuje příliš mnoho kyseliny močové, nebo vaše ledviny vylučují příliš málo kyseliny močové. Když k tomu dojde, může se hromadit kyselina močová a vytvářet ostré, jehlovité krystaly urátů v kloubu nebo okolní tkáni, které způsobují bolest, zánět a otok.

Rizikové faktory

Pravděpodobnost vzniku dny je pravděpodobnější, pokud máte v těle vysoké hladiny kyseliny močové. Mezi faktory, které zvyšují hladinu kyseliny močové ve vašem těle, patří:

 • Strava. Konzumace stravy bohaté na červené maso a měkkýše a pití nápojů slazených ovocným cukrem (fruktózou) zvyšuje hladinu kyseliny močové, což zvyšuje riziko dny. Riziko dny zvyšuje i konzumace alkoholu, zejména piva.
 • Hmotnost. Pokud máte nadváhu, vaše tělo produkuje více kyseliny močové a vaše ledviny mají obtížnější čas odstranit kyselinu močovou.
 • Zdravotní podmínky. Některé nemoci a stavy zvyšují vaše riziko dny. Patří mezi ně neléčený vysoký krevní tlak a chronické stavy, jako je cukrovka, obezita, metabolický syndrom a onemocnění srdce a ledvin.
 • Určité léky. Nízké dávky aspirinu a některé léky používané ke kontrole hypertenze – včetně thiazidových diuretik, inhibitorů angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE) a betablokátorů – mohou také zvýšit hladiny kyseliny močové. Stejně tak může být užívání léků proti odmítnutí předepsané lidem, kteří podstoupili transplantaci orgánu.
 • Rodinná anamnéza dny. Pokud jiní členové vaší rodiny měli dnu, je pravděpodobnější, že se u vás rozvine onemocnění.
 • Věk a pohlaví. Dna se vyskytuje častěji u mužů, především proto, že ženy mívají nižší hladiny kyseliny močové. Po menopauze se však hladiny kyseliny močové u žen blíží hladinám mužů. U mužů je také pravděpodobnější, že se u nich dna vyvine dříve – obvykle mezi 30. a 50. rokem – zatímco u žen se obecně projevují příznaky a symptomy po menopauze.
 • Nedávná operace nebo trauma. Nedávná operace nebo trauma může někdy vyvolat záchvat dny. U některých lidí může očkování vyvolat vzplanutí dny.

Jaká jídla dnu zhoršují

Top 10 potravin a nápojů, které způsobují dnu, jsou:

 • Slazené nápoje a sladkosti. Standardní stolní cukr je poloviční fruktóza, která se rozkládá na kyselinu močovou. Jakékoli jídlo nebo nápoj s vyšším obsahem cukru může vyvolat dnu.
 • Kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy . Jedná se o koncentrovanou formu fruktózy. Pokud se začnete dívat na etikety, najdete kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy ve všech druzích balených potravinářských výrobků, které byste nutně nečekali.
 • Alkohol . I když ne všechny alkoholické nápoje mají vysoký obsah purinů, alkohol brání vašim ledvinám ve vylučování kyseliny močové a stahuje ji zpět do těla, kde se dále hromadí.
 • Orgánové maso. Patří mezi ně játra, dršťkové cukroví, mozek a ledviny.
 • Maso ze zvěřiny . Speciality jako husa, telecí maso a zvěřina jsou jedním z důvodů, proč byla dna ve středověku známá jako „nemoc boháčů“.
 • Některé mořské plody, včetně sleďů, mušlí, mušlí, tresky, tuňáka, pstruha a tresky jednoskvrnné.
 • Červená masa, včetně hovězího, jehněčího vepřového a slaniny.
 • Turecko . Toto libovější maso má nicméně vysoký obsah purinů. Obzvláště se vyhněte zpracované krůtí lahůdce.
 • Omáčky a masové omáčky.
 • Kvasnicový a kvasnicový extrakt .

Jaká jsou nejlepší jídla k jídlu, když máte dnu?

Zatímco konzumace určitých potravin nebude stačit k tomu, aby dna zmizela, studie naznačují, že některé potraviny a nápoje mohou pomoci snížit kyselinu močovou ve vašem těle. Například:

 • Mléko . Některé rané výzkumy naznačují, že pití odstředěného mléka může pomoci snížit kyselinu močovou a vzplanutí dny. Urychluje vylučování kyseliny močové močí a také snižuje zánětlivou reakci vašeho těla na krystalky kyseliny močové ve vašich kloubech.
 • Třešně . Vědci v současné době zkoumají výhody třešní a třešňové šťávy pro zvládání příznaků dny a první výsledky jsou slibné. Třešně mají známé protizánětlivé vlastnosti a mohou také pomoci snížit kyselinu močovou ve vašem těle.
 • Káva . Možná jste slyšeli, že káva je kyselá, ale typ kyseliny v kávě je velmi odlišný od kyseliny močové. Ve skutečnosti každodenní pití kávy může snížit hladinu kyseliny močové několika způsoby. Zpomaluje rozklad purinu na kyselinu močovou a urychluje rychlost vylučování.
 • Voda . Lidé, kteří pijí pět až osm sklenic vody denně, mají menší pravděpodobnost výskytu příznaků dny. To dává smysl, protože vaše ledviny používají vodu k vylučování kyseliny močové do moči. Voda je také dobrá pro zdraví ledvin. Zhoršená funkce ledvin je jedním z faktorů, který může přispět ke dně.

Mnoho poskytovatelů zdravotní péče se však raději soustředí na obecná dietní doporučení než na konkrétní potraviny. Navrhují, abyste:

 • Obměňujte zdroje bílkovin. Některá masa a mořské plody mají vyšší obsah kyseliny močové, ale pokud budete jíst širokou škálu a budete se držet dál od těch nejhorších pachatelů uvedených výše, uděláte vše v pořádku.
 • Užijte si ovoce a zeleninu. Většina z nich má nízký obsah purinů, ale ani ty, které jsou vyšší, neovlivňují příznaky dny. A výhody stojí za to.
 • Užijte si obiloviny (kromě ovsa). Rýže, těstoviny, chléb a cereálie jsou vhodné pro dnu (kromě ovsa). Dejte si pozor na přidaný kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy v balených výrobcích a vybírejte celozrnné výrobky (alespoň polovinu času), které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Komplikace

U lidí s dnou se mohou vyvinout závažnější stavy, jako jsou:

 • Opakující se dna. U některých lidí se již nikdy nemusí objevit známky a příznaky dny. Jiní mohou zažít dnu několikrát ročně. Léky mohou pomoci zabránit záchvatům dny u lidí s recidivující dnou. Pokud se dna neléčí, může způsobit erozi a zničení kloubu.
 • Pokročilá dna. Neléčená dna může způsobit usazeniny krystalů urátu pod kůží v uzlinách zvaných tophi (TOE-fie). Tophi se může vyvinout v několika oblastech, jako jsou vaše prsty, ruce, nohy, lokty nebo Achillovy šlachy podél zadní části vašich kotníků. Tophi obvykle nejsou bolestivé, ale mohou nabobtnat a být citlivé během záchvatů dny.
 • Ledvinové kameny. Urátové krystaly se mohou shromažďovat v močových cestách lidí s dnou a způsobit ledvinové kameny. Léky mohou pomoci snížit riziko ledvinových kamenů.
Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments