Jak a čím nejlépe odstranit olej z oblečení

Ze všech možných pachatelů praní jsou mastné a olejové skvrny jedny z nejobtížnějších. Nejen, že se tyto skvrny zdají vyčnívat jako bolavý palec na vašem oblečení, ale je také notoricky obtížné je odstranit. A přesto odstranění olejových skvrn z oblečení rozhodně není nemožné, pokud to správně načasujete. Klíčem je, jednat co nejrychleji – v ideálním případě, jakmile se skvrna objeví. Jakmile zatuhne, skvrna se bude mnohem hůře dostávat ven.

Většina tuků a olejů je při pokojové teplotě polotuhá nebo pevná, což znamená, že odstranění vyžaduje teplou nebo horkou vodu. Záleží také na konkrétní látce. 

Jedlá soda funguje tak, že vytahuje olej z látky do sebe. Pokud nemůžete něco vyprat (například těžký kabát nebo kus nábytku) doporučuje se použít jedlou sodu jako první obrannou linii před ošetřením skvrny. Zde je postup: 

  1. Přebytečný olej odstraňte papírovou utěrkou nebo hadříkem.
  2. Posypeme jedlou sodou na postiženou látku a necháme 24 hodin působit. 
  3. Po uplynutí dne jedlou sodu vysajte nebo vykartáčujte . 
  4. Postižené místo postříkejte roztokem octa a vody. 
  5. Vydrhněte mýdlem a kartáčem a poté opláchněte. 
  6. Pokud skvrna zůstane, proces opakujte.

Jak používat křídu k odstranění olejových skvrn

Křída by měla odstranit olej z vašich oděvů stejně jako jedlá soda, doslova vtažením oleje z látky do sebe. Na velké nebo zasazené skvrny ale křídu nedoporučuje. Místo toho vyzkoušejte tento trik na malé stříkance tuku, jako když vaříte a tečka mastnoty skončí na vaší košili.

  1. Odstraňte přebytečné potraviny a olej z oděvu čistou papírovou utěrkou.
  2. Pokryjte celé místo křídou a počkejte několik minut, než se olej úplně vstřebá. 
  3. Znečištěný předmět vyperte co nejdříve po vzniku skvrny.

Jak odstranit zasazené olejové skvrny, krok za krokem

Zasazené olejové skvrny mohou být zastrašující – a je pravda, že jejich odstranění vyžaduje určitou práci (a správné přísady). Pokud jste neměli šanci odstranit olejovou nebo mastnou skvrnu ihned poté, co k tomu došlo, postupujte takto:

1. Pracujte na skvrně, dokud je látka suchá

Před prací na skvrně není dobré oděv vymáchat vodou. „Je mnohem snazší pracovat na suché látce, protože olej a voda se nemísí,“ říká Richardson. „Takže když látku namočíte, stane se, že voda pokryje veškerou látku kolem oleje, takže nebudete mít kam olej přesunout.“ 

2. Za skvrnu položte kus lepenky

Vložením kousku lepenky mezi vrstvy oděvu vám pomůže vyhnout se přenosu oleje na jiné části látky. Upravte něco kolem domu, například starou krabici od cereálií nebo krabici na dodání.

3. Skvrnu setřete čistým suchým hadříkem

Chcete se pokusit odstranit co nejvíce přebytečného oleje. Opatrně osušte, aby se olej nerozlil na nezasažené části látky. Pokud nemáte hadřík, poslouží také ubrousek, kapesník nebo papírový ručník. 

4. Naneste na skvrnu prostředek na nádobí

Tekutý prostředek na nádobí je účinný při prořezávání mastnoty na oblečení, stejně jako na vašem nádobí. Při předběžném ošetření naneste na skvrnu několik kapek tekutého mýdla na nádobí a nechte vsáknout, jemně jej rozetřete prsty, čistým zubním kartáčkem s měkkými štětinami nebo hadříkem, který pomůže zapracovat. Nechte mýdlo na nádobí asi pět minut vsáknout.

5. Opláchněte teplou vodou a poté vyperte jako obvykle.

Po nanesení mycího prostředku počkejte pět minut a poté opláchněte teplou vodou. Prádlo vyperte v horké vodě s běžným pracím prostředkem a buď s bělidlem (pro bílé prádlo) nebo s barevným boosterem prádla.

6. Vysušte předmět na vzduchu nebo na lince.

Vzhledem k tomu, že mastné skvrny jsou na mokrém oděvu těžko vidět, doporučujeme počkat se sušením v pračce, dokud si nebudete jisti, že skvrna skutečně zmizela. Pokud po vysušení na vzduchu zůstanou nějaké skvrny, zopakujte ošetření mýdlem a znovu vyperte v horké vodě. Nesušte svůj předmět v stroji, protože vysoká teplota by mohla usadit skvrnu, což by ještě více ztížilo její odstranění. 

Odstraňuje WD-40 olejové skvrny z oblečení? 

Je zvláštní, že WD-40 dokáže odstranit olejové skvrny z látky. Problém je v tom, že pak musíte dostat ven i WD-40, protože někdy zanechá vlastní zbytky. 

Vzhledem k tomu, že WD-40 není až tak ekologický způsob odstraňování skvrn, doporučujeme místo toho používat mýdlo na olejové bázi, ať už mýdlo na nádobí (jen si všimněte, že mýdlo na nádobí je kyselé a může být tvrdé na oblečení).

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *