Jak dlouho se hojí pásový opar a jak pásový opar poznat?

Pásový opar je bolestivá kožní vyrážka. Říká se mu také pásový opar. Je způsoben virem varicella zoster. Jedná se o stejný virus, který způsobuje plané neštovice. Téměř jedna třetina lidí ve světě dostane během svého života pásový opar. Většina lidí ho dostane jen jednou. Ale někteří lidé mohou mít více než jedno nakažení.

Virus, který způsobuje pásový opar, není stejný virus, který způsobuje orální nebo genitální herpes. Tento virus se nazývá virus herpes simplex. Oba jsou ve stejné rodině virů.

Příznaky pásového oparu

Pásový opar obvykle způsobuje bolestivou, puchýřkovou vyrážku. Někdy bolest, svědění nebo brnění začne několik dní před tím, než se objeví vyrážka. Vyrážka začíná načervenalými hrbolky. Za několik dní se tyto hrbolky promění v puchýře naplněné tekutinou. Můžete cítit bodavou nebo pálivou bolest. Vyrážka může také svědit. Mezi další příznaky patří:

Pásový opar se vyskytuje nejčastěji na trupu těla. Vyskytuje se také pouze na jedné straně těla. Může to být pás puchýřů kolem zad nebo hrudníku. Puchýře se obvykle začnou tvořit asi za týden. Vyrážka obvykle odezní za 2 až 4 týdny. Když strupy odpadnou, můžete vidět změny v barvě kůže. U závažnějších případů pásového oparu mohou být tyto barevné změny trvalé.

I když se vyrážka z pásového oparu zlepší nebo zmizí během několika týdnů, bolest může trvat déle. Tento stav je známý jako postherpetická neuralgie (PHN). U většiny lidí však bolest pásového oparu odezní za 1 až 2 měsíce.

Co způsobuje pásový opar?

Pásový opar je způsoben virem varicella zoster, stejným virem, který způsobuje plané neštovice. Poté, co jste prodělali plané neštovice, virus ve vašem těle spí (neaktivní). Zůstává uvnitř určitých nervových buněk. Váš imunitní systém udržuje virus v těchto buňkách. Jak stárnete, váš imunitní systém může slábnout. Pokud k tomu dojde, virus se může znovu aktivovat a způsobit pásový opar. Mnohokrát se to stane roky poté, co jste měli plané neštovice. Pokud jste byli očkováni proti planým neštovicím, je méně pravděpodobné, že onemocníte planými neštovicemi. Proto je méně pravděpodobné, že se u vás později rozvine pásový opar.

Většina lidí, kteří dostanou pásový opar, jsou starší 50 let nebo mají slabý imunitní systém. Pásový opar můžete dostat například, pokud:

  • Máte rakovinu
  • Užíváte léky, které oslabují váš imunitní systém
  • Máte HIV nebo AIDS

Je pásový opar nakažlivý?

Nikdo od vás nemůže chytit pásový opar. Ale virus se může přenést na osobu, která nikdy plané neštovice neměla. Virus žije v puchýřích, které pásový opar způsobuje. Může se šířit až do úplného zahojení puchýřů. Pokud máte puchýře, které se ještě neprojevily krustou, měli byste se držet dál od:

  • Každý, kdo nikdy neměl plané neštovice
  • Děti do 12 měsíců
  • Těhotná žena
  • Velmi nemocní lidé (jako lidé s rakovinou nebo AIDS)

Informujte svého lékaře, pokud žijete s dětmi, které plané neštovice neměly. Možná budou muset být očkováni.

Jak se pásový opar diagnostikuje?

Váš lékař se vás zeptá na vaši anamnézu, včetně toho, zda jste někdy měli plané neštovice. On nebo ona se také zeptá na vaše příznaky. Udělají fyzickou prohlídku a zkontrolují vaši vyrážku. Existuje test, který pásový opar potvrdit, ale běžně není potřeba.

Lze pásovému oparu předejít nebo se mu vyhnout?

Nejlepší prevencí pásového oparu je očkování. Očkujte své děti proti planým neštovicím. Tato vakcína snižuje jejich riziko onemocnění planými neštovicemi. Nemůžete dostat pásový opar, pokud jste předtím neměli plané neštovice.

Až budete starší, nechte si očkovat pásový opar. Doporučuje se pro dospělé ve věku 50 let a starší. Může zabránit pásovému oparu. Lidé, kteří měli pásový opar, by měli dostat vakcínu, která pomůže zastavit opakování onemocnění. Častými vedlejšími účinky vakcíny jsou bolest hlavy, zarudnutí, otok, svědění a bolestivost v místě vpichu.

Vakcína proti pásovému oparu se nedoporučuje nikomu, kdo:

  • Měl alergickou reakci na želatinu nebo antibiotikum neomycin
  • Má alergii na kteroukoli složku vakcíny proti pásovému oparu
  • Má oslabený imunitní systém v důsledku onemocnění, jako je leukémie, HIV nebo AIDS
  • Podstupuje léčbu rakoviny
  • Léčí se léky, které potlačují jejich imunitní systém, včetně vysokých dávek steroidů
  • Je těhotná nebo může otěhotnět do 4 týdnů po očkování

Léčba pásového oparu

Pásový opar se často léčí antivirotiky. Tyto léky mohou snížit závažnost a trvání vašich příznaků. Acyclovir, famciclovir nebo valaciklovir jsou běžně předepisovány. Váš lékař rozhodne, zda je pro vás některý z těchto léků vhodný. Tyto léky fungují lépe, pokud je začnete užívat během prvních 3 dnů poté, co se u vás objeví vyrážka.

Váš lékař vám také může předepsat steroidní lék ke snížení bolesti a otoku. Tento lék spolu s antivirotiky může snížit riziko vzniku postherpetické neuralgie.

Co mohu udělat pro bolest?

Aby vám pomohl s bolestí pásového oparu, může vám lékař nechat vzít volně prodejný lék proti bolesti. To by mohlo zahrnovat acetaminofen (jedna značka: Tylenol) nebo ibuprofen.

Aplikace léčivého lotionu proti svědění na puchýře může snížit bolest a svědění. Pomoci může také přikládání chladivých obkladů namočených ve vodě smíchané s bílým octem na puchýře a boláky.

Pokud pásový opar způsobuje silnou bolest, může vám lékař předepsat silnější lék proti bolesti.

Život s pásovým oparem

Většina lidí dostane pásový opar pouze jednou za život. Bolest a vyrážka vymizí za 3 až 5 týdnů a puchýře nezanechávají jizvy. Může nastat několik komplikací.

Nejčastější komplikací pásového oparu je postherpetická neuralgie (PHN). To je, když bolest pásového oparu trvá dlouhou dobu po vymizení vyrážky. Asi u 10 % lidí, kteří mají pásový opar, se vyvine PHN. Je to způsobeno poškozenými nervovými vlákny, které vysílají přehnané zprávy o bolesti z kůže do vašeho mozku. Čím jste starší, tím je pravděpodobnější, že se u vás rozvine PHN. Je také pravděpodobné, že bude závažnější, když jste starší.

Pásový opar může také vést k očnímu onemocnění zvanému herpes zoster ophthalmicus (HZO). HZO může způsobit vyrážku s malými puchýřky na čele a kolem oka. Obvykle se to děje pouze na jedné straně vašeho obličeje. Někdy budete mít bolesti ve stejné oblasti obličeje několik dní před propuknutím. Infekce oka způsobuje extrémní bolest, otok víčka, citlivost na světlo a zarudnutí. V závažných případech může dojít k poškození rohovky. To může ovlivnit vaši vizi.

Lidé, kteří mají pásový opar, by měli okamžitě navštívit očního lékaře.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments