Jak doplnit vápník do těla – Příznaky nedostatku vápníku
Vápník je minerál, který tělo potřebuje pro dobré zdraví. Vápník se přirozeně vyskytuje v některých potravinách a do jiných se přidává. Je také k dispozici jako doplněk výživy a je obsažen v některých lécích.
Proč tělo potřebuje vápník?
Vápník je zdravý kostní minerál. Asi 99 % vápníku v těle je uloženo v kostech a zubech. Je to minerál, který je dělá tvrdými a silnými. Zbývající 1 % je potřeba pro mnoho činností, které pomáhají udržovat normální fungování těla. Vápník pomáhá stahovat (zužovat) a rozšiřovat cévy, stahuje svaly, pomáhá vysílat zprávy přes nervový systém a pomáhá žlázám vylučovat hormony.
Kosti jsou každý den neustále přestavovány a vápník se do nich a ven z nich přesouvá. U dětí a dospívajících tělo staví novou kost rychleji, než rozkládá starou kost, takže celková kostní hmota se zvyšuje. To pokračuje přibližně do věku 30 let, kdy se začne formovat nová kost a stará se odbourávání kostí přibližně stejnou rychlostí. U starších dospělých, zejména u žen po menopauze , se kost odbourává rychleji, než se tvoří. Pokud je příjem vápníku příliš nízký, může to přispět k osteoporóze.
Kolik vápníku potřebuje dospělý člověk denně přijmout?
Množství vápníku potřebné pro zdravé kosti a zuby se liší podle věku. Národní institut zdraví doporučuje tyto úrovně denního příjmu pro dospělé:
Doporučený denní příjem vápníku pro dospělé
- Dospělí 19-50 let: 1 000 mg.
- Dospělí muži 51-70 let: 1 000 mg.
- Dospělé ženy 51-70 let: 1 200 mg.
- Dospělí 71 let a starší: 1 200 mg.
- Těhotné a kojící dospívající: 1 300 mg.
- Těhotné a kojící dospělí: 1 000 mg.
Jaké jsou nejlepší způsoby, jak získat dostatek vápníku?
Nejlepší způsob, jak získat dostatek vápníku každý den, je jíst různé zdravé potraviny ze všech různých skupin potravin. Získání dostatečného množství vitamínu D každý den z potravin, jako je obohacené mléko nebo z přirozeného slunečního záření, je důležité pro pomoc tělu vstřebávat a využívat vápník z potravy.
Zde je několik jednoduchých pokynů pro výběr potravin s vysokým obsahem vápníku:
- Nejvyšší obsah vápníku mají mléčné výrobky. Mezi mléčné výrobky patří mléko, jogurt a sýr. Šálek mléka obsahuje 300 mg vápníku. Obsah vápníku je stejný pro odstředěné, nízkotučné a plnotučné mléko.
- Tmavě zelená, listová zelenina obsahuje vysoké množství vápníku. Brokolice, kapusta a límec jsou dobrými zdroji vápníku, zvláště když se jedí syrové nebo lehce dušené. (Vařením zeleniny může dojít k odebrání velkého množství minerálních látek.)
- Porce konzervovaného lososa nebo sardinek má asi 200 mg vápníku. Nachází se v měkkých kostech ryb.
- Cereálie, těstoviny, chléb a další potraviny vyrobené z obilí mohou přidávat vápník do stravy. Hledejte obiloviny, které jsou obohacené o minerály, včetně vápníku.
- Kromě obilovin se vápník někdy přidává do ovocných šťáv, sójových a rýžových nápojů a tofu. Přečtěte si štítky produktů, abyste zjistili, zda potravina obsahuje vápník.
Co se stane, když si dám příliš mnoho vápníku?
Dospělí ve věku 19 až 50 let by neměli přijmout více než 2 500 mg celkového vápníku denně (včetně potravin a doplňků). Dospělí starší 50 let by neměli překročit celkovou dávku 2 000 mg denně. Dietní vápník je považován za bezpečný, ale příliš mnoho vápníku ve formě doplňků může mít určitá zdravotní rizika. Příliš mnoho vápníku má potenciál zvýšit riziko ledvinových kamenů , zácpy nebo dokonce hromadění vápníku v krevních cévách spolu s potížemi vstřebávání železa a zinku.
Co se stane, když tělo nedostane dostatek vápníku?
Děti potřebují vápník pro stavbu silných kostí. Dospělí potřebují vápník k udržení silných kostí. V průběhu času může nedostatečný příjem vápníku způsobit osteoporózu, onemocnění křehkých kostí. Lidé s osteoporózou jsou vystaveni vysokému riziku zlomenin, zejména v oblasti zápěstí, kyčle a páteře. Tyto zlomeniny způsobují chronickou (dlouhotrvající) bolest a invaliditu, ztrátu nezávislosti, snížení kvality života a vyšší riziko úmrtí.
Osteoporóza může způsobit zlomení kostí, které tvoří páteř (obratle). To způsobuje kolaps páteře v těchto oblastech, což vede k bolestem, potížím s pohybem a postupné deformaci. Pokud je problém dostatečně závažný, způsobí vznik „vdovského hrbu“, zakřivení horní části zad.
Jaké jsou příznaky osteoporózy?
Příznaky úbytku kostní hmoty se objevují až po rozvinutí osteoporózy. Osteoporóza ani poté ve svých raných stádiích nemusí vykazovat žádné příznaky. Příznaky, které se vyvíjejí při zhoršování osteoporózy, mohou zahrnovat:
- Snadné lámání kostí.
- Bolesti zad.
- Shrbený postoj.
- Postupná ztráta výšky.