Jak mít bílé bělmo – Jak vyčistit bělmo

Pokud je zarudnutí očí způsobeno alergiemi, digitálním namáháním očí nebo ospalostí, můžete problém rychle vyřešit pomocí očních kapek nebo umělých slz. Oční kapky jsou často nejrychlejším způsobem, jak vybělit oči, ale je důležité řešit základní problém. Podívejme se blíže na to, co způsobuje červené oči a žluté oči, a na nejlepší způsoby, jak dostat oči zpět do normální bílé.

Proč mám červené oči?

Zarudnutí očí se může objevit z mnoha důvodů. Zatímco namáhání očí, ospalost a alergie lze snadno diagnostikovat a léčit doma, další stavy, jako je bakteriální a virová konjunktivitida, mohou také způsobit svědění, slzení a červené oči.

Pokud máte neustále nutkání používat oční kapky ke zvlhčení červených očí, můžete mít syndrom suchého oka. Suché oko může být způsobeno používáním počítače, léky, alergiemi a některými zdravotními stavy.

Jiné příčiny červených očí mohou zahrnovat stydliny, oční infekce, používání kontaktních čoček a poranění oka.  

A co žluté oči?

Žluté oči jsou často doprovázeny celkovým zežloutnutím kůže zvaným žloutenka. To může být způsobeno vážnými zdravotními stavy, včetně cirhózy jater, pankreatitidy a některých autoimunitních onemocnění.

Anémie může vést k rozpadu vašich červených krvinek, což může způsobit, že vaše oči zežloutnou. Malárie může také způsobit mutaci vašich červených krvinek, jejímž vedlejším účinkem jsou žluté oči. 

Žloutenka může být také známkou toho, že máte rakovinu jater, slinivky břišní nebo žlučníku.

Trvalé zabarvení očí vlivem slunečního záření

Sluneční ultrafialové paprsky mohou v průběhu let a desetiletí způsobit rozsáhlé změny barvy, které se mohou jevit jako chronické krví podlité oči. K tomu dochází v důsledku toho, že vnější membrána oka narůstá nadbytečnými krevními cévami. Pokud je zarudnutí způsobeno tím, že tkáň spojivky zesílí a roste, nazývá se to pterygium.

Vystavení slunci může také způsobit tvorbu žlutých skvrn na očích nazývaných pingueculae. Pinguecula je trojúhelníkový výrůstek na spojivce, který vypadá nažloutle nebo světle hnědé . I když je důsledkem expozice UV záření, pinguecula není druh rakoviny.

Existuje korelace mezi nechráněným sluněním a tvorbou hnědých skvrn nebo „ očních pih“ v očích nebo na nich. Obecně platí, že oční pihy nejsou škodlivé, ale mohou mít vyšší riziko, že se stanou rakovinou. Pokud zaznamenáte jakékoli změny na očích nebo vidění, navštivte svého očního lékaře.

Jak udělat oči bělejší

Pokud máte oční alergie, snažte se vyhnout alergenu, který vás spouští (pokud je to možné), a/nebo si vezměte antihistaminikum. Některé z nejběžnějších alergenů jsou pyl, srst domácích zvířat, plísně a prach.

Chcete-li zmírnit digitální únavu očí, omezte čas strávený na obrazovce. Procvičte si pravidlo 20-20-20: každých 20 minut se dívejte na 20 sekund na něco vzdáleného 20 stop. Pokud trávíte mnoho hodin denně sledováním obrazovek, možná se vyplatí investovat do počítačových brýlí (odkaz), abyste zlepšili svůj zrakový komfort při používání zařízení.

Pokud jsou vaše oči červené, protože jsou unavené, ale vaše tělo je vzhůru, žádné množství kávy je nepovzbudí. Vyspěte se nebo na pár minut vyzkoušejte meditaci se zavřenýma očima.

Jak přirozeně vybělit červené oči

Možná nevěříte očním kapkám – možná se bojíte dát si cokoli do očí nebo jste měli v minulosti špatnou zkušenost. Nebo to může být jednoduše tím, že nemáte po ruce oční kapky a potřebujete oči vybělit v nouzi.

Pokud je váš zájem čistě estetický, můžete své oči rozjasnit pomocí kosmetického kontrastu: 

  • Naneste řasenku. 
  • Naneste nahé oční linky. 
  • Noste brýle s tmavými obroučkami. 

Můžete také zkusit umístit studenou lžičku na oči, abyste uvolnili zanícené kapiláry.

Další možností je změna jídelníčku. Tím, že budete jíst více potravin bohatých na vitamín C a beta-karoten, můžete pracovat na vybělení očí zevnitř i navenek. I když tato přírodní metoda působí pomalu, je také dlouhotrvající a celkově lepší pro vaše oči a tělo, takže buďte s tímto procesem trpěliví.

Léčba trvalého zabarvení očí

Pokud slunce způsobilo trvalé zarudnutí, zežloutnutí nebo pigmentaci, existuje malý zákrok zvaný konjunktivoplastika, který dokáže tyto změny barvy a oči bezpečně vybělit. Je bezbolestná a obvykle trvá méně než 15 minut, než ji provede oftalmolog.

Kdy navštívit lékaře

Pokud vám volně prodejné nebo domácí léky neposkytnou úlevu od červených očí, domluvte si schůzku se svým očním lékařem. Posoudí zdraví vašich očí a určí nejúčinnější možnosti léčby. 

Pokud si všimnete, že vaše oční bělmo žloutne, okamžitě se poraďte se svým očním lékařem. Žlutý odstín očí může být příznakem vážného zdravotního stavu a měl by být brán vážně. Po vyléčení stavu by se oční bělmo mělo vrátit do normálu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments