Jak mohu přispět k ochraně životního prostředí

Jste si jisti, že víte, jak chránit životní prostředí? Mnozí z nás věří, že vedeme život, který respektuje přírodu, ale naše spotřební návyky nás prozrazují. Mnoho malých návyků, které se zdají být udržitelné, ve skutečnosti znečišťují. Ukážeme vám pět chyb, které nejvíce škodí zdraví naší planety.

SPOTŘEBNÍ ZVYKY V BOJI SE ZNEČIŠTĚNÍM

Pokud do roku 2050 bude na Zemi 9,6 miliardy obyvatel, jak předpovídá Organizace spojených národů (OSN), budeme potřebovat přírodní zdroje v hodnotě téměř tří planet, abychom mohli uspokojit své potřeby a žít jako nyní. Ale Země je jen jedna, a proto vše, co pro ni děláme, ať je sebemenší, má velký význam.

Ukážeme vám pět každodenních praktik, o kterých jste si mysleli, že jsou neškodné, nebo dokonce ekologické, ale způsobují značné škody na životním prostředí.

Jíst příliš mnoho masa, ryb a ovoce

Tyto potraviny jsou pro naši stravu nezbytné, i když pro přírodní prostředí nejsou příliš zdravé. Ve zprávě z roku 2018 Greenpeace varovalo, že 14,5 % všech emisí skleníkových plynů (GHG) pochází z průmyslového chovu dobytka. Masný průmysl například negativně ovlivňuje využívání půdy, protože 75 až 80 % světové zemědělské půdy se využívá pro chov dobytka. Ale pokud by se na stejné půdě pěstovala zelenina, mohlo by tam být jídlo pro další 4 miliardy lidí.

Nadměrný rybolov také nepřispívá k péči o životní prostředí, protože poškozuje biologickou rozmanitost mořských ekosystémů. Zodpovědným konzumentem ovoce můžete být i výběrem sezónních odrůd.

Nákup kávových kapslí a čajových sáčků

Podle výpočtů předního britského výrobce obalů, po celém světě vyhodíme přes 7 miliard kávových kapslí ročně, tedy přibližně 13 500 za minutu. Tyto kapsle jsou většinou vyrobeny z hliníku a plastu, což z nich dělá zjevného nepřítele životního prostředí.

Spojené státy, Itálie a Španělsko jsou země s nejvyšší spotřebou těchto jednodávkových obalů, které také často nerecyklujeme, nebo to děláme špatně, protože je legislativa nepovažuje za obaly a měly by být umístěny na speciálních sběrných místech .

Čajové sáčky také pomáhají produkovat znečištění životního prostředí: sáčky jsou škodlivé pro planetu, protože obsahují nylon nebo polyethylentereftalát (PET), druh plastu na ropné bázi.

Dalším krokem, který můžete udělat pro snížení spotřeby tohoto typu produktů, je vybrat si udržitelnější alternativy, jako jsou tradiční kávovary a sypaný čaj.

Použití papírových tašek

Myslíme si, že protože jsou vyrobeny z papíru, nejsou tak škodlivé jako pět miliard plastových tašek , které podle OSN ročně používáme po celém světě. Skutečnost je ale úplně jiná. Jen zřídka se znovu používají a mají tendenci končit v koši na organický odpad.

Kromě toho je množství energie potřebné na výrobu papírového sáčku čtyřikrát větší než u plastového sáčku a jeho výroba vyžaduje velké množství vody a dřeva, uvolňuje škodlivé plyny do atmosféry a používá chemikálie, které znečišťují vodní toky a poškozují ekosystémy. Dobrou náhradou papírových sáčků jsou bavlněné sáčky s dlouhou životností, které lze prát a opakovaně používat.

Praní neekologickými pracími prostředky a aviváží

Většina pracích mýdel je toxická, protože obsahují barviva a další znečišťující látky, jako jsou fosfáty, povrchově aktivní látky, 1,4-dioxanové rozpouštědlo nebo optická bělidla, která se nikdy nerozkládají. Tyto složky způsobují podráždění a alergie, znečišťují vodu a poškozují mořské ekosystémy.

Uhlíková stopa způsobená používáním pracích prostředků jen ve Spojených státech je 218 kg na rodinu za rok, k tomu je třeba připočítat energii spotřebovanou pračkami a sušičkami. Řešením je používání ekologických pracích prostředků s přírodními, biologicky odbouratelnými složkami.

Pití balené vody

Plastové lahve jsou jasným příkladem znečištění životního prostředí. Podle Greenpeace trvá jejich rozklad asi 500 let. Tyto lahve, kterých se celosvětově ročně vyrobí 500 miliard, mohou ovlivnit naše zdraví díky mikročásticím, které zanechávají v balené vodě.

Americká nevládní organizace Orb Media analyzovala minerální vodu ve více než 250 lahvích předních značek v roce 2018 a 93 % mělo pozitivní test na polypropylen, nylon nebo PET. Jedinou ekologicky odpovědnou možností je proto pít vodu z kohoutku nebo používat opakovaně použitelné skleněné lahve.

1. února 2018 zveřejnila Evropská komise návrh přepracovaného znění směrnice o jakosti vody určené k lidské spotřebě (směrnice o pitné vodě), jejímž účelem je mimo jiné zvýšit důvěru veřejnosti ve vodu z vodovodu. Evropská instituce předpokládá, že nová opatření sníží potenciální zdravotní rizika z pitné vody ze 4 % na méně než 1 %. A co víc, snížením spotřeby balené vody komise očekává, že evropské domácnosti ušetří ročně více než 600 milionů eur.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *