Jak namontovat vázání na snowboard a nastavit ho

Vědět, jak namontovat a upravit své snowboardové vázání,  je dovednost, která vám umožní maximálně využít nastavení vašeho snowboardu a přizpůsobit se jakémukoli typu jízdy, stavu a prknu. Zatímco základním účelem vašeho vázání je udržet vás připojené k vašemu snowboardu, provedením správných vylepšení může být váš zážitek z jízdy mnohem zábavnější.

Jak poznám, jaké nastavení je pro mě nejlepší? 

Styl jízdy: Styl jízdy hraje velkou roli ve způsobu, jakým chcete umístit vázání na snowboardu. All-mountain jezdec se obvykle cítí pohodlněji, když má vázání mírně posunuté od středu a přední nohu mají nakloněnou silněji než zadní, protože většinu času pravděpodobně jezdí ve svém dominantním směru. Parkový jezdec si obvykle nastaví vázání perfektně vycentrované na prkně, takže může jet v obou směrech stejně. Mají také tendenci naklánět nohy do stejného úhlu, takže jezdecký spínač je stejný. 

Freeridový jezdec, který neustále hledá ten nejčerstvější a nejhlubší sníh, bude chtít, aby jeho vázání bylo posunuto ještě více dozadu, aby mu poskytlo více síly a odjelo zadní nohu, a také aby jejich úhly byly nastaveny o něco těžší než all-mountain postoj. Nejběžnějším nastavením pro freeridery jsou úhly podobné těm, které mají all-mountain jezdci, přičemž jejich postoj je dále usazen. Málokdo je mezi jezdci, kteří nastavují svůj úhel na zadní noze také dopředu, známý jako pozitivní postoj, který může pomoci s carvingem na groomerech nebo jízdou v super strmém terénu, ale jinak to pro většinu z nich nedává smysl. nás.

Podmínky: Podmínky ve vašem místním středisku nebo na tajném místě mohou změnit způsob, jakým se vaše prkno cítí pod nohama, takže je důležité nastavit vázání tak, aby vyhovovalo podmínkám. Na upraveném nebo nahuštěném prašanu bude dobře fungovat pohodlný postoj, buď vycentrovaný nebo mírně usazený v závislosti na vašem stylu. Toto jsou pravděpodobně vaše standardní podmínky, se kterými se setkáte při většině výletů do hor, takže zde nejsou potřeba žádné šílené úpravy. 

Pokud budete mít to štěstí a zažijete den v prašanu, užijete si mnohem více zábavy, když upravíte vázání tak, aby se přizpůsobilo přebytečnému sněhu. V ideálním případě přimějete, aby vaše prkno plavalo po sněhu tak, že se jeho konec potopí. Chcete-li to provést, posuňte vázání zpět z referenčních bodů vytištěných na montážních otvorech přibližně o palec, takže máte více nosu prkna před vázáním a méně ocasu za sebou. Pokud obvykle jezdíte se zadní nohou nakloněnou stejným úhlem jako přední, abyste mohli jet na spínači, můžete ji naklonit dozadu blíže k 0 stupňům, protože pravděpodobně nebudete trávit mnoho času jízdou v obou směrech.  

Typ desky: Různá prkna jsou zaměřena na různé styly jízdy, podmínky, schopnosti atd., ale stále existuje prostor pro úpravy vašeho vázání, abyste ze svého prkna dostali maximum. S all-mountain prkny můžete jezdit na dvojčatech, směrových dvojkách nebo směrových prknech, ale bez ohledu na to je vaše prkno schopné udělat trochu všeho, a stejně tak by mělo být i nastavení vašeho vázání. Někteří lidé se cítí pohodlněji ve středu, zatímco jiní se rádi trochu podrazí, zde není správné nebo špatné. S all-mountain prkny se chcete cítit dostatečně pohodlně na to, abyste sjeli celou horu, takže zadejte své preference a proveďte úpravy, pokud se podmínky změní. 

Parkové desky budou téměř vždy dvojčata, a proto jezdí stejně v obou směrech. Pokud jezdíte park a jezdíte přepínačem tak často nebo blízko tak často, jak jezdíte dominantním směrem, mít svůj postoj vycentrovaný se stejnými úhly, bude pro vás největší smysl. Powder boardy budou typicky směrové jak ve tvaru, tak ve flexi a budou nejlépe jezdit s vaším postojem a větším úhlem na předním vázání.

Schopnost: Jezdci různých schopností budou mít prospěch z různých nastavení vázání. Pro začínajícího jezdce je často nejrozumnější mít svůj postoj nejprve vycentrovaný, aby mu pomohl zjistit, zda je pravidelný nebo praštěný. Jakmile to vytočí, mohou svůj postoj mírně vrátit zpět, takže jejich dominantní noha má větší vliv. Pro středně pokročilého jezdce záleží na preferenci. V tuto chvíli víte, zda jste pravidelní nebo praštění, znáte druh terénu, který rádi jezdíte, a máte docela dobrou představu o svých vlastních schopnostech a limitech. Najděte si pohodlnou šířku postoje, hrajte si s úhly svého vázání, abyste našli kombinaci, která vyhovuje vašemu stylu, a proveďte úpravy podle podmínek a typu prkna. 

Pro pokročilé jezdce, hrajte si s různými tvary a styly desek v různém terénu a podmínkách, pokud můžete. Víte, jak se vám líbí nastavení vázání na vašem každodenním prkně, ale to se může změnit, jakmile se dostanete na speciální prkno. Půjčte si za hlubokého dne kamarádský pow board a zjistěte, kde potřebujete svá vázání, abyste mohli celý den plavat nebo vycentrovat svůj postoj na opravdový twin and ride switch.

Jaké úpravy mohu provést na svých vázáních?

Ústup: Pozice vašeho vázání na snowboardu mění délku nosu a patky prkna a polohu vaší váhy nad prknem. Při vystředění vázání je vaše váha uprostřed a nos a ocas jsou stejně dlouhé. Když je vázání usazené, vaše váha je přes ocas a nos je delší než ocas, což umožňuje nosu plavat a ocas klesat.

Šířka: Šířka vašeho postoje změní vaše těžiště a rovnováhu na prkně. Širší šířka postoje vám poskytne nižší těžiště a větší rovnováhu a stabilitu, zatímco užší postoj vám umožní manévrování o něco snadněji a budete se cítit přirozeněji. Za předpokladu, že jste si zakoupili snowboard ve správné velikosti, jsou referenční body vytištěné na vložkách vázání pravděpodobně dobrým výchozím bodem, ne-li přímo na místě. Nakonec chcete, aby šířka vašeho postoje byla pohodlná, obvykle o něco širší, než je šířka ramen, která funguje pro většinu jezdců. 

Úhly: Úhly vašich vázání na vašem snowboardu mohou výrazně ovlivnit to, jak se vaše prkno cítí a jak jste schopni se snowboardem zatočit. Vaše přední noha bude mít obvykle větší úhel než zadní noha, protože většina jezdců jede většinu času ve svém dominantním směru. Pokud máte tendenci občas přepínat, nastavte si zádové vázání na menší záporný úhel. Pokud jezdíte park, nastavte si vázání se stejnými úhly (tj. Přední: 15 stupňů, Zadní: -15 stupňů). Váš úhel postoje je do značné míry preferován, takže nastavte vázání podle toho, co vám vyhovuje stát na prkně, a proveďte úpravy, pokud si myslíte, že potřebujete zvýšit nebo snížit úhel na kterémkoli vázání.

Forward Lean: Předklon vašeho vázání je úhel, ve kterém sedí vysoká zadní část vašeho vázání. Když budete mít vysoká záda nakloněná dopředu, pokrčíte kolena a dostanete se do agresivnějšího držení těla. To poskytne větší kontrolu jezdci, který rád jede rychle a dělá hluboké carvingy, zatímco vysoká záda bez předklonu vytváří ležérnější držení těla. Malý až žádný předklon umožňuje jezdci mít pohodlnější postoj, ale nabízí menší kontrolu při vyšších rychlostech.

Montáž vázání na snowboard

Nyní, když máte vymyšlený směr postoje, šířku, usazení a úhly, jste připraveni namontovat vázání na váš snowboard. Pokud montujete vázání na snowboard, který používá vzor děr 4 x 4 nebo 2 x 4, budete mít dva kotouče základní desky se stupni vyznačenými kolem okraje pro vaše úhly, indikátory na základních deskách, které vám pomohou zarovnat požadované úhelníky a osm šroubů, které vše spojí dohromady.

  1. Sklopte nebo odšroubujte stélku v každém vázání a vložte své základní desky.
  2. Nastavte si základní desky do vhodných úhlů, pro které jste se rozhodli, ujistěte se, že přední vázání máte nastaveno do kladného úhlu a zadní nohu do záporného nebo nulového úhlu.
  3. Umístěte svá vázání se základními deskami na prkno a zarovnejte otvory v základních deskách s referenčními body na snowboardu.
  4. Pokud se v referenčních bodech cítíte pohodlně, pak jsou vaše vázání na správném místě. Pokud potřebujete svůj postoj rozšířit nebo zúžit, posuňte vázání blíže k sobě nebo dále od sebe tak, aby odpovídaly požadované šířce. 
  5. Buď ponechte svá vázání tam, kde jsou, nebo je oba posuňte zpět o stejnou hodnotu, pokud chcete, aby byl váš postoj upozaděn.
  6. Přeměřte šířku mezi středem každého vázání a dvakrát zkontrolujte úhly postoje.
  7. Vložte šrouby a podložky do všech čtyř otvorů na každém vázání a utáhněte, dokud nebudou vázání zajištěna.
  8. Nahoďte si boty, ujistěte se, že máte ramínka nastavena tak, aby vám seděla, a uvidíte, jaký to bude pocit.
  9. Proveďte všechny potřebné úpravy a úpravy. Upravte předklon, zafixujte úhly postoje atd.
  10. Můžete vyrazit na svah!!!
Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments