Jak odstranit tvrdou kůži na chodidlech
I když se často cítíme souzeni za stav našich nohou, útěchu najdeme ve skutečnosti, že to s osobní hygienou nemá mnoho společného. Pokud chcete vědět, jak odstranit tvrdou kůži a získat hebká chodidla jednou provždy, jste na správném místě!
Co způsobuje tvrdou kůži na chodidlech?
Hlavní příčinou tvrdé kůže na chodidlech (správně známé jako mozol) na chodidlech je přerušovaný tlak. To znamená, že u každého, kdo se pohybuje, je větší pravděpodobnost, že někdy během svého života zažije mozoly na nohou.
U lidí, kteří se více pohybují – jako jsou běžci, turisté a lidé, kteří dojíždějí za prací na dlouhé vzdálenosti – se mozoly na nohou stávají ještě pravděpodobnějšími.
Existují určité faktory, které zvyšují pravděpodobnost a závažnost mozolů na nohou, včetně:
- Mít nadváhu
- Mít přirozeně ploché nohy
- Mít vysoké oblouky
To vše má za následek nerovnoměrný tlak na chodidla.
Co způsobuje kuří oka?
Kuří oka jsou mnohem menší než mozoly na nohou. Jsou to malé hrudky tvrdé, odumřelé kůže s centrálním jádrem, které se obvykle nacházejí na špičce nebo mezi prsty (zejména 4. a 5. prst). Mohou být spíše bolestivé, zvláště pokud se neléčí.
Kuří oka jsou způsobena třením a jsou často důsledkem špatně padnoucích bot, které se opakovaně otírají o kůži.
Co způsobuje popraskané paty?
Popraskané paty jsou snad nejnevzhlednější ze všech. Objevují se, když jsou paty suché, tvrdé a tuhé. Když je na chodidla vyvíjen tlak, kůže se nemůže poddat ani roztáhnout, což způsobuje její praskání.
Mezi příčiny suché kůže vedoucí k popraskaným patám patří:
- Nedostatek hydratace
- Dlouhé koupele
- Drhnutí nohou do sucha
Jak získat měkká chodidla (5 způsobů, jak se zbavit tvrdé kůže na nohou)
Zatímco odstranění kuřích ok je nejlépe nechat na lékaři, popraskané paty a mozoly lze léčit doma. Naučte se, jak změkčit chodidla v pouhých 5 krocích:
1. Zkuste namočit nohy
Veškeré ošetření nohou by mělo začínat namáčením nohou. To pomáhá změkčit pokožku a usnadňuje její odstranění. Namáčení nohou by se mělo provádět v umyvadle nebo lázni s teplou vodou. Do vody lze přidat další přísady, aby byla ještě účinnější při změkčování nohou.
Proč nezkusit přidat:
- Šťáva z citronu – kyselina citronová pomáhá při odstraňování odumřelých kožních buněk.
- Šálek bílého octa – bohatý na kyselinu octovou, která pomáhá při odstraňování kůže a hojení popraskaných nohou.
- Velkorysé posypání epsomskou solí – skvělé léčebné vlastnosti pokožky.
- Šálek medu – známý pro své přirozené hydratační účinky.
2. Odstraňte odumřelou kůži na chodidlech
Je čas se vypořádat s tou nevzhlednou tvrdou kůží. Nejrychlejší způsob, jak se zbavit tvrdé kůže na chodidlech, je použití pemzy. Po namočení nohy by měla být kůže měkčí a mnohem snadněji se odstraňuje. Uchopte pemzu a krouživými pohyby ji třete po chodidlech.
Buďte šetrní k nožní klenbě, protože by zde neměly být žádné mozoly, a místo toho zaměřte svou pozornost na chodidla a bříška chodidel. Vydrhněte, dokud nebude pokožka jemná a hladká. Kdykoli vás budou bolet nebo citlivě nohy, přestaňte.
3. Ošetřete popraskané paty
Chcete vědět, jak docílit hebkých chodidel? Pokud vaše nohy vypadají opravdu hůře kvůli opotřebení, možná budou potřebovat další ošetření. Vlastní „masky“ na nohy budou schopny proniknout hluboko do trhlin a prasklin a poskytnout jim výživu, kterou potřebují. Existují různé, přírodní, domácí léčby, které můžete vyzkoušet. Zde jsou některé z našich oblíbených pro hladké nohy:
- Vazelína – naneste hmotu na chodidla a nezapomeňte ji dobře vmasírovat do popraskaných pat. Kolem každé nohy uvažte sáček a nechte hodinu namáčet.
- Ovesné vločky – smíchejte 1 polévkovou lžíci ovesných vloček s několika kapkami jojobového oleje a vmasírujte do chodidel. Před opláchnutím a vysušením ručníkem nechte působit 20 minut.
- Rýžová mouka – smíchejte 3 lžíce rýžové mouky se 3 lžícemi medu a 2 lžícemi jablečného octa. Smíchejte přísady a naneste na nohy. Před opláchnutím nechte působit 15 minut.
- Kokosový olej – vmasírujte do chodidel, natáhněte si pár čistých bavlněných ponožek a nechte přes noc máčet.
4. Oživte pokožku pomocí hydratačního krému
Nyní je všechna ta ošklivá suchá kůže odstraněna a popraskané paty ošetřeny, je čas nanést vrstvu vlhkosti, která zklidní a změkčí nově odhalené buňky.
Ujistěte se, že jsou nohy čisté, a poté vmasírujte silnou vrstvu krému na nohy do pokožky. Nejlepší je použít specializovaný krém, protože jsou mnohem bohatší než tělové zvlhčovače a proniknou hlouběji do pokožky.
5. Pravidelně opakujte domácí pedikúru
Jak předejít suchým, popraskaným nohám
Stejně jako u většiny věcí je prevence mozolů, popraskaných pat a kuřích ok mnohem jednodušší – a méně nepříjemná – než se je snažit léčit. Vyzkoušejte následující, abyste předešli ošklivým nohám:
1. Jak korigovat chůzi
Pokud jste měli tu smůlu, že jste se narodili s plochými nohami, možná by stálo za to zajít za odborníkem, jako je fyzioterapeut nebo podiatr. Budou vám schopni poskytnout vložky do vašich stávajících bot, které vyrovnají tlak vyvíjený na chodidla a zabrání budoucímu usazování tvrdé kůže.
2. Hydratační krém na nohy
Protože jsou často ukryty v botách, máme tendenci zanedbávání nohou mnohem více než jiné části těla. To je velká chyba a pouze to povzbudí nohy k popraskaní a rozvoji suché kůže.
Abychom zjemnili naše paty a chodidla, měli bychom je každý den hydratovat speciálním krémem na nohy. Ty jsou mnohem hustší a obsahují složky, které vyživí a zklidní vaše unavené nohy, zabrání otlakům nohou a popraskaným patám.
3. Noste boty, které sedí
Pokud ten pár červených lakovaných kalhot opravdu musíte mít, nezapomeňte je před nošením dostatečně natáhnout nebo navštivte obuvníka, který to za vás udělá.
Pohodlné nohy jsou šťastné nohy. Zacházejte s nimi slušně a budou za to vypadat a cítit se mnohem lépe.