jak opravit praskliny ve zdi nebo v omítce

Ať už se nachází v sádrokartonu, omítce nebo betonu, prasklina ve zdi je bolestí pro oči. Obecně způsobené přirozeným sedáním domu v průběhu času, můžete opravit prasklou zeď za víkend. Jednoduché nástroje a materiály z vašeho místního obchodu pro domácí kutily vám pomohou na cestě k hladké stěně. 

Vezměte však na vědomí, pokud je popraskání sádrokartonu nebo deformace povrchu vážné nebo existují jiné známky významného usazování nebo potenciálních strukturálních problémů, nechte svůj dům před opravou sádrokartonu zkontrolovat kvalifikovaným stavebním odborníkem.

Oprava prasklin v sádrokartonu

Oprava praskliny v sádrokartonu je nejjednodušší ze tří typů stěn, se kterými se pravděpodobně ve svém domě setkáte. Pomocí nože vyřízněte 1/8 až 1/4 palce V-zářez podél délky trhliny. Vysajte sypký materiál. Zakryjte trhlinu buď síťovou spojovací páskou, nebo spojovací hmotou a papírovou páskou, následovanou tenkou vrstvou spojovací hmoty, přesahující asi 3 centimetry na každou stranu pásky. Nechte zaschnout. Naneste druhou vrstvu spárovací hmoty, protřenou přibližně 10 až 12 centimetrů na každou stranu trhliny. Nechte přes noc zaschnout. Lehce brousit do hladka. Stěna je připravena na nátěr nebo tapetu.

Oprava prasklin v omítce

Drobné praskliny v omítce ošetřete podobně jako praskliny v sádrokartonu spárovací hmotou. Pokud se však omítka od lišty odtahuje, musíte nejprve stěnu podepřít dvoustupňovým procesem, který zahrnuje nástřik kondicionéru a následně lepidlo. Začněte vrtáním otvorů s 3/16palcovým vrtákem do zdiva, který pronikne omítkou, ale ne dřevěnou lištou, každé tři palce po délce trhliny. Vysajte prach a nečistoty z otvorů. Do každého otvoru nastříkejte lepicí kondicionér. Ponechte dobu setrvání podle pokynů výrobce. Vstříkněte lepidlo do každého otvoru, začněte v nejnižším bodě stěny. Přebytečné lepidlo očistěte vlhkou houbou. Okamžitě připevněte sádrové kroužky pomocí vrtáku, abyste omítku pevně přitáhli ke stěně. Nechte vytvrdnout podle pokynů výrobce. Odstraňte sádrové kroužky. Díry a původní praskliny zakryjte vrstvou spárovací hmoty. Lehce přebruste a poté naneste druhou vrstvu spárovací hmoty. Po zaschnutí vyhladit.

Betonové stěny

K opravě betonové zdi budete potřebovat epoxidovou opravnou sadu. Epoxid vytvoří v trhlině vodotěsné těsnění. Opravu začněte poklepáním 3palcových hřebíků částečně do trhliny každých 12 palců, tyto hřebíky připojí injekční porty. Epoxid se dodává ve dvou složkách, A a B, které je třeba těsně před použitím smíchat. Smíchejte stejné díly epoxidu na kusu dřeva pomocí tmelu. Naneste malé množství smíchaného epoxidu na každý výstupek injekčního portu, připevněte každý port ke stěně zakrytím každého z dokončovacích hřebíků jedním portem. Potřete prasklinu smíchaným epoxidem, přesahujícím 1 palec na každou stranu trhliny. Zakryjte také přírubu každého vstřikovacího otvoru epoxidem. K epoxidu na okrajích můžete použít štětec namočený v minerálním lihu. Nechte vytvrdnout 6 až 10 hodin. Pomocí těsnící pistole, vstříkněte tekutou opravu betonu do portů, začněte u dna, dokud kapalina nevytéká z portu. Před přechodem na další zapojte každý port. Nechte vytvrdnout po dobu alespoň pěti dnů, poté odřízněte port v jedné rovině se stěnou pilkou na železo.

Oprava hlubokých trhlin

Pokud jsou trhliny v sádrokartonu nebo omítce hlubší než 0,5 centimetru, budete mít lepší úspěch, pokud štěrbinu nejprve vyplníte výplňovou hmotou před lepením spárovací hmotou. Smíchejte směs podle pokynů výrobce. Vyplňte trhlinu, dokud nebude v jedné rovině se stávající stěnou. Zakryjte páskou a spárovací hmotou, jak bylo uvedeno výše, abyste dosáhli hladké stěny.

Známky strukturálního poškození

Betonové stěny, zejména v základech, jsou nosné stěny. I když můžete opravit drobné praskliny, velké praskliny mohou být známkou špatné strukturální integrity. Vodorovná trhlina, která se táhne po délce stěny, stejně jako vyboulení, je signálem vážného poškození. Trhliny tohoto charakteru by měl opravovat pouze odborník.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
One Comment

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *