Jak poznat zánět slepého střeva – Příznaky a následná léčba

Zánět slepého střeva (Apendicitida) je zanícené slepé střevo. Může způsobit akutní (náhlou, intenzivní) bolest v podbřišku. Vaše slepé střevo je malý, tubulární váček o velikosti prstu, který vyčnívá z pravého dolního konce tlustého střeva. Stolice pohybující se vaším tlustým střevem může zablokovat nebo infikovat vaše slepé střevo, což vede k zánětu. Zánět způsobuje, že vám slepé střevo oteče, a když oteče, může prasknout.

Jak častý je zánět slepého střeva

Akutní zánět slepého střeva je častý, zejména ve věku 10 až 30 let. Zánět slepého střeva u dětí je nejčastější během dospívání, ale onemocní i mladší děti. Je to hlavní příčina bolesti břicha vedoucí k akutní operaci břicha. Chronická apendicitida se vyskytuje přibližně u 1 % populace.

Jaké jsou příznaky zánětu slepého střeva (apendicitidy)

Nejčastějšími příznaky apendicitidy jsou bolesti břicha, nevolnost a ztráta chuti k jídlu. Existuje typický způsob, jak se tyto příznaky mohou projevit, což může usnadnit rozpoznání apendicitidy. Ale bohužel jen asi polovina lidí s apendicitidou má klasickou prezentaci příznaků. U dětí, starších dospělých a těhotných lidí může být méně pravděpodobné, že se vyskytnou typické příznaky.

Jaké jsou časné příznaky apendicitidy

V typické prezentaci začíná bolest břicha uprostřed břicha, kolem pupku. Může se vznášet nebo přicházet a odcházet několik hodin. Nakonec bolest zesílí a rozvine se nevolnost a zvracení. O několik hodin později nevolnost přejde a bolest se přesune do pravého dolního břicha, kde je vaše slepé střevo. Bolest se stává soustředěnější a stále se zhoršuje.

Jaké jsou další možné příznaky apendicitidy?

U některých lidí se mohou později vyvinout další příznaky. Mohou zahrnovat:

  • Horečka. Až 40 % lidí má horečku. To znamená, že váš imunitní systém přechází na vyšší rychlost. Může to také znamenat, že zánět narůstá nebo to může znamenat, že se infekce šíří.
  • Nevolnost. Můžete si jen všimnout, že se cítíte celkově špatně. Možná vám chybí energie nebo motivace a máte chuť zůstat v posteli, stejně jako když jste nemocní.
  • Nafouklé břicho. Vaše břicho může vypadat nafouknuté nebo nafouklé . Toto je obvykle pokročilý příznak a může naznačovat, že vaše slepé střevo prasklo.
  • Močové příznaky. Můžete mít pocit, že musíte čůrat častěji nebo naléhavěji. To se může stát, pokud apendicitida dráždí nervy spojené s močovým měchýřem.
  • Střevní paralýza. Když vaše tělo přesměruje průtok krve z vašich střev do vašeho slepého střeva, vaše střeva se mohou dočasně zastavit. U některých lidí se objeví zácpa a mají pocit, že nemohou projít plynem. Možná máte pocit, že pohyb střev by zmírnil vaše příznaky.
  • Průjem. Někteří lidé mohou mít nadměrně aktivní střeva a častější kakání. To může být proto, že zánět z vašeho slepého střeva dráždí koncovou část vašeho tlustého střeva vedle něj.

Jak mohu zkontrolovat zánět slepého střeva doma?

Pokud máte podezření na apendicitidu, měli byste vždy nechat zkontrolovat poskytovatele zdravotní péče. Ale pokud hledáte znamení, existuje několik, které poskytovatelé zdravotní péče používají ke kontrole apendicitidy. Lokalizace bolesti může být užitečným vodítkem, zvláště pokud začíná kolem pupku a poté se typickým způsobem přesune do pravého dolního břicha. Ale někteří lidé cítí bolest jinde. Poskytovatelé mohou hledat:

  • McBurneyho znamení. McBurneyho bod je nejtypičtějším umístěním slepého střeva a citlivost tam je první věcí, kterou poskytovatelé zdravotní péče zkontrolují při fyzické prohlídce. Najdou to tak, že nakreslí čáru od vašeho ASIS (kostnatá projekce blízko vašeho kyčle) k vašemu pupku a změří vzdálenost. Bod je asi dva palce podél čáry, neboli jedna třetina vzdálenosti.
  • Blumbergův znak. Tlak aplikovaný na bolavou oblast se cítí horší, když se uvolní (také známý jako odražená citlivost).
  • Dunphyho znamení. Kašel zhoršuje bolest.
  • Rovsingův znak. Tlak na levé spodní straně způsobuje bolest na pravé spodní straně.
  • Znamení Psoas. Pokud je vaše slepé střevo spíše za tlustým střevem než vpředu, může apendicitida dráždit váš psoas. Možná zjistíte, že ohýbáte pravý bok, abyste zkrátili sval, což zmírňuje bolest. Poskytovatel zdravotní péče se může pokusit prodloužit váš pravý bok nebo jej otočit směrem ven. Pokud to bolí, nazývá se to znak psoas. Pokud rotace dovnitř bolí, nazývá se to obturátorové znamení.

Co způsobuje zánět slepého střeva

Velikost a umístění vašeho slepého střeva usnadňuje jeho ucpání a infekci. Vaše tlusté střevo je domovem mnoha bakterií, a pokud se jich ve vašem slepém střevě zachytí příliš mnoho, přerostou a způsobí infekci. Někdy apendicitida začíná infekcí a někdy je infekce sekundární. Otok ve vašem slepém střevě může snížit nebo uzavřít otvor a zachytit více bakterií uvnitř.

Mezi běžné příčiny zánětu, otoku, obstrukce a infekce ve vašem slepém střevě patří:

  • Zatvrdlá stolice (kameny ve slepém střevě). Tvrdé, zvápenatělé fekální usazeniny známé jako fecality, appendiolity nebo apendixové kameny mohou uvíznout v otvoru vašeho slepého střeva. Nesou bakterie a mohou také zachytit bakterie, které už byly uvnitř vašeho slepého střeva.
  • Lymfoidní hyperplazie. Váš lymfatický systém , který je součástí vašeho imunitního systému, pomáhá bojovat s infekcemi tím, že produkuje a uvolňuje bílé krvinky do vašich tkání. To může způsobit otok lymfoidní tkáně ve vašem slepém střevě, i když je původní infekce jinde ve vašem těle. Oteklá tkáň ve vašem slepém střevě ho může ucpat a vést k infekci uvnitř.
  • Kolitida. Zánět tlustého střeva z infekce nebo zánětlivého onemocnění střev může ovlivnit vaše slepé střevo. Infekce se může rozšířit, nebo ji může podráždit samotný zánět.

Mezi další faktory, které by mohly blokovat otevření vašeho dodatku, patří:

  • Nádory.
  • Paraziti .
  • Cystická fibróza .

Co způsobuje chronický zánět slepého střeva

Teorie chronické apendicitidy je, že něco způsobuje mírný zánět na dlouhou dobu. Může se jednat o chronický stav, jako je zánětlivé onemocnění střev nebo mírné přemnožení bakterií. Nebo to může být překážka, která se pohybuje dovnitř a ven z otvoru do vašeho slepého střeva. Chronický zánět může vést k lymfoidní hyperplazii nebo dokonce zjizvené tkáni ve vašem slepém střevě, pokud trvá velmi dlouho.

Je apendicitida genetická?

Zdá se, že rodinná anamnéza apendicitidy zvyšuje riziko jejího rozvoje, i když není jasné proč. Apendicitida sama o sobě není dědičná, ale na některých jejích příčinách se může podílet genetika.

Může stres způsobit apendicitidu?

Není to pravděpodobné. Závažný fyziologický stres z kritického onemocnění však může způsobit ischemii střev, dočasné snížení průtoku krve do vašich střev. Ischemická kolitida může vzácně postihnout vaše slepé střevo.

Může jídlo způsobit apendicitidu?

Vzácně byly hlášeny případy, kdy nestrávené semeno nebo ořech uvízly v otvoru slepého střeva a způsobily zánět. Obecně však platí, že konzumace většího množství vlákniny snižuje riziko apendicitidy.

Jaké jsou možné komplikace apendicitidy?

Zánět slepého střeva může rychle vést k velmi závažným komplikacím, a proto k němu poskytovatelé zdravotní péče přistupují jako k mimořádné události. Komplikace mohou postupovat ve fázích, i když ne vždy se dějí stejným způsobem. Komplikace (fáze) mohou zahrnovat:

  1. Ischemie a nekróza. Silný otok ve vašem slepém střevě přeruší přívod krve (ischémie), což zvyšuje zánět a nakonec způsobí, že se tkáně začnou rozpadat (nekróza).
  2. Gangréna/perforace. Jakmile dojde k nekróze, infekce se může rozšířit. Může se šířit pomalu vnitřní gangrénou nebo rychle, když se vaše slepé střevo roztrhne nebo praskne ( perforace ).
  3. Absces/flegmona. Zpočátku se infekce nemusí šířit daleko za vaše slepé střevo. Mohlo by to vytvořit absces, kapsu hnisu, na vnější straně vašeho slepého střeva. Slepé střevo může také kolem sebe vyvinout hmotu zvanou flegmóna. Tyto hmoty obsahují infekci, ale mohou prasknout.
  4. Peritonitida a šířící se infekce. Když se infekce rozšíří do vaší peritoneální dutiny (peritonitida), může se rozšířit do jiných orgánů a dokonce i do krevního řečiště ( septikémie ). Infekce ve vašem krevním řečišti může vést k sepsi a septickému šoku , které mohou být smrtelné.

Jak se diagnostikuje zánět slepého střeva (apendicitida)

Poskytovatel zdravotní péče vám položí podrobné otázky o vaší bolesti a dalších příznacích. Provedou jemnou fyzickou prohlídku, aby zkontrolovali fyzické známky apendicitidy, jako je střežení, ztuhnutí a bolest v reakci na tlak. Pokud máte typický profil příznaků, mohou vás okamžitě diagnostikovat. Pokud tak neučiníte, možná budou muset objednat další testy k potvrzení apendicitidy.

Může apendicitida zmizet sama od sebe?

Je to možné, ale ne pravděpodobné. Apendicitida může spontánně vymizet, pokud příčina náhle sama odezní. K tomu může dojít, pokud se překážka ve vašem slepém střevě uvolní a projde střevem, nebo pokud se infekce, která způsobovala lymfoidní hyperplazii ve vašem apendixu, náhle zlepší. Ale neměli byste předpokládat, že se to stane nebo že se to stalo, i když se vaše bolest zmírnila.

Léčba zánětu slepého střeva

Zánět slepého střeva je považován za akutní, takže se léčí na pohotovosti. Standardní léčba zahrnuje jak medikaci, tak chirurgický zákrok, i když v malém počtu případů může stačit medikace.

Léky

Téměř každý bude potřebovat antibiotika na apendicitidu. I když jste zpočátku neměli infekci, zánět slepého střeva k němu obvykle vede. Antibiotika jsou také standardní preventivní léčbou před operací.

Pokud máte velmi časný a mírný případ apendicitidy, může váš poskytovatel zdravotní péče zaujmout přístup vyčkávání a sledování, aby zjistil, zda se váš stav zlepší pouze s antibiotiky. Tento přístup můžete upřednostnit, pokud máte rizikové faktory, které činí operaci pro vás méně bezpečnou. Poskytovatelé zdravotní péče to však doporučují jen zřídka, protože zánět slepého střeva se často vrací, když si slepé střevo neodstraníte.

Můžete také potřebovat léky na úlevu od bolesti. Můžete to mít prostřednictvím svého IV. Pokud máte operaci, budete mít celkovou anestezii , takže během procedury nebudete při vědomí (v bdělém stavu).

Chirurgická operace

Jakmile vám byla diagnostikována apendicitida, čas je rozhodující. Vaše slepé střevo může prasknout do 36 hodin od prvních příznaků. Chirurgové obvykle naplánují vaši apendektomii do 24 hodin od diagnózy. Apendektomie je jedním z nejběžnějších chirurgických výkonů prováděných na celém světě. Chirurgové ji mohou často provádět pomocí minimálně invazivních metod, jako je laparoskopická chirurgie .

Váš chirurg také ošetří všechny komplikace, které máte během operace. Komplikace mohou vyžadovat otevřenou operaci břicha . Po operaci vám opláchnou břicho sterilním roztokem.

Odstranění slepého střeva nemá žádné vedlejší účinky. Poskytovatelé zdravotní péče si nejsou jisti, zda má vaše slepé střevo nějakou funkci. Pokud ano, je malý. Může pomoci vytvořit protilátky v dětství.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments