Jak probíhá vyšetření denzitometrie

Test hustoty kostí určuje, zda máte osteoporózu – poruchu charakterizovanou kostmi, které jsou křehčí a pravděpodobněji se zlomí. Test využívá rentgenové záření k měření toho, kolik gramů vápníku a dalších kostních minerálů je zabaleno do segmentu kosti. Nejčastěji se testují kosti páteře, kyčle a někdy i předloktí.

Proč se dělá denzitometrie

Lékaři používají testování hustoty kostí k:

  • Identifikujte snížení hustoty kostí dříve, než si zlomíte kost
  • Zjistěte si riziko zlomenin (zlomenin)
  • Potvrďte diagnózu osteoporózy
  • Sledujte léčbu osteoporózy

Čím vyšší je obsah kostních minerálů, tím hustší jsou vaše kosti. A čím hustší jsou vaše kosti, tím silnější jsou obecně a tím méně je pravděpodobné, že se zlomí. Testy hustoty kostí se liší od skenování kostí. Skenování kostí vyžaduje injekci předem a obvykle se používá k detekci zlomenin, rakoviny, infekcí a dalších abnormalit v kosti.

Ačkoli je osteoporóza častější u starších žen, může se tento stav rozvinout i u mužů. Bez ohledu na vaše pohlaví nebo věk vám lékař může doporučit test hustoty kostí, pokud:

  • Ztracená výška. Lidé, kteří ztratili alespoň 3,8 centimetru na výšku, mohou mít kompresivní zlomeniny páteře, u nichž je osteoporóza jednou z hlavních příčin.
  • Zlomil si kost. Zlomeniny z křehkosti nastávají, když se kost stane tak křehkou, že se zlomí mnohem snadněji, než se očekávalo. Zlomeniny z křehkosti mohou být někdy způsobeny silným kašlem nebo kýcháním.
  • Bral určité drogy. Dlouhodobé užívání steroidních léků, jako je prednison, narušuje proces obnovy kostí – což může vést k osteoporóze.
  • Došlo k poklesu hladiny hormonů. Kromě přirozeného poklesu hormonů, ke kterému dochází po menopauze, může u žen klesnout i estrogen během některých léčebných postupů proti rakovině. Některé způsoby léčby rakoviny prostaty snižují hladinu testosteronu u mužů. Snížené hladiny pohlavních hormonů oslabují kosti.

Rizika

Omezení testování hustoty kostí zahrnují:

  • Rozdíly ve zkušebních metodách. Zařízení, která měří hustotu kostí v páteři a kyčli, jsou přesnější, ale stojí více než zařízení, která měří hustotu periferních kostí předloktí, prstu nebo paty.
  • Předchozí problémy s páteří. Výsledky testů nemusí být přesné u lidí, kteří mají strukturální abnormality v páteři, jako je těžká artritida, předchozí operace páteře nebo skolióza.
  • Vystavení záření. Testování hustoty kostí využívá rentgenové záření, ale množství radiační expozice je obvykle velmi malé. I přesto by se těhotné ženy měly těmto testům vyhýbat.
  • Nedostatek informací o příčině. Test hustoty kostí může potvrdit, že máte nízkou hustotu kostí, ale nedokáže vám říct proč. K zodpovězení této otázky potřebujete úplnější lékařské vyšetření.
  • Omezené pojistné krytí. Ne všechny plány zdravotního pojištění platí za testy hustoty kostí, proto se předem zeptejte svého poskytovatele pojištění, zda je tento test pokryt.

Jak se připravit na vyšetření

Testy hustoty kostí jsou snadné, rychlé a bezbolestné. Není potřeba prakticky žádná příprava.

Ujistěte se, že předem sdělíte svému lékaři, pokud jste nedávno podstoupili vyšetření barya nebo vám byl aplikován kontrastní materiál pro CT vyšetření nebo test nukleární medicíny. Kontrastní materiály mohou rušit váš test hustoty kostí.

Jídlo a léky

Vyhněte se užívání doplňků vápníku alespoň 24 hodin před testem hustoty kostí.

Oblečení a osobní věci

Noste volné, pohodlné oblečení a nenoste oblečení se zipy, pásky nebo knoflíky. Šperky nechte doma a vyjměte z kapes všechny kovové předměty, jako jsou klíče, spony na peníze nebo drobné. V některých zařízeních můžete být požádáni, abyste se převlékli do vyšetřovacího pláště.

Co můžete očekávat

Testy hustoty kostí se obvykle provádějí na kostech, které se s největší pravděpodobností zlomí kvůli osteoporóze, včetně:

  • Kosti dolní páteře (bederní obratle)
  • Úzký krček vaší stehenní kosti (femur) vedle kyčelního kloubu
  • Kosti v předloktí

Pokud si test hustoty kostí necháte udělat v nemocnici, bude pravděpodobně proveden na zařízení, kde ležíte na polstrované plošině, zatímco vám přes tělo prochází mechanická paže. Množství záření, kterému jste vystaveni, je velmi nízké, mnohem menší než množství vyzařované během rentgenu hrudníku. Test obvykle trvá asi 10 až 30 minut.

Malý, přenosný stroj dokáže měřit hustotu kostí v kostech na vzdálených koncích vaší kostry, jako jsou kosti prstu, zápěstí nebo paty. Přístroje používané pro tyto testy se nazývají periferní zařízení a často se používají na veletrzích zdraví.

Vzhledem k tomu, že hustota kostí se může na různých místech vašeho těla lišit, měření na patě obvykle není tak přesným ukazatelem rizika zlomeniny jako měření na páteři nebo kyčli. V důsledku toho, pokud je váš test na periferním zařízení pozitivní, může vám lékař doporučit následné skenování vaší páteře nebo kyčle k potvrzení vaší diagnózy.

Výsledek

Výsledky testu hustoty kostí jsou uvedeny ve dvou číslech: T-skóre a Z-skóre.

T-skóre

Vaše T-skóre je hustota kostí ve srovnání s tím, co se normálně očekává u zdravého mladého dospělého vašeho pohlaví. Vaše T-skóre je počet jednotek (nazývaných standardní odchylky), ve kterých je hustota kostí nad nebo pod průměrem.

T-skóre Co znamená vaše skóre
-1 a výše Vaše hustota kostí je považována za normální.
Mezi -1 a -2,5 Vaše skóre je známkou osteopenie, což je stav, kdy je hustota kostí pod normální hodnotou a může vést k osteoporóze.
-2,5 a méně Vaše hustota kostí naznačuje, že pravděpodobně máte osteoporózu.

Z-skóre

Vaše Z-skóre je počet standardních odchylek nad nebo pod tím, co se běžně očekává u někoho vašeho věku, pohlaví, hmotnosti a etnického nebo rasového původu. Pokud je vaše Z-skóre výrazně vyšší nebo nižší než průměr, možná budete potřebovat další testy k určení příčiny problému.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *