Jak probíhá vyšetření štítné žlázy
Někdy může být obtížné diagnostikovat onemocnění štítné žlázy, protože příznaky lze snadno zaměnit s příznaky jiných stavů. Podobné příznaky můžete pociťovat, když jste těhotná nebo stárnete, stejně jako při rozvoji onemocnění štítné žlázy. Naštěstí existují testy, které mohou pomoci určit, zda jsou vaše příznaky způsobeny problémem se štítnou žlázou.
Vyšetření štítné žlázy zahrnuje
- Krevní testy
- Zobrazovací testy
- Fyzikální zkoušky
Krevní testy
Jedním z nejpřesnějších způsobů, jak diagnostikovat problém se štítnou žlázou, jsou krevní testy. Krevní testy štítné žlázy se používají ke zjištění, zda vaše štítná žláza funguje správně, měřením množství hormonů štítné žlázy v krvi. Tyto testy se provádějí odběrem krve ze žíly na paži. Krevní testy štítné žlázy se používají ke zjištění, zda máte:
- Hypertyreóza
- Hypotyreóza
Krevní testy štítné žlázy se používají k diagnostice poruch štítné žlázy spojených s hyper- nebo hypotyreózou. Tyto zahrnují:
- Thyroiditida
- Gravesova nemoc
- Hashimotova nemoc
- Struma
- Uzel štítné žlázy
- Rakovina štítné žlázy
Specifické krevní testy, které budou provedeny k testování štítné žlázy, mohou zahrnovat:
- Hormon stimulující štítnou žlázu (TSH) je produkován v hypofýze a reguluje rovnováhu hormonů štítné žlázy – včetně T4 a T3 – v krevním řečišti. Toto je obvykle první test, který váš poskytovatel provede, aby zkontroloval nerovnováhu hormonů štítné žlázy. Nedostatek hormonů štítné žlázy (hypotyreóza) je většinou spojen se zvýšenou hladinou TSH, zatímco nadbytek hormonů štítné žlázy (hypertyreóza) je spojen s nízkou hladinou TSH. Pokud je TSH abnormální, může být provedeno přímé měření hormonů štítné žlázy, včetně tyroxinu (T4) a trijodtyroninu (T3), aby se problém dále vyhodnotil. Normální rozmezí TSH pro dospělého: 0,40 – 4,50 mIU/ml (mili-mezinárodní jednotky na litr krve).
- T4: Tyroxinové testy na hypotyreózu a hypertyreózu a používají se ke sledování léčby poruch štítné žlázy. Nízká hladina T4 je pozorována u hypotyreózy, zatímco vysoká hladina T4 může znamenat hypertyreózu. Normální rozmezí T4 pro dospělého: 5,0 – 11,0 ug/dl (mikrogramy na decilitr krve).
- FT4: Volný T4 nebo volný tyroxin je metoda měření T4, která eliminuje účinek proteinů, které přirozeně vážou T4, a může bránit přesnému měření. Normální rozsah FT4 pro dospělého: 0,9 – 1,7 ng/dl (nanogramy na decilitr krve)
- T3: Testy trijodtyroninu pomáhají diagnostikovat hypertyreózu nebo ukázat závažnost hypertyreózy. Nízké hladiny T3 lze pozorovat u hypotyreózy, ale častěji je tento test užitečný při diagnostice a léčbě hypertyreózy, kde jsou hladiny T3 zvýšené. Normální rozmezí T3: 100 – 200 ng/dl (nanogramů na decilitr krve).
- FT3: Volný T3 nebo volný trijodtyronin je metoda měření T3, která eliminuje účinek proteinů, které přirozeně vážou T3, a může bránit přesnému měření. Normální rozsah FT3: 2,3 – 4,1 pg/ml (pikogramy na mililitr krve)
Tyto testy samy o sobě nejsou určeny k diagnostice jakékoli nemoci, ale mohou vyzvat vašeho poskytovatele zdravotní péče k provedení dalších testů k vyhodnocení možné poruchy štítné žlázy.
Další krevní testy mohou zahrnovat:
- Protilátky štítné žlázy: Tyto testy pomáhají identifikovat různé typy autoimunitních stavů štítné žlázy. Běžné testy na protilátky štítné žlázy zahrnují mikrozomální protilátky (také známé jako protilátky proti tyreoidální peroxidáze nebo TPO protilátky ), tyreoglobulinové protilátky (také známé jako TG protilátky ) a protilátky proti štítné žláze (zahrnuje imunoglobuliny stimulující štítnou žlázu [TSI] a imunoglobuliny blokující štítnou žlázu [TBI] ).
- Kalcitonin: Tento test se používá k diagnostice hyperplazie C-buněk a medulární rakoviny štítné žlázy, což jsou vzácné poruchy štítné žlázy.
- Thyroglobulin: Tento test se používá k diagnostice tyreoiditidy (zánětu štítné žlázy) a ke sledování léčby rakoviny štítné žlázy.
Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o rozsahu těchto krevních testů štítné žlázy. Vaše rozsahy nemusí být stejné jako rozsahy někoho jiného. To je často v pořádku. Pokud máte nějaké obavy nebo obavy ohledně výsledků krevních testů, promluvte si se svým poskytovatelem.
Zobrazovací testy
V mnoha případech může pohled na samotnou štítnou žlázu odpovědět na spoustu otázek. Váš poskytovatel zdravotní péče může provést zobrazovací test nazývaný skenování štítné žlázy. To umožňuje vašemu poskytovateli podívat se na vaši štítnou žlázu, aby zkontroloval zvětšenou velikost, tvar nebo výrůstky (uzlíky).
Váš poskytovatel může také použít zobrazovací test nazývaný ultrazvuk. Jedná se o diagnostický postup, který přenáší vysokofrekvenční zvukové vlny, pro lidské ucho neslyšitelné, přes tělesné tkáně. Ozvěny jsou zaznamenány a přeměněny na video nebo fotografické obrazy. Možná si myslíte o ultrazvukech souvisejících s těhotenstvím, ale používají se k diagnostice mnoha různých problémů ve vašem těle. Na rozdíl od rentgenového záření ultrazvuk nepoužívá záření.
Před ultrazvukem je obvykle malá nebo žádná příprava. Nemusíte měnit svůj jídelníček předem nebo rychle. Během testu budete ležet naplocho na polstrovaném vyšetřovacím stole s hlavou položenou na polštáři tak, aby byla hlava zakloněna dozadu. Teplý, ve vodě rozpustný gel se aplikuje na kůži na vyšetřovanou oblast. Tento gel nepoškodí pokožku ani neušpiní oblečení. Váš poskytovatel zdravotní péče pak aplikuje sondu na váš krk a jemně s ní pohybuje, aby viděl všechny části štítné žlázy.
Ultrazvuk obvykle trvá asi 20 až 30 minut.
Fyzikální zkouška
Dalším způsobem, jak rychle zkontrolovat štítnou žlázu, je fyzické vyšetření v kanceláři vašeho poskytovatele zdravotní péče. Jedná se o velmi jednoduchý a bezbolestný test, kdy váš poskytovatel prohmatá váš krk, zda na něm nejsou nějaké výrůstky nebo zvětšení štítné žlázy.
Jak se léčí onemocnění štítné žlázy?
Cílem vašeho poskytovatele zdravotní péče je vrátit hladiny hormonů štítné žlázy do normálu. To lze provést různými způsoby a každá konkrétní léčba bude záviset na příčině vašeho stavu štítné žlázy.
Pokud máte vysoké hladiny hormonů štítné žlázy (hypertyreóza), možnosti léčby mohou zahrnovat:
- Léky proti štítné žláze (methimazol a propylthioracil): Jedná se o léky, které zastavují štítnou žlázu produkovat hormony.
- Radioaktivní jód: Tato léčba poškozuje buňky štítné žlázy a brání jí ve vytváření vysokých hladin hormonů štítné žlázy.
- Betablokátory: Tyto léky nemění množství hormonů ve vašem těle, ale pomáhají zvládat vaše příznaky.
- Chirurgie: Trvalejší forma léčby, váš poskytovatel zdravotní péče může chirurgicky odstranit vaši štítnou žlázu. Tím zabráníte tvorbě hormonů. Po zbytek života však budete muset užívat hormony nahrazující štítnou žlázu.
Pokud máte nízké hladiny hormonů štítné žlázy (hypotyreóza), hlavní možností léčby je:
- Náhrada štítné žlázy: Tento lék je syntetický (umělý) způsob, jak přidat hormony štítné žlázy zpět do vašeho těla. Jeden lék, který se běžně používá, se nazývá levothyroxin. Používáním léků můžete zvládnout onemocnění štítné žlázy a žít normální život.
Existují různé typy operací odstranění štítné žlázy?
Pokud váš poskytovatel zdravotní péče rozhodne, že je třeba odstranit štítnou žlázu, existuje několik způsobů, jak to udělat. Vaše štítná žláza může být potřeba úplně nebo jen částečně odstranit. To bude záviset na závažnosti vašeho stavu. Také, pokud je vaše štítná žláza velmi velká (zvětšená) nebo má na ní mnoho výrůstků, mohlo by to zabránit tomu, abyste měli nárok na některé typy operací.
Operace k odstranění štítné žlázy se nazývá tyreoidektomie. Existují dva hlavní způsoby, jak lze tuto operaci provést:
- S řezem na přední straně krku.
- S řezem v podpaží.
Řez na přední straně krku je spíše tradiční verzí tyreoidektomie. Umožňuje vašemu chirurgovi jít přímo dovnitř a odstranit štítnou žlázu. V mnoha případech to může být vaše nejlepší volba. Tento přístup můžete potřebovat, pokud je vaše štítná žláza obzvláště velká nebo má hodně větších uzlů.
Alternativně existuje verze operace odstranění štítné žlázy, kde váš chirurg provede řez v podpaží a poté vytvoří tunel do štítné žlázy. Tento tunel je vyroben speciálním nástrojem zvaným zvýšený navíječ. Vytváří otvor, který spojuje řez v podpaží s krkem. Chirurg použije robotickou ruku, která se bude pohybovat tunelem, aby se dostala ke štítné žláze. Jakmile tam bude, může odstranit štítnou žlázu zpět tunelem a ven z řezu v podpaží.
Tento postup se často nazývá bez jizvy, protože řez je pod podpaží a není vidět. Pro chirurga je to však složitější a tunel je pro vás invazivnější. Možná nebudete kandidátem na tento typ odstranění štítné žlázy, pokud:
- Nemají zdravou tělesnou hmotnost.
- Mít velké uzliny štítné žlázy.
- Máte onemocnění, jako je tyreoiditida nebo Gravesova choroba.
Promluvte si se svým o všech možnostech léčby a nejlepším typu operace pro vás.
Jak dlouho trvá zotavení z operace štítné žlázy?
Po chirurgickém odstranění štítné žlázy (tyreoidektomie) bude vašemu tělu trvat několik týdnů, než se zotaví. Během této doby byste se měli vyvarovat několika věcí, včetně:
- Ponořte svůj řez pod vodu.
- Zvedání předmětu, který je těžší než 15 liber.
- Dělat víc než jen lehké cvičení.
To obvykle trvá asi dva týdny. Poté se můžete vrátit ke svým běžným činnostem.
Za jak dlouho po odstranění štítné žlázy moje únava zmizí?
Obvykle vám budou hned po operaci podány léky, které vám pomohou s vašimi příznaky. Ve vašem těle ve skutečnosti stále cirkuluje hormon štítné žlázy, a to i po odstranění štítné žlázy. Hormony mohou být ve vašem těle ještě dva až tři týdny. Léky po odstranění štítné žlázy znovu zavedou do vašeho těla nové hormony. Pokud se po operaci stále cítíte unavení, pamatujte, že to může být normální součástí zotavení z jakéhokoli typu operace. Trvá čas, než se vaše tělo uzdraví. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud po operaci stále pociťujete únavu a další příznaky onemocnění štítné žlázy.
Pokud je část mé štítné žlázy chirurgicky odstraněna, bude druhá část schopna produkovat dostatek hormonů štítné žlázy, aby mě udržely mimo léky?
Někdy může být váš chirurg schopen odstranit část vaší štítné žlázy a nechat druhou část, aby mohla pokračovat ve vytváření a uvolňování hormonů štítné žlázy. To je nejpravděpodobnější v situacích, kdy máte uzel, který způsobuje problémy se štítnou žlázou. Přibližně 75 % lidí, kteří mají odstraněnou pouze jednu stranu štítné žlázy, je schopno vytvářet dostatek hormonů štítné žlázy po operaci bez hormonální substituční terapie.
Mohu zkontrolovat štítnou žlázu doma?
Rychlé a snadné samovyšetření štítné žlázy si můžete udělat doma. Jediné nástroje, které potřebujete k provedení tohoto samovyšetření, jsou zrcadlo a sklenice vody.
Chcete-li provést samovyšetření štítné žlázy, postupujte takto:
- Začněte tím, že identifikujete, kde se nachází vaše štítná žláza. Obecně platí, že štítnou žlázu najdete na přední straně krku, mezi klíční kostí a Adamovým jablkem. U mužů je Adamovo jablko mnohem lépe vidět. U žen je obvykle nejjednodušší podívat se od klíční kosti nahoru.
- Při pohledu do zrcadla zakloňte hlavu dozadu. Podívejte se na svůj krk a pokuste se zdokonalit prostor, na který se budete dívat, jakmile začnete zkoušku.
- Jakmile budete připraveni, napijte se vody, zatímco máte hlavu zakloněnou dozadu. Při polykání si dávejte pozor na štítnou žlázu. Během tohoto testu hledáte hrudky nebo hrbolky. Možná je uvidíte, když spolknete vodu.
Opakujte tento test několikrát, abyste si dobře prohlédli štítnou žlázu. Pokud uvidíte nějaké hrudky nebo hrbolky, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.
Mám cvičit, když mám onemocnění štítné žlázy?
Pravidelné cvičení je důležitou součástí zdravého životního stylu. Pokud máte onemocnění štítné žlázy, nemusíte měnit cvičební rutinu. Cvičením se nevyčerpávají hormony štítné žlázy z vašeho těla a cvičení by vám nemělo ublížit. Než začnete s novým cvičením, je důležité promluvit si se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že je pro vás vhodný.
Mohu žít normální život s onemocněním štítné žlázy?
Onemocnění štítné žlázy je často celoživotní zdravotní stav, který budete muset neustále zvládat. To často zahrnuje každodenní užívání léků. Váš poskytovatel zdravotní péče bude sledovat vaši léčbu a v průběhu času provádět úpravy. S onemocněním štítné žlázy však většinou můžete žít normální život. Nalezení správné možnosti léčby a zvládnutí hormonálních hladin může nějakou dobu trvat, ale pak mohou lidé s těmito typy onemocnění obvykle žít život bez mnoha omezení.