Jak sázet, pěstovat a pečovat o tulipány

Tulipány jsou ikonické cibuloviny kvetoucí v dubnu nebo květnu, které plní zahrady barvami, včetně hybridů vyráběných ve všech barvách kromě pravé modré. Většina jsou miskovité květy s jedním květem na každém stonku, i když některé jsou vícekvěté, nařasené, třásnité nebo dvojité. 

Tulipány vyžadují plné slunce, neutrální až mírně kyselou, kompostem obohacenou půdu a preferují dobře odvodněnou a sušší půdu, protože vlhké podmínky hnijí cibulky. Většina rostlin druhů tulipánů nebo cibulí tulipánů se značkou „trvalých“ se rok co rok vrací, pokud má zimní chladné období a pěstuje se v zóně chladného počasí.

Stejně jako ostatní rostliny z čeledi liliovitých obsahují cibule tulipánů alkaloidové a glykosidové sloučeniny, které jsou mírně toxické pro člověka (mohou způsobit „tulipánové prsty“) a jsou vážnější pro domácí mazlíčky.

Jak zasadit tulipány

Tulipány rostou nejlépe jako trvalky v podnebí s vlhkými, chladnými až chladnými zimami a teplými, suchými léty. Vzhledem k tomu, že raší a kvetou brzy na jaře, mohou tulipány dobře fungovat pod stromy a keři, které vykvetou a vytvoří stinné podmínky později v sezóně.

Cibulky zasaďte na podzim do hloubky 4 až 8 palců (hloubka asi třikrát větší než cibulky) na slunné místo s dobře odvodněnou půdou. Rozmístěte žárovky 2 až 5 palců od sebe (v závislosti na jejich velikosti) se špičatým koncem nahoru. Tulipány mají tendenci se nejlépe zobrazovat, pokud jsou zasazeny ve skupinách po asi 10 cibulkách.

Tulipány se někdy pěstují jako letničky – zejména hybridní odrůdy. Pokud hybridy nejsou označeny jako „trvalé“ nebo „naturalizující“, v následujícím roce jen zřídka znovu rozkvetou. Pokud se nejedná o překvetlý typ, vykopejte je a po dokončení odkvětu cibulky vyhoďte. Reblooming hybridní typy musí být rozděleny každých pár let, aby se zabránilo jejich poklesu.

Jak pečovat o tulipány

Zde jsou hlavní požadavky na péči o pěstování tulipánů:

  • Na podzim vysaďte cibulky tulipánů; potřebují zimní chlad, aby na jaře podnítil vzejití.
  • Vyberte místo s plným sluncem; pod listnatými stromy funguje dobře, protože jsou v zimě a brzy na jaře bez listí.
  • Zajistěte, aby měli dobře propustnou půdu, která nebude podmáčená nebo nebude mít příliš mnoho vlhkosti nebo vlhkosti; zalévejte pouze za sucha a dávejte pouze doplňkovou vodu, pokud nepršelo jeden až dva týdny.
  • Při výsadbě cibulí krmte půdu kompostem, kostní moučkou nebo granulovaným hnojivem.

Světlo

Všechny odrůdy tulipánů preferují plné slunce. Pamatujte, že plochy pod listnatými stromy jsou v létě stinné a většinou slunečné brzy na jaře, kdy tulipány aktivně rostou. Tyto prostory jsou tedy vynikajícími prostory pro pěstování tulipánů a dalších jarních cibulovin.

Půda

Tulipány preferují bohatou, dobře propustnou půdu s neutrálním pH až mírně kyselou (6,0 až 7,0). Míchání v kompostu může zlepšit odvodnění a poskytnout cibuli živiny. V ideálním případě to udělejte před výsadbou cibulí. V opačném případě můžete na půdu aplikovat několik centimetrů kompostu, abyste povzbudili žížaly, aby se zahloubily do půdy, čímž se zlepší cirkulace a sklon.

Voda

Cibulky důkladně zalijte ihned po výsadbě, ale poté zalévání přestaňte, s výjimkou období delšího sucha. Pokud ve vašem regionu každý týden nebo dva prší, nezalévejte tulipány. V suchých oblastech se doporučuje zálivka každé dva týdny.

Teplota a vlhkost

Tulipánům se daří v oblastech s chladnými až studenými zimami a suchými, teplými léty. K rozkvětu vyžadují 12 až 14 týdnů teplot pod 15 stupňů Celsia, takže v oblastech s teplými zimními teplotami, musí být vysazeny jako letničky od dodavatelů, kteří cibulky předchlazují.

Tulipánům se daří lépe v suchých oblastech než ve vlhkém podnebí, protože vysoká vlhkost jde obvykle ruku v ruce se spoustou jarních a letních dešťů, které mohou způsobit hnilobu cibulek.

Hnojivo

Při výsadbě cibulí tulipánů přidejte do výsadbové jámy trochu kompostu, kostní moučky nebo granulovaného hnojiva. Nakrmte je znovu následující jaro, až znovu vyraší. Kromě toho není nutné žádné další krmení. Pro množství, které se má použít, postupujte podle pokynů na etiketě produktu.

Prořezávání

Při pěstování tulipánů jako trvalek odstraňte květní stonky ihned po odkvětu, abyste zabránili rostlinám produkovat lusky se semeny, které cibuli odčerpávají energii a zkracují její životnost. Listy nechte na místě, dokud v polovině až koncem léta nezežloutnou. To pomáhá doplňovat energii žárovky.

Rozmnožování tulipánů

Tulipány se šíří dvěma způsoby: vytvářením cibulí, které raší z mateřské cibulky pod zemí, a semeny produkovanými květy. Nejběžnější (a rychlejší metoda) je zvedání žárovek a dělení ofsetových žárovek (bulbles) připojených k mateřské žárovce. To by mělo být provedeno na podzim, v normální době výsadby tulipánů. Žárovky rozdělte každé tři až pět let.

  1. Cibule vykopejte zednickou lžící nebo rýčem, poté okartáčujte půdu a jemně odlomte malé odsazené cibulky od mateřské cibulky.
  2. Zkontrolujte odsazení a zlikvidujte všechny, které se zdají měkké nebo deformované.
  3. Přesaďte odsazenky a mateří cibuli do hloubky přibližně trojnásobku průměru cibule, špičatou stranou nahoru.

Nové tulipány mohou prvních několik let produkovat listy, ale žádné květy. Zhruba ve třetím roce můžete očekávat, že nové cibuloviny vykvetou.

Jak pěstovat tulipány ze semen

Množení tulipánů semeny je neobvyklé, protože rostou velmi pomalu a semena shromážděná z hybridních rostlin se obvykle „nesplňují“ původní rostlině.

Druhové tulipány (nikoli hybridy) se však splní, pokud zasadíte semena nalezená v luscích, které zůstaly po odkvetnutí květů. Ale ošetřování semen přes klíčení do zralých rostlin s cibulovitými kořeny je pomalý proces, který vyžaduje nejméně dva roky.

  1. Po sběru semínek ze sušených lusků je uchovávejte v lednici alespoň na 12 až 14 týdnů. V chladných zimních zónách se semínka tulipánů často vysazují v interiéru koncem února.
  2. Semena tulipánů zasejte na povrch malých květináčů naplněných směsí na zalévání. Semena zakryjte holou vrstvou další zalévací směsi (1/4 palce).
  3. Umístěte květináče na slunné místo a udržujte je vlhké, dokud semena nevyklíčí.
  4. Udržujte sazenice rostoucí v květináči přes jaro, léto a podzim a krmte je týdně poloviční dávkou vyváženého hnojiva 10-10-10. Aby sazenice vytvořily cibulovité kořeny, je nutné vydatné krmení. Jakmile se počasí oteplí, květináče lze přesunout ven.
  5. Na konci podzimu přemístěte rostliny v květináčích do chladničky nebo studeného rámu pro venkovní chlazení. Rostliny budou muset být chlazeny po dobu nejméně 12 týdnů.
  6. Po skončení období chlazení v pozdější zimě nebo brzy na jaře přeneste květináče zpět ven, aby znovu vyklíčily a vyrostly.
  7. Jakmile je olistění v tomto druhém vegetačním období plně vyvinuto, mohou být rostliny přesazeny do svých trvalých zahradních míst.
  8. Zůstaňte trpěliví. Může trvat další rok, než rostliny se semeny vykvetou.

Zalévání a přesazování tulipánů

Tulipány lze snadno pěstovat v dobře propustných květináčích naplněných standardní směsí. Tato metoda se často používá k vynucení tulipánů do zimního květu v interiéru, ale načasování je kritické, protože cibule vyžadují 12 až 14týdenní období chlazení.

Vychlazené cibulky zasaďte asi 2 až 3 palce hluboko, lehce navlhčete půdu a poté květináče uložte na suché, chladné (35 až 55 stupňů Fahrenheita) na doporučené období chlazení. Květináče lze chladit v lednici nebo venku v chráněném prostoru, pokud žijete v chladném a zimním klimatu.

Po období ochlazení přeneste květináče do světlé místnosti při mírně vysokých teplotách – asi 25 až 30 stupňů. Během tří až pěti týdnů by měly rostliny kvést. Cibule musí být tedy vysazeny koncem září a chlazeny až do konce prosince, aby kvetly koncem ledna nebo začátkem února.

Cibule v květináčích v následující sezóně jen zřídka znovu vykvetou. S cibulkami trávových květin se doporučuje zacházet jako s letničkami; vytáhněte žárovky a vyhoďte je.

Přezimování

Pokud zahradní tulipány pěstujete v chladných a zimních oblastech, nevyžadují žádnou speciální zimní ochranu. Na podzim však zalévejte, protože mokrá zimní půda může podporovat hnilobu cibulek.

Nově vysazená semena, která začala na jaře v nádobách, potřebují chladný rám, který je ochrání na první venkovní zimu.

Běžné problémy s tulipány

Na správném místě a ve správném klimatu jsou tulipány relativně bezproblémové, i když hybridní typy mohou ubývat mnohem rychleji, než byste chtěli – během tří nebo čtyř let. Kromě toho existuje několik dalších běžných stížností:

Vysoké odrůdy propadnou

Některé hybridní tulipány mají velmi velké květy a stonky květin, které mohou být 2 stopy nebo vyšší. Tyto typy mohou vyžadovat vysazování, zvláště pokud jsou rostliny v polostinných místech, což podporuje nohatost.

Rostliny kolaps na úrovni země

Když stonky tulipánů změknou a zhroutí se na úrovni země, je to téměř vždy způsobeno hnilobou kořenů nebo stonků způsobenou nadměrně vlhkou půdou. Pamatujte, že tulipány pocházejí z mírně suchých oblastí Evropy a Asie a nejlépe se jim bude dařit v podmínkách, které toto prostředí napodobují.

Listy jsou zkroucené, zkreslené

To je obvykle příznak vážného houbového onemocnění (bazální hniloba nebo ohnivá houba), které vyžaduje, abyste vykopali a zničili cibulku, než se může rozšířit na jiné rostliny.

Květiny a poupata jsou pruhované, zkreslené

To je obvykle příznak viru tulipánů, na který neexistuje žádný lék. Postižené rostliny je třeba odstranit a zlikvidovat – ne kompostovat, což může umožnit přenos viru.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *