Jak se dá zjistit rakovina – Test na rakovinu

Diagnostika rakoviny v nejranějších stádiích často poskytuje nejlepší šanci na vyléčení. S ohledem na to si promluvte se svým lékařem o tom, jaké typy screeningu rakoviny pro vás mohou být vhodné.

U několika druhů rakoviny studie ukazují, že screeningové testy mohou zachránit životy včasnou diagnózou rakoviny. U jiných druhů rakoviny se screeningové testy doporučují pouze u osob se zvýšeným rizikem.

Různé lékařské organizace a skupiny zastupující pacienty mají doporučení a pokyny pro screening rakoviny. Projděte si různé pokyny se svým lékařem a společně můžete určit, co je pro vás nejlepší na základě vašich vlastních rizikových faktorů rakoviny.

Diagnóza rakoviny

Váš lékař může k diagnostice rakoviny použít jeden nebo více přístupů:

  • Fyzikální zkouška. Váš lékař může nahmatat oblasti vašeho těla pro hrudky, které mohou naznačovat rakovinu. Během fyzického vyšetření může lékař hledat abnormality, jako jsou změny barvy kůže nebo zvětšení orgánu, které mohou naznačovat přítomnost rakoviny.
  • Laboratorní testy. Laboratorní testy, jako jsou testy moči a krve, mohou pomoci lékaři identifikovat abnormality, které mohou být způsobeny rakovinou. Například u lidí s leukémií může běžný krevní test nazývaný kompletní krevní obraz odhalit neobvyklý počet nebo typ bílých krvinek.
  • Zobrazovací testy. Zobrazovací testy umožňují vašemu lékaři vyšetřit vaše kosti a vnitřní orgány neinvazivním způsobem. Zobrazovací testy používané při diagnostice rakoviny mohou mimo jiné zahrnovat skenování počítačovou tomografií (CT), skenování kostí, zobrazování magnetickou rezonancí (MRI), skenování pozitronovou emisní tomografií (PET), ultrazvuk a rentgen.
  • Biopsie. Během biopsie váš lékař odebere vzorek buněk pro testování v laboratoři. Existuje několik způsobů, jak odebrat vzorek. Který postup biopsie je pro vás vhodný, závisí na vašem typu rakoviny a její lokalizaci. Ve většině situací je biopsie jediným způsobem, jak definitivně diagnostikovat rakovinu.

    V laboratoři se lékaři dívají na vzorky buněk pod mikroskopem. Normální buňky vypadají jednotně, s podobnou velikostí a uspořádanou organizací. Rakovinové buňky vypadají méně uspořádaně, s různou velikostí a bez zjevné organizace.

Fáze rakoviny

Jakmile je rakovina diagnostikována, váš lékař bude pracovat na určení rozsahu (stadia) vaší rakoviny. Váš lékař používá stádium vaší rakoviny k určení možností léčby a vašich šancí na vyléčení.

Stagingové testy a postupy mohou zahrnovat zobrazovací testy, jako jsou skenování kostí nebo rentgenové záření, aby se zjistilo, zda se rakovina nerozšířila do jiných částí těla.

Stádia rakoviny jsou označena čísly 0 až 4, která se často píší jako římské číslice 0 až IV. Vyšší čísla ukazují na pokročilejší rakovinu. U některých typů rakoviny se stádium rakoviny označuje pomocí písmen nebo slov.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments