Jak se rychle a účinně zbavit bolesti v krku

Existuje několik přírodních domácích prostředků, které vám mohou pomoci zmírnit bolest v krku. V tomto článku budeme mluvit o tom, co pomáhá na bolest v krku a jaké jsou běžné příčiny. Nastíníme některé domácí prostředky a léky, které mohou pomoci zmírnit příznaky, a také praktiky, které vám mohou pomoci vyhnout se nebo minimalizovat budoucí bolesti v krku.

Přírodní a domácí léky na bolest v krku

Většina bolestí v krku, s výjimkou bakteriálních infekcí, jako je streptokok, nepotřebuje antibiotikaV mnoha případech mohou domácí prostředky pomoci zmírnit bolest a podráždění. Pokud pociťujete bolestivou bolest v krku, možná se vám podaří najít úlevu ve vaší spíži. Vyzkoušejte některý z těchto přírodních prostředků: 

Slaná voda

I když slaná voda není okamžitým lékem na bolest, pomáhá zabíjet bakterie, uvolňovat hlen a zmírňovat zánět. Přidejte půl lžičky soli do 200ml teplé vody a kloktejte vodu v zadní části krku. Kloktání slané vody lze provádět alespoň dvakrát denně, dokud vaše bolest v krku nezmizí. 

Med 

Med obsahuje přirozené antibakteriální vlastnosti, které mu umožňují zklidnit rány a potlačit kašel. Smíchejte dvě polévkové lžíce medu s teplou vodou nebo čajem, dobře promíchejte a vypijte.

Čaj

Bylinné čaje se po staletí používají k tišení bolesti v krku. Teplo kapaliny a léčivé vlastnosti některých bylin mohou být perfektní kombinací. Pomoci může téměř jakýkoli druh čaje. Mezi nejoblíbenější a nejúčinnější čaje patří heřmánkový, kurkumový, zelený, mátový a malinový.

Chilli omáčka nebo kajenský pepř

Věřte nebo ne, pálivá omáčka nebo kajenský pepř mohou pomoci na bolest v krku. Oba jsou vyrobeny z paprik s vysokým obsahem kapsaicinu, který lze použít k boji proti zánětu a poskytnout úlevu. Zkuste přidat pár kapek horké omáčky nebo půl lžičky kajenského pepře do teplé sklenice vody a kloktat. 

Prášek do pečiva

Zatímco kloktání slané vody je běžnější, můžete také zkusit kloktat jedlou sodu na léčbu bolesti v krku. Předpokládá se, že tím zabíjí bakterie a brání růstu kvasinek a plísní. Smíchejte lžičku jedlé sody ve sklenici teplé vody a kloktejte. 

Zvlhčovač

I když ho nemůžete najít ve spíži, zvlhčovač vzduchu je další skvělý způsob, jak ulevit od bolesti v krku. Suchý vzduch není dobrý na bolest v krku a může být dokonce příčinou. Zvlhčovač udrží vzduch vlhký a vaše dutiny otevřené – zvláště když spíte. 

Kořen lékořice

Kořen lékořice má dlouhou historii léčebného použití, která sahá až do starověku v Číně, Indii a Sýrii. Studie ukazují, že lékořice může být užitečná při bolestech v krku spolu s trávicími problémy a ekzémy. Kořen lékořice je obecně považován za bezpečný, pokud je užíván s mírou. Velké dávky nebo při dlouhodobém užívání mohou způsobit zvýšení krevního tlaku nebo změnit vaše elektrolyty. Těhotné a kojící osoby by se měly vyvarovat lékořice, protože má negativní účinky na děti. 

Máta peprná

Bylina máta peprná obsahuje mentol, hlavní složku mnoha kapek proti kašli a pastilek do krku pro léčbu bolesti v krku. Zdravotní přínosy máty peprné se nacházejí v listech a olejích. Lidé používají mátový čaj nebo esenciální olej pro aromaterapii pro úlevu od bolesti v krku. Mátový olej by se však neměl používat u malých dětí, protože může změnit jejich dýchání. 

Vývar nebo polévka

Není nic lepšího než šálek teplé polévky nebo vývaru, když vám není dobře. I když vaše polévka nemusí vyléčit vaši bolest v krku, má určité zdravotní výhody. Pára z vývaru může pomoci otevřít sinus pro krátkodobou úlevu. Vývar a polévka jsou také dobrým zdrojem výživy ve chvílích, kdy nemáte zrovna chuť k jídlu. Extra tekutina také pomáhá hydratovat vás a ředit váš hlen. Sodík ve vývaru pomáhá vašemu tělu udržovat tekutiny, které přijímáte a může doplnit elektrolyty ztracené potem, průjmem nebo zvracením, které mohou doprovázet infekci. 

Léky na bolest v krku

Pokud vás přírodní léky nezajímají nebo pokud prostě nefungují, existuje několik volně prodejných léků, které si můžete vzít na bolest v krku. 

Ulevující od bolesti

 • Acetaminofen, hlavní složka Tylenolu a další léky zmírňující bolest a horečku mohou odstranit bolest v krku. 
 • Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo naproxen, mohou také přinést úlevu od bolesti v krku snížením zánětu. Ty by se měly užívat s jídlem, aby se zabránilo žaludeční nevolnosti.

Léky na znecitlivění krku

Některé léky mohou utlumit bolest v krku. Tyto léky jsou také známá anestetika a jsou dostupné ve formě spreje do krku nebo pastilek. 

Příklady:

 • Chloraseptické spreje do krku
 • Sprej do krku Vicks nebo Tantum Verde
 • Krční pastilky jako Halls

Tyto léky obsahují několik složek, jako je mentol, fenol a benzokain, které znecitliví vaše hrdlo. Je dobré si uvědomit, že tyto léky mohou znecitlivět i jiné části vašich úst, jako jsou tváře nebo jazyk. 

Antihistaminika

Antihistaminika pomáhají blokovat histaminy uvolněné během alergické reakce. Histaminy způsobují bolesti v krku, ucpaný nos a rýmu. Blokování jejich účinku může pomoci vaší bolesti v krku, abyste se cítili lépe. 

Příklady antihistaminik zahrnují:

 • Difenhydramin
 • Loratadin
 • Cetirizin
 • fexofenadin
 • levocetirizin

Čemu se vyhnout bolesti v krku

Nyní, když víte, co vám pomůže na bolest v krku, zde je několik věcí, kterým byste se měli vyhnout:

 • Potraviny, které se obtížně polykají 
 • jablečný ocet
 • Éterické oleje
 • Suchý vzduch
 • Kouření
 • Kyselé potraviny

Kdy navštívit lékaře

Zatímco angíny způsobené virem mohou vymizet samy, angíny způsobené bakteriemi by měly být léčeny antibiotiky.

Měli byste navštívit lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků: 

 • Bolest v krku, která je závažná, prodloužená nebo se nezlepšuje
 • Problémy s polykáním, dýcháním nebo otevíráním úst
 • Vykašlávání krve nebo krev ve slinách
 • Pociťujete zvětšené lymfatické uzliny nebo hrudky na krku
 • Máte bílé skvrny na zadní straně krku nebo vyrážku, možné známky streptokoky v krku
 • Máte vysokou horečku
 • Ztrácíte hlas na více než týden nebo dva
Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)