Jak se správně starat o bonsai (Ficus)
Bonsaje mají pověst extrémně choulostivých a náročných na údržbu. I když vyžadují zvláštní pozornost, jakmile se naučíte principy péče o bonsaje, je to docela jednoduché.
Bonsai je japonské slovo, které doslova znamená „zasazeno v nádobě“. Týká se praxe, kdy se velkým rostlinným exemplářům, obvykle stromům, zabrání, aby dosáhly své přirozené velikosti procesem označovaným jako „umělé zakrnění“.
Mnoho zahradníků zná pojem zakrslé exempláře stromů nebo keřů. Například polotrpasličí nebo zakrslé ovocné stromy jsou šlechtěny tak, aby dorůstaly do 1/3 až 1/2 jejich normální velikosti. Takové stromy mohou být velmi užitečné pro produkci ovocných sadů a městské pěstování v malých prostorách.
Bonsaje ale ve skutečnosti nejsou trpaslíci. Místo toho jsou jako miniaturní verze stromu, který je trénovaný, prořezávaný a udržován tak, aby vypadal jako mnohem menší verze své plné velikosti. Tyto exempláře v sobě mají často magickou, pohádkovou kvalitu, a proto jsou bonsaje jako botanické umělecké formy oblíbeny a proslulé.
Jejich zvláštní potřeby vyplývají z důležitosti znovuvytvoření ideálních podmínek jejich mateřského stromu, které mohou zahrnovat určité úrovně světla, vlhkosti nebo výživy půdy důležité pro vitalitu a dlouhověkost. Správný řez je také důležitý pro udržení tvaru stromu a podporu kvetení a plodů ve správnou dobu.
Výběr bonsaje
Výběr správné bonsaje pro vaši situaci je důležitý, abyste se o ni mohli efektivně starat. Existují jednoduché odrůdy bonsají s nízkou péčí, jako je fikus a nefrit. Můžete si vybrat listnatý, subtropický nebo tropický strom bonsaje a přečíst si různé specifické způsoby, jak se o něj starat.
Zvažte také místní podmínky. Je váš dvorek v zimě přirozeně slunečný? To by mohlo být plus pro listnaté bonsaje. Máte horká a vlhká léta? Pak by vám měl stačit subtropický strom. Máte slunečné arkýřové okno, které během zimního odpoledne dostává jasné světlo? Pak si můžete vypěstovat tropickou bonsaj, kterou si můžete na zimu přenést dovnitř.
Bonsai není určena jen k tomu, aby přežila, ale také aby vzkvétala krásou. Není to jen rostlina, ale umělecké dílo. S ohledem na to zde uvádíme několik tipů pro péči o vaše bonsaje.
Voda a vlhkost
Jednou z nejobtížnějších částí péče o bonsaje je správné zavlažování a vlhkost. Tradičně se bonsaje chovají v malých květináčích bez velkého prostoru pro půdní živiny nebo zadržování vlhkosti. Důležité je neustálé sledování a vhodná zálivka nebo mlžení. V podstatě vytváříte mikroklima pro své bonsaje.
Zalévání podle potřeby je pro vaši bonsai lepší než zalévání podle stanoveného plánu. To je zvláště důležité pro vnitřní bonsaje, protože pomáhá napodobovat venkovní povětrnostní podmínky. Jedním z dobrých způsobů, jak zajistit, aby vaše vnitřní bonsai měla dostatečnou vlhkost, je umístit poblíž mělkou misku s vodou. Úrovně vlhkosti také pomáhá otevření okna, abyste dovnitř dostali čerstvý vzduch.
Světlo
Přenést si bonsaje na zimu dovnitř znamená zajistit dostatek přirozeného světla. I v zimě, kdy je méně hodin denního světla, je intenzita slunečního světla venku mnohem jasnější než uvnitř. Nejlepší je slunné okno, které má několik hodin denního světla. Pokud je vaše bonsai tropická nebo subtropická, vyhněte se průvanu, protože chlad může poškodit listy.
Bonsai se mohou velmi dobře dařit v interiéru po celý rok, pokud se ujistíte, že je světlo a že jsou splněny požadavky na vodu. Zvažte však, že byste své bonsai čas od času dali trochu ven, na čerstvý vzduch, lehkou mlhu dešťových kapek nebo kapky slunečního světla, a ona vám jistě poděkuje svou obnovenou energií.