Jak se správně starat o piercing

Uši. Rty. Pupíky. Obočí. Piercing je oblíbený zejména mezi dospívajícími a mladými dospělými. Ale piercing může způsobit komplikace. Zjistěte, jaká jsou určitá bezpečnostní opatření, umístění vašeho piercingu a jak dobře o něj pečujete, mohou ovlivnit vaše riziko infekce a správné hojení.

Poznejte rizika

Piercing je vytvoření otvoru v části těla pro vložení šperku. Zřídka se to provádí znecitlivujícím prostředkem (anestetikem).

Jakýkoli typ piercingu představuje riziko komplikací, včetně:

 • Alergické reakce. Některé piercingové šperky (zejména kusy vyrobené z niklu) mohou způsobit alergické reakce.
 • Orální komplikace. Šperky nošené v piercingu jazyka mohou odštípnout a prasknout zuby a poškodit dásně. Otok jazyka po novém piercingu může narušovat žvýkání a polykání – a někdy i dýchání.
 • Kožní infekce. To může způsobit zarudnutí, bolest, otok nebo hnisavý výtok po piercingu.
 • Jiné kožní problémy. Piercing může vést k jizvám a vyvýšeným oblastem způsobeným přerůstáním jizevnaté tkáně (keloidů).
 • Nemoci přenášené krví. Pokud je zařízení používané k provádění piercingu kontaminováno infikovanou krví, můžete se nakazit různými nemocemi přenášenými krví, včetně hepatitidy B, hepatitidy C, tetanu a HIV.
 • Roztržení nebo trauma. Šperky se mohou náhodně zachytit a vytrhnout, což může vyžadovat stehy nebo jinou opravu.

Možná budete potřebovat léky nebo jinou léčbu, pokud se u vás v blízkosti piercingu objeví alergická reakce, infekce nebo jiný kožní problém.

Ujistěte se, že jste připraveni

Než si necháte udělat piercing, dobře si to promyslete. Zvažte umístění piercingu a zda budete schopni piercing v případě potřeby skrýt – například v práci.

Pokud si nejste jisti piercingem nebo se obáváte, že byste toho mohli někdy litovat, zvažte vyčkávání. Nenechte se donutit k piercingu a nenechte si piercing udělat, pokud jste pod vlivem alkoholu nebo drog.

Pokud jste si jisti, že chcete piercing, promluvte si s přáteli, kteří ho mají. Zjistěte, zda mají návrhy nebo výčitky.

Trvejte na bezpečnostních opatřeních

Abyste se ujistili, že váš piercing je proveden bezpečně, položte si tyto otázky:

 • Kdo dělá piercing? Nepokoušejte se propíchnout sami sebe nebo nedovolte, aby piercing provedl netrénovaný přítel. Jděte do renomovaného piercingového studia, kde jsou zaměstnanci řádně vyškoleni.

  Požadavky nařízení a licenční standardy se liší stát od státu. Informace o místních licencích a předpisech získáte od svého městského, okresního nebo státního zdravotního úřadu.

 • Nosí piercer rukavice? Ujistěte se, že si piercer myje ruce a na každý piercing nosí nové jednorázové rukavice.
 • Používá piercer správné vybavení? Zatímco některá místa používají k propíchnutí ušního boltce piercingové pistole, Asociace profesionálních piercérů varuje, že opakovaně použitelné piercingové pistole nelze řádně sterilizovat a mohou poškodit ušní tkáň. Pro piercing do ušního boltce a jiných piercingů hledejte piercera, který pomocí čerstvé, sterilní jednorázové jehly vytvoří dírku a do ní pak vloží šperk.
 • Sterilizuje piercer nejednorázové vybavení? Ujistěte se, že propichovač používá tepelný sterilizační stroj (autokláv) ke sterilizaci veškerého nejednorázového vybavení po každém propíchnutí.
 • Používá piercer hypoalergenní šperky? Hledejte chirurgickou nerezovou ocel, titan, niob nebo 14- či 18karátové zlato.

O svůj piercing se dobře starejte

Kůže kolem nového piercingu může být několik dní oteklá, červená a citlivá. Mohlo by to mírně krvácet. Pokud otok, zarudnutí a krvácení trvají déle než několik dní, kontaktujte svého lékaře. Včasná léčba může pomoci předejít potenciálně závažným komplikacím.

Abyste zabránili infekci a podpořili hojení:

 • Čistěte ústní piercing ústní vodou. Pokud jste si nechali propíchnout jazyk, ret nebo tvář, vypláchněte si po každém jídle a před spaním ústní vodu s antiseptickým účinkem bez alkoholu. Po piercingu použijte nový kartáček s měkkými štětinami, abyste zabránili vnesení bakterií do úst. Jakmile se oblast zahojí, vyjměte piercing na noc a kartáčujte, abyste odstranili plak. Zvažte jeho vyjmutí při jídle nebo při namáhavé činnosti.
 • Piercing čisté kůže. Pokud jste si nechali propíchnout kůži, čistěte místo dvakrát denně mýdlem a vodou. Před čištěním místa piercingu si umyjte ruce.
 • Vyhněte se plavání. Během hojení piercingu se držte mimo bazény, vířivky, řeky, jezera a další vodní plochy.
 • Nehrajte si s piercingem. Nedotýkejte se nového piercingu a neotáčejte šperky, pokud je nečistíte. Udržujte také oblečení mimo piercing. Nadměrné tření nebo tření může podráždit vaši pokožku a zpomalit hojení.
 • Udržujte šperky na místě. Většina piercingů se zahojí přibližně do šesti týdnů, ale u některých může trvat několik měsíců nebo déle, než se zahojí. Pro udržení piercingu nechte šperk po tuto dobu na místě, i v noci, aby se dírka nezavřela.
Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments