Jak se starat o masožravou rostlinu – Jak často zalévat masožravku
Masožravé rostliny jsou fascinující, podivně krásné a vysoce sběratelské. Existuje mnoho různých typů, s různými nápadnými tvary a formami, protože používají řadu metod k ulovení své kořisti. Nejraději mají vlhké podmínky a speciální kompost s nízkým obsahem živin a lze je pěstovat uvnitř a někdy i venku.
Co jsou masožravé rostliny?
Masožravé rostliny lapají a tráví malé tvory, obvykle hmyz, aby doplnily nedostatek živin v jejich původních stanovištích. Mají různé mechanismy chytání kořisti, včetně pastí, džbánů a lepivých podložek.
Tyto rostliny pocházejí z mnoha částí světa, včetně Severní Ameriky, Asie, Austrálie a Evropy, takže jejich nároky na pěstování se značně liší. Nejčastěji však pocházejí buď z mírných bažin nebo tropických pralesů.
Výběr správných masožravých rostlin
Některé masožravé rostliny jsou odolné, takže je lze pěstovat venku po celý rok, jiné je třeba udržovat bez mrazu, buď v interiéru jako pokojové rostliny nebo ve skleníku.
Některé se snadno pěstují, jiné vyžadují specializovanější péči, takže si vyberte rostliny, které odpovídají vaší úrovni dovedností a času, který máte na péči o ně. Před nákupem vždy pečlivě zkontrolujte štítky rostlin, abyste se ujistili, že rostlina vyhovuje vašim požadavkům.
Nejjednodušší z masožravých pokojových rostlin je rosnatka kapská (Drosera capensis), těsně následovaná nejznámější mucholapkou (Dionaea muscipula) a láčkovcem nachovým (Sarracenia purpurea). Mezi další oblíbené možnosti pěstování v interiéru patří:
- máslovky ( Pinguiciula )
- láčkovka australská ( Cephalotus )
- tropické láčkovky ( Nepenthes )
Pro venkovní pěstování ve Spojeném království je působivou a spolehlivou volbou několik odolných druhů trumpetového džbánu neboli sarracenie. Mezi další relativně snadno pěstovatelné možnosti patří:
- rosnatky ( Drosera )
- máslovky ( Pinguiciula )
- lilie kobry ( Darlingtonia californica )
Před nákupem vždy zkontrolujte štítky rostlin, abyste se ujistili, že jsou rostliny odolné.
Kdy zasadit
Masožravé pokojové rostliny jsou dostupné po většinu roku, s výjimkou období vegetačního klidu, pokud nějakou mají – což je obvykle v zimě. Prodávají se v květináčích vyrobených na zakázku a nebudou potřebovat přesazování po dobu jednoho roku nebo déle, dokud výrazně nevyrostou.
Odolné masožravé rostliny je nejlepší vysazovat venku na jaře, když rostou. Měli by však být dobře zasazeny kdykoli, s výjimkou období spánku nebo extrémně chladných nebo horkých a suchých podmínek.
Kde pěstovat v interiéru
Mnoho masožravých rostlin lze pěstovat uvnitř, na světlém místě, ale obvykle ne na přímém slunci, protože listy mohou přes sklo spálit.
Jemné druhy, které pocházejí z tropů, však potřebují teplé, vlhké podmínky a často nižší úroveň osvětlení. Nejdostupnější je Nepenthes , který se obvykle pěstuje v závěsném koši, kde se nejlépe vystavují jeho houpající se džbány.
Jak zasadit v interiéru
Při pěstování uvnitř lze většinu masožravých rostlin uchovávat v kontejneru a kompostu, ve kterém byly zakoupeny, alespoň první rok.
Možná budou nakonec potřebovat přesazení, jakmile jejich kořeny naplní nádobu. Použijte květináč, který je jen o málo větší než původní, naplněný kompostovou směsí pro masožravé rostliny.
Průběžná péče
Většina masožravých rostlin je relativně nenáročná na údržbu, pokud je věnována péče tomu, aby jim byly poskytnuty správné podmínky růstu. Některé potřebují období klidu se sníženou zálivkou a nižšími teplotami a ty, které nejsou odolné, by měly být přes zimu přeneseny dovnitř, pokud nejsou trvale pěstovány uvnitř.
Aby rostliny vypadaly co nejlépe, můžete odstranit staré láčky, pasti, květní hlávky a listy, jakmile začnou blednout.
Zalévání
Kdykoli je to možné, používejte k zalévání masožravých rostlin dešťovou vodu – viz náš průvodce sběrem a skladováním dešťové vody .
Pokud není k dispozici dešťová voda, použijte destilovanou vodu nebo vodu z vodovodu, která byla převařená a vychladlá. Pokud však pravidelně používáte chlazenou vodu z vodovodu, mohou se v ní hromadit škodlivé minerály, takže by měl být vyměněn každých šest měsíců.
Zalévejte pokojové rostliny zespodu postavením nádoby do misky s vodou do hloubky 2,5 cm (1 palec). Během zimy zalévejte zespodu a poté přebytečné vylijte.
Rostliny rostoucí venku, zejména ty v nádobách, mohou vyžadovat pravidelnou zálivku v létě a za dlouhých období sucha. Čím menší nádoba, tím rychleji v horkém počasí vyschne, proto je bedlivě sledujte. Položením mulče z borové kůry nebo jiného kyselého materiálu na povrch kompostu pomůže udržet vlhkost.
Hnojení
Většina masožravých rostlin má svůj původ v podmínkách s nízkým obsahem živin, takže nepotřebuje žádné další hnojivo.
Přezimování
Rostliny, které nejsou plně odolné, by měly být přes zimu přeneseny dovnitř. Dokonce i odolné druhy mohou mít prospěch z ochrany (jako je zvonice ) během velmi chladných období.
Masožravé rostliny jsou relativně bezproblémové, pokud dostanou specifické podmínky růstu, které potřebují, včetně speciálně formulovaného kompostu i správné zalévání.