Jak se správně starat o orchidej aby kvetla

Orchidej, pěstovaná jako oblíbená pokojová rostlina, se snadno pěstuje a pečuje o ní, jakmile pochopíte ideální podmínky rostliny a požadavky na údržbu. I  když jsou na výběr stovky druhů orchidejí, nejčastěji se prodávají orchideje Phalaenopis, Cattleya , Denrobium a  CymbidiumVšechny mají podobné fyzikální vlastnosti s vysokými, jemně zakřivenými stonky (květinové klasy), velké, voskové listy, aby se zabránilo ztrátě vody a barevné, neobvyklé květy.

Péče o orchideje

Zlatým pravidlem pro péči o orchideje v interiéru je co možná nejtěsnější kopírování přirozených podmínek rostliny – odkrytých kořenů ulpívajících na hrubé kůře. Když poprvé získáte svou orchidej, bude pravděpodobně zdravá a kvete. Mnoho orchidejí zakoupených v obchodech však není správně zasazeno pro dlouhodobý růst a v médiu, které může způsobit hnilobu kořenů. Nikdy však orchidej nepřesazujte, dokud kvete, pouze snižte množství vody, kterou dostává, dokud květy nevyblednou.

  • Nabídněte dostatek jasného nepřímého světla.
  • Mezi zálivkami nechte pěstební substrát vyschnout.
  • Krmte hnojivem specifickým pro orchideje nebo vyváženým složením, jako je 20-20-20 v poloviční koncentraci, než je doporučená koncentrace. Podávejte, když rostlina aktivně roste.

Péče o orchideje po odkvětu

Když květy opadnou, přesuňte péči na dlouhodobou údržbu. Většina pěstitelů odstřihává starý květní klas poblíž základny. Také poté, co orchideje opadnou, můžete rostlinu přesadit do vhodnější nádoby s lehkým porézním pěstebním médiem a květináčem, který umožňuje dobré proudění vzduchu, jako je neglazovaná hlína nebo speciální květináč na orchideje.

Světlo

Orchideje potřebují jasné světlo, aby kvetly. Přímé slunce je však může spálit. Zvolte jasné, nepřímé světlo z okna orientovaného na jih nebo východ.

Půda

Orchidejím se nebude dařit v běžné zemině nebo směsi. Místo toho si můžete koupit nebo vyrobit médium pro pěstování orchidejí, které by mělo být lehké a rychle odtékající. Mezi běžné směsi patří kůra, sphagnum mech, perlit a rašelina. Ideální je mírně kyselé pH.

Voda

Orchideje musí mezi zálivkami vyschnout, aby se zabránilo hnilobě. Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda je čas zalévat, je, že pěstební médium je na dotek suché a květináč lehký. Nebo se podívejte na samotné kořeny: pokud jsou baculaté a bílé nebo zelené, znamená to, že jsou dobře zalévané. Pokud jsou scvrklé a šedé, potřebují vodu. Pokud jsou scvrklé, ale houbovité a černé nebo hnědé, mohou hnít.

Orchideje obvykle potřebují vodu dvakrát týdně v teplejších měsících, kdy rostlina aktivně roste, a pouze jednou týdně v chladnějších měsících. Použijte vodu pokojové teploty a zalévejte pomalu, dokud nevyteče z drenážních otvorů hrnce. 

Teplota a vlhkost

V závislosti na tom, jak jsou klasifikovány, se orchideje nejlépe daří v rozmezí od 50 stupňů do 90 stupňů Fahrenheita. Upřednostňují vlhkost od 40 % do 70 %.

Orchidej udržíte v květu déle, pokud zajistíte teplé a poněkud vlhké prostředí. Neumisťujte svou orchidej tam, kde bude vystavena studenému průvanu, přímému slunečnímu záření nebo suchému vzduchu z ventilačních otvorů topení.

Hnojivo

Během vegetačního období používejte hnojivo specifické pro orchideje podle pokynů na štítku. V zimě nehnojit.

Prořezávání orchidejí

Správné prořezávání starého růstu z orchideje uvolní místo pro nové květy. Při prořezávání orchideje se ujistěte, že je váš nástroj ostrý a sterilizovaný. Čistý řez pomůže udržet orchidej zdravou.

Různé orchideje vyžadují různé metody prořezávání, ale odstraňte vybledlé květy orchidejí, aby rostlina neutrácela energii na starý růst. Po odkvětu můžete květní klas odříznout. Je však známo, že některé odrůdy orchidejí znovu kvetou na stejném klasu. V takovém případě byste měli odstranit vybledlé květy, ale ne klas.

Zalévání a přesazování orchidejí

Pokud kořeny orchideje nadměrně vyrůstají z květináče nebo se pěstební substrát zcela rozpadl, je čas přesadit. Před přesazením orchideje počkejte, dokud si nebudete jisti, že vaše rostlina kvete. Vyberte jeden z těchto vhodných hrnců:

  • Průhledný plastový květináč s několika štěrbinami umožňuje odtékání vody a pěstitel může sledovat zdraví kořenů. Dá se umístit do většího, ozdobnějšího vnějšího květináče.
  • Terakota je levná a oblíbená volba, protože rychle schne.
  • Speciální květináče na orchideje mají po stranách květináče krajkové otvory, které umožňují cirkulaci vzduchu kolem kořenů. Při nákupu jednoho z těchto hrnců se ujistěte, že otvory nejsou příliš velké. Nechcete, aby při zavlažování vytékaly substráty.
  1. Jemně vyjměte orchidej ze staré nádoby a podle potřeby navlhčete pěstební médium, abyste rostlinu snadněji vysunuli.
  2. Všechny odumřelé nebo poškozené kořeny odřízněte sterilním řezným nástrojem.
  3. Vložte orchidej do o něco větší nádoby a naplňte kolem kořenů čerstvým pěstebním médiem.
  4. Protože kořeny ještě nebudou ukotveny k médiu, v případě potřeby rostlinu vysadíte, abyste jí pomohli zůstat vzpřímená. Nakonec skrz médium prorostou nové kořeny a přichytí se k květináči ukotvující orchidej.

Běžní škůdci a choroby rostlin

Orchideje nemívají velké problémy se škůdci. Ale mohou být chutné pro běžné rostlinné škůdce, včetně mšic, komárů, moučných, svilušek, šupin, třásněnek ve tvaru doutníků a molic. Většinu škůdců lze zlikvidovat jemným kartáčkem rukou, proudem vody nebo omytím mýdlovou vodou, aby se snížila populace hmyzu. Můžete také potřít lihem nebo smíchat alkohol s několika kapkami tekutého mýdla a poté hmyz jemně nastříkat, abyste poškodili jeho těla.

Kromě hniloby kořenů z přemokření mohou orchideje postihnout také různé houbové choroby, jako je antraknóza, phytophthora (černé skvrny na listech), botrytis, listové řasy a plíseň okvětních lístků.

Jak přimět orchideje, aby kvetly znovu a znovu

Orchidej by měla kvést alespoň jednou ročně, i když druhy se liší v cyklech kvetení. Květiny obvykle vydrží v průměru dva až čtyři měsíce.

Pokud vaše orchidej nekvete, některé odrůdy, jako je Phalaenopsis, mohou být stimulovány ke kvetení snížením teploty na několik nocí. Ale nejspolehlivějším způsobem, jak zajistit opětovné kvetení, je poskytnout správné světlo, vlhkost, teplotu, vlhkost, jídlo a pěstební médium.

Běžné problémy s orchidejemi

Jakmile orchidej najde vhodné místo a zapadne do rutiny, rostlina by měla produkovat zdravý růst a odměnit vás krásným květem. Podprůměrné podmínky však mohou způsobit některé běžné problémy.

Listy svraštělé

Svraštělé listy naznačují, že orchidej nedostává dostatek vody. Na vině jsou často nezdravé kořeny. Pokud jsou kořeny černé a kašovité, použijte k odstranění špatných kořenů sterilní řezací nástroj a přesaďte orchidej do nového pěstebního média. Pokud jsou kořeny baculaté a bílé nebo zelené, ale listy jsou scvrklé, rostlina je pod vodou.

Listy žloutnou

Příčinou žloutnutí listů je často přemokření a hniloba kořenů. Mezi zaléváním dopřejte rostoucí orchideji čas, aby vyschla. Pokud to nepomůže, přesaďte rostlinu a odstraňte všechny nezdravé kořeny.

Pupeny padají

Pokud poupata opadnou dříve, než vykvetou, rostlina je ve stresu. Prozkoumejte prostředí orchideje a možná ji přesuňte na lepší místo. Hledejte následující možné problémy:

  • Rostlina je zalévána nebo přelévána .
  • Orchidej zažívá výkyvy teplot v důsledku větrání topení, klimatizace nebo jiného průvanu.
  • Zařízení je citlivé na blízké chemické výpary (například barvy nebo plyn).
  • Orchidej je v blízkosti rostlin nebo plodů produkujících plyn ethylen.
  • Orchidej je na místě s nízkou vlhkostí.
  • Dochází k napadení škůdci.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *