Jak se zbavit bolesti lýtek – Bolest lýtka zezadu
Bolest lýtkových svalů může být tupá bolest nebo ostrá bolest v zadní části nohy, za holenní kostí. Každému to může připadat trochu jinak. Pokud máte bolesti, když jste dělali něco fyzického, jako je chůze nebo běh, příčina je obecně svalová. Ale pokud se bolest objeví náhle bez jasné příčiny, může to být problém s vašimi krevními cévami.
Koho bolí lýtkový sval
Bolest lýtkových svalů může dostat každý. Je častější u sportovců a lidí, kteří cvičí a nadměrně namáhají své lýtkové svaly. Lidé starší 65 let jsou také vystaveni vyššímu riziku bolesti dolních končetin kvůli svalové slabosti, určitým zdravotním stavům nebo pokud byli neaktivní.
Mezi další faktory, které mohou zvýšit pravděpodobnost bolesti lýtkových svalů, patří:
- Některé léky, včetně léků na snížení cholesterolu .
- Onemocnění, jako je hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), onemocnění jater, onemocnění ledvin, cukrovka nebo onemocnění periferních tepen (PAD).
- Edém (otok v důsledku nahromadění tekutiny) v dolní části nohy.
- Vyčerpání z horka.
- Nízké hladiny elektrolytů v důsledku dehydratace nebo dialýzy (postup k čištění krve).
- Těhotenství.
- Krátké nebo pevné lýtkové svaly.
- Kouření nebo užívání tabákových výrobků.
Co způsobuje bolest lýtkových svalů
Bolest lýtkových svalů může mít různé příčiny, včetně:
- Klaudikace: Zúžené tepny mohou zabránit tomu, aby vaše lýtkové svaly dostávaly dostatek krve, což je zbavuje kyslíku. Přerušovaná klaudikace může způsobit bolest svalů při cvičení nebo chůzi. Je to zvláště běžné u lidí, kteří kouří nebo kteří mají cukrovku nebo PAD.
- Pohmoždění: Přímý úder do svalu, jako je kopnutí do lýtka, může poškodit vaši svalovou tkáň, aniž by si porušil kůži. Pohmoždění lýtka obvykle způsobuje modřiny a bolestivost. Těžké pohmožděniny mohou vést ke kompartment syndromu, nebezpečnému stavu, který brání krvi dostat se do svalů nohou.
- Křeče: Křeče v nohách se objevují, když se svaly náhle stahují (zkracují), což způsobuje bolestivý svalový spasmus. Křeče mohou být důsledkem dehydratace nebo nadměrného vypětí. Křeč může trvat jen několik sekund, ale svaly vás mohou bolet ještě hodiny poté. Křeče v nohách a bolest lýtkových svalů v noci jsou velmi časté.
- Hluboká žilní trombóza (DVT): Ve vzácných případech to, co vypadá jako bolest lýtkových svalů, může být ve skutečnosti DVT . Jedná se o vážný stav, který způsobuje tvorbu krevní sraženiny v dolní části nohy. Může vést k plicní embolii , která je život ohrožující.
- Natažení: Natažený lýtkový sval nebo natažení lýtkového svalu nastane, když přetáhnete lýtkové svaly. Silné přetažení může způsobit natržení lýtkového svalu.
- Tendonitida: Šlachy připevňují vaše lýtkové svaly ke kostem na noze. Tendonitida (zánět šlach) může vyvíjet tlak na váš lýtkový sval nebo způsobit bolest při práci.
Jak se léčí bolest lýtkových svalů
Mírnou bolest lýtkových svalů můžete obvykle léčit doma pomocí metody RICE:
- Odpočinek: Vyhněte se chůzi nebo běhu s bolestí lýtkových svalů. Netlačte přes bolest, která může problém zhoršit.
- Led: Každé dvě hodiny si dejte na lýtkové svaly na 20 minut ledový obklad nebo studený obklad. Neaplikujte led přímo na pokožku.
- Komprese: Přiložte si na lýtko kompresní obvaz nebo zábal. Komprese pomáhá snížit průtok krve do bolestivé oblasti a minimalizovat otoky.
- Elevace: Zvedněte nohu do zvýšené polohy, nejlépe nad úroveň srdce. Podložte celou délku nohy polštáři, přikrývkami nebo polštáři.
Pokud vás bolí lýtka ze svalové křeče nebo cítíte bolestivý uzel v lýtkovém svalu, může vám pomoci lýtko jemně protáhnout.
Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit další léčbu v závislosti na příčině bolesti lýtka, včetně:
- Léky proti bolesti.
- Fyzikální terapie.
- Měkká sádra nebo bota pro znehybnění bérce v případě natažení nebo natržení.
Jak se léčí vaskulární bolest lýtkových svalů
Pokud váš poskytovatel zdravotní péče určí, že vaše bolest lýtkových svalů je výsledkem klaudikace, léčba může zahrnovat:
- Úprava stravy za účelem snížení příjmu sodíku (soli), cholesterolu, nasycených tuků a cukru.
- Cvičení.
- Léky k léčbě vysokého krevního tlaku, cholesterolu a cukrovky.
- Léky k prevenci nebo léčbě krevních sraženin.
- Léky na zlepšení průtoku krve v nohou.
- Přestat kouřit a užívat tabákové výrobky.
Budu potřebovat operaci kvůli bolesti lýtkových svalů?
Většina lidí nepotřebuje operaci kvůli bolesti lýtkových svalů. Ve vzácných případech lidé potřebují operaci natržených lýtkových svalů, krevních sraženin nebo ucpaných tepen v lýtku.
Kdy bych měl kontaktovat svého lékaře ohledně bolesti lýtkových svalů?
Kontaktujte svého lékaře, pokud máte:
- Změna barvy, jako je velmi bledá nebo namodralá kůže, na nohou, chodidlech nebo prstech.
- Problémy s pohybem nebo chůzí.
- Silná nebo náhlá bolest lýtka.
- Otok v lýtku nebo kdekoli v dolní části nohy.
Bolest lýtkových svalů je běžnou stížností a obvykle není důvodem k poplachu. Ale někdy je bolest v lýtku známkou vážnějšího stavu, jako jsou problémy s krevními cévami v noze. Vyhledejte pomoc, pokud se bolest rozvinula bez aktivity nebo přetrvává i v klidu. To by mohlo být známkou závažnějšího stavu, který je třeba vyhodnotit.