jak se zbavit roztočů v posteli – Jak poznat jejich přítomnost
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení – nekoušou, neštípou ani se nezavrtávají do naší kůže. Místo toho žijí a živí se odumřelými kožními buňkami. Ty mohou pocházet jak ze zvířat, tak od lidí, nacházejí se v matracích, kobercích, lenošení a nábytku.
Prachové roztoči mají krátkou životnost 10-30 dní. Ale v závislosti na prostředí a vlhkostních podmínkách mohou samice žít až 70 dní – a naklást stovky vajíček.
Jaké škody způsobují roztoči?
Roztoči jsou nejčastější příčinou alergenů a kožních reakcí. Jejich výkaly a části těla obsahují vysoké hladiny alergenů na bázi bílkovin a mohou způsobit příznaky běžné alergické reakce. To zahrnuje:
- Svědění
- Vyrážky
- Kýchání
- Ucpaný nos
- Vodnaté, svědivé oči
- Rýma
- Otoky dutin
Roztoči jsou také často hlavním důvodem, proč se u malých dětí rozvine astma a ekzém. Lidé s kožními onemocněními se v noci často cítí podráždění kvůli těmto mikroskopickým tvorům. Představte si, že byste zabořili obličej do polštáře nebo se dostali do postele plné roztočů! Ve skutečnosti je to pro většinu z nás realita. V posteli a ložnici obvykle žije 100 000 až 10 milionů roztočů.
Jak se zbavit roztočů
Nyní víme, jaké to jsou a proč jsou škodlivé – je čas jednat. Zde je několik nejlepších tipů pro hubení roztočů:
Odstraňte prach čištěním
První krok k odstranění roztočů je zřejmý. Pravidelně čistěte a odstraňujte prach, ideálně několikrát týdně. Roztoči žijí a prospívají v prachu, který je tvořen našimi odumřelými kožními buňkami! Identifikujte nejčastější oblasti v ložnici, kde se práší, jako jsou:
- parapety
- skříně
- pracovní stoly
- jakékoli větrací prostory
Poté použijte antibakteriální sprej a mokrý hadřík. Dávejte pozor, abyste prach z povrchu jednoduše nevytlačili na podlahu nebo do vzduchu! To nepomůže odstranit problém. Po utření prachu hadřík zlikvidujte nebo jej vyperte v horké vodě.
Další tip: použijte silný vysavač k zachycení veškerého prachu na koberci, rozích ložnice, koberečkách a látkovém nábytku.
Vypněte topení
Roztočům se daří ve vlhkosti, zejména při teplotách mezi 24 °C a 27 °C. Cokoli mimo tento rozsah je nemusí nutně zabít a odstranit. Zpomalí to však jejich rozmnožování. Proto, pokud můžete, nastavte si v ložnici teplotu maximálně na 21°C. Nejen, že to zpomalí růst jakýchkoli prachových roztočů, ale je to také považováno za normální a zdravou teplotu pro lidi.
Snižte úroveň vlhkosti
Snížení úrovně vlhkosti také snižuje množení roztočů. Ideální úroveň vlhkosti pro roztoče je 70 %. Cokoli níže způsobuje zpomalení reprodukce, protože je to mimo jejich komfortní zónu. Zajistěte proto ve vaší ložnici úroveň vlhkosti kolem 50 %.
Úroveň vlhkosti můžete měřit pomocí elektronického monitoru vlhkosti. Pokud má vaše ložnice úroveň 70 % nebo vyšší, zkuste ložnici a dům větrat častou cirkulací vzduchu, například otevíráním oken.
Ložní prádlo perte každý týden na 40°C
Vaše postel a prostěradla jsou dokonalým prostředím, kde se roztočům daří a žijí! Ujistěte se proto, že lůžkoviny perete každý týden.
Horké teploty zabíjejí roztoče. Tak toho využijte ve svůj prospěch. Povlaky na polštáře, vypasované povlečení, ložní prádlo, pyžama, závěsy a další pratelné látky perte na 40 °C nebo vyšší. Použijte podobnou teplotu i v sušičce, abyste zlikvidovali všechny zbývající roztoče, které mohly přežít v pračce! Pokud nemáte sušičku, přímé sluneční světlo je také skvělý způsob, jak zabíjet otravné roztoče!
Zmrazte je
Stejně jako vysoké teploty, i mrazivé teploty zabíjejí roztoče. Jemnější tkaniny nebo předměty, které nelze prát (jako je hedvábí nebo krajka), zmrazte. Položky vložte do průhledného plastového sáčku a vložte je na 24 hodin do mrazničky. Tím roztoče úplně zabijete. Jakmile zmrznou, vyndejte věci ven a energicky jimi protřepejte, protože zmrazení zabije pouze roztoče – nezabije žádné fekálie způsobující alergie.
Čistěte je párou
Napařování je další skvělou možností pro věci, které nelze prát nebo zmrazit. To zahrnuje těžko dostupné oblasti, těžké závěsy, polštáře. Teplota napařování 93 °C nebo vyšší nejen zabije roztoče, ale také dezinfikuje tím, že zabíjí bakterie a plísně.
Odklidit
Odstraňování nepořádku z ložnice a postele je dalším vynikajícím způsobem, jak eliminovat a omezit růst roztočů. Nepořádek velmi rychle shromažďuje prach, proto odstranění nepotřebných věcí, jako jsou medvídci z postele, pomůže tomu zabránit.
Jakmile je nepořádek odstraněn, otřete/umyjte předměty, které si chcete ponechat, a důkladně oblast vysajte, abyste posbírali případné výkaly roztočů. Udělejte totéž s předměty uvnitř šatníku a pod postelí!
Čajovník a eukalyptový olej
Čajovník je antibakteriální, antivirový a protiplísňový. Je známý tím, že zabíjí a dezinfikuje téměř cokoliv. Jakmile tedy vyčistíte ložnici, přidejte 2 polévkové lžíce organického čajovníkového oleje a 2 polévkové lžíce organického eukalyptového oleje do 2 šálků destilované vody. Nalijte do lahvičky a nastříkejte doslova všude ve vaší posteli a ložnici. To zabije a odpudí všechny prachové roztoče. Dělejte to téměř denně!
Udržujte domácí mazlíčky mimo ložnici
Kočky a psi vytvářejí více odumřelých kožních buněk, aby mohli roztoči přežít a dále růst. I když to není vždy možné, snažte se zabránit tomu, aby domácí mazlíčci přišli do ložnice nebo spali na posteli.
Vyhněte se koberci
Pokud stejně nemáte zájem o koberec – tento tip je pro vás. Koberce jsou živnou půdou pro roztoče! Pokud nechcete koberec odstranit, proveďte hloubkové čištění koberce (alespoň jednou ročně). Použijte antialergenní prášek na ošetření koberců a posypte jej, abyste roztoče zabili. Vždy nezapomeňte znovu vysát, protože ošetření nezabije výkaly.
Prášek do pečiva
Dalším skvělým způsobem, jak z matrace odstranit roztoče a výkaly, je posypat ji jedlou sodou, nechat ji 15 minut odležet a poté vysát. Jedlá soda zachytí roztoče, takže vysavač roztoče posbírá mnohem snadněji. Ale mějte na paměti, že to funguje nejlépe pro látkové matrace, jako je pružinová spirála. Nezkoušejte to na latexové nebo paměťové pěnové jádro.
Používejte hypoalergenní matraci a antialergické povlečení
Nejlepší a nejefektivnější možností je pořídit si hypoalergenní matraci a polštáře odolné proti roztočům. Latex je materiál vyrobený z mízy kaučukovníku a je přirozeně odolný vůči roztočům, a proto jim znemožňuje prospívat.
Další skvělou možností je pořízení antialergického polštáře a potahu matrace, který vytvoří bariéru pro vniknutí roztočů. Zkuste se rozhodnout pro potah vyrobený z hustě tkané bavlny. To zajistí, že se v noci nebudete přehřívat a vytvoříte vlhkost, ve které se roztočům daří.
Je jasné, že podestýlka je jedním z nejdůležitějších aspektů pro ty, kteří přemýšlí, jak zabít roztoče. Zejména pokud trpíte alergiemi nebo kožními onemocněními, je vhodné spát pouze na organické bavlně.