Jak se zbavit žlučníkových kamenů bez operace

Někteří lidé se žlučovými kameny nikdy nevykazují příznaky, zatímco jiní pociťují silnou bolest. Pokud pociťujete bolesti v horní části břicha nebo na pravé straně těla, můžete mít žlučové kameny a budete chtít vyhledat léčbu, abyste se vyhnuli dalším komplikacím. Přinejmenším ve Spojených státech bude asi 25 procent nově diagnostikovaných pacientů se žlučovými kameny potřebovat léčbu.

Hlavní funkcí žlučníku je ukládat žluč, látku vylučovanou játry, která pomáhá při trávení. Někdy obsah žluči krystalizuje a tvoří žlučové kameny.

Žlučové kameny, které mohou být malé jako zrnko soli nebo velké jako golfový míček, mohou způsobit vážné problémy. Mohou zablokovat kanály uvnitř orgánu a způsobit zánět žlučníku. Ještě horší je, že když žlučový kámen projde ze žlučovodu do hlavního žlučovodu, může to vést k infekci žlučovodu, která může nakonec způsobit zánět slinivky břišní.

Mnoho pacientů má operaci žlučníku ke zmírnění bolesti a k ​​vyhnutí se potenciálně vážným stavům způsobeným žlučovými kameny. Ve skutečnosti je chirurgie (v tomto případě cholecystektomie nebo odstranění žlučníku) nejběžnější formou léčby žlučových kamenů. Ale skutečnost, že chirurgické odstranění žlučových kamenů vyžaduje odstranění celého orgánu, vedla k rostoucímu zájmu o nechirurgickou léčbu žlučových kamenů.

Proč je léčba žlučových kamenů nezbytná

Kromě zmírnění příznaků je léčba žlučových kamenů nezbytná, aby se zabránilo progresi, která může vést k závažným stavům, jako je akutní cholecystitida, což je stav, kdy žlučový kámen blokuje žlučníkové kanály, což způsobuje zánět a infekci žlučníku. Pacienti s akutní cholecystitidou jsou obvykle hospitalizováni a dostávají antibiotika, léky proti bolesti a často i chirurgický zákrok.

Pokud nemáte příznaky, nejběžnější léčbou je „počkejte a uvidíte“, protože rizika převažují nad přínosy pro lékařské i chirurgické léčby. Pokud máte příznaky žlučníku , upřednostňuje se chirurgická léčba, pokud nejste vystaveni vysokému riziku, a pak lze použít léčbu drogami.

Pokud je někdo symptomatický, doporučujeme pacientům, aby si nechali vyjmout žlučník. Operace žlučníku je minimálně invazivní, takže riziko komplikací je nízké. Ale pokud lidé nemohou podstoupit operaci, pokud je někdo opravdu starý nebo opravdu nemocný, existují různé možnosti léčby.

7 alternativ k léčbě místo operace:

1. Ředění žluči s kyselými pilulkami může rozpustit žlučové kameny

V některých případech lze žlučové kameny léčit léky.

Některé chemikálie, jako je ursodiol nebo chenodiol, u kterých bylo prokázáno, že rozpouštějí některé žlučové kameny, jsou dostupné v perorálních pilulkách na žlučové kyseliny. Tyto léky působí ředěním žluči, což umožňuje rozpouštění žlučových kamenů.

Zatímco tyto pilulky mohou být účinné a pacienti je obecně dobře snášejí, léčba žlučových kamenů je omezena na lidi, jejichž kameny jsou malé a jsou tvořeny cholesterolem. Těmto lékům ale může trvat dva roky nebo déle, než budou fungovat, a žlučové kameny se mohou vrátit po ukončení léčby.

Snížení obsahu cholesterolu ve žluči se může rozpustit (některé žlučové kameny), ale není dostatečně účinné, abychom pacienty neodesílali na operaci.

2. Malé žlučové kameny lze rozbít rázovými vlnami

Další nechirurgickou léčbou, pro kterou musí žlučové kameny splňovat určitá kritéria, je mimotělní litotrypse rázovou vlnou (ECSWL). Ačkoli se nejčastěji používá k léčbě ledvinových kamenů, lze jej použít i na žlučové kameny. Cílem léčby je rozbít nebo fragmentovat žlučové kameny vysíláním rázových vln přes měkkou tkáň těla.

Tato metoda je účinná pouze u solitárních žlučových kamenů, které mají průměr menší než 2 centimetry, takže pro ECSWL je způsobilých méně než 15 procent pacientů. I když jsou kameny roztříštěné, nemocný žlučník nemusí fragment vypudit.

3. Žlučové kameny lze rozpustit pomocí injekce MTBE

Tato možnost nechirurgické léčby zahrnuje vstřikování rozpouštědla známého jako methyl terciární butyl ether (MTBE) do žlučníku, aby se rozpustily žlučové kameny. Mohou však existovat některé závažné vedlejší účinky, jako je silná pálivá bolest. MTBE vytváří výpary, a pokud není správně podáván ve větraném prostoru, mohl by způsobit vážné popálení pacienta a operátora a dokonce způsobit požár elektrického proudu. Před získáním této formy léčby se zeptejte na úroveň zkušeností svého lékaře s prováděním tohoto postupu.

4. Endoskopická drenáž sleduje přirozenou dráhu žlučníku

Endoskopická drenáž napodobuje zdravou cestu žluči ze žlučníku do tenkého střeva. Endoskopická transpapilární léčba zahrnuje přístup k cystickému kanálku pomocí kamery přes ústa a dolů do krku. Poté se potrubím zavede drát do žlučníku. Je stočený, aby napodobil trajektorii žluči ven z tenkého střeva, což je stejný proces jako u zdravého žlučníku. Tato forma léčby umožňuje žlučníku obnovit normální odvádění žluči.

5. Perkutánní cholecystostomie je nejlepší pro vážně nemocné pacienty

Jedná se o nechirurgickou možnost léčby, ale je nejúčinnější, když následuje odstranění žlučníku. Perkutánní cholecystostomie (PC) je typicky zachráněna u vážně nemocných pacientů, kteří nemohou okamžitě tolerovat operaci. Postup zahrnuje použití jehly k vytažení tekutiny ze žlučníku a následné zavedení katétru přes kůži k vypuštění tekutiny. Katétr je ponechán na místě po dobu několika týdnů, poté se provede operace odstranění žlučníku, aby se zabránilo opakování.

6. Transmurální drenáž dekomprimuje oteklý žlučník

Transmurální drenáž vytváří nový trakt přímo přes žaludek do žlučníku. Poté se umístí roztažitelný kovový stent, který umožní odvodnění žlučníku do tenkého střeva. To umožňuje dekompresi žlučníku.

U této studie byla zjištěna vysoká míra úspěšnosti, přičemž pouze jeden z 16 pacientů měl komplikace během procesu umístění stentu.

7. Akutní cholecystostomie, ultrazvukem řízená drenáž

U pacientů, kteří mají akutní cholecystitidu nebo zánět žlučníku a nemohou podstoupit operaci, lze mezi žlučník a trávicí trakt umístit endoskopický stent k odvodu infekce při postupu zvaném akutní cholecystoenterostomie (ACE). Bylo zjištěno, že ACE byl stejně účinný, ne-li účinnější, než perkutánní cholecystostomie při zvládání bolesti a četnosti opakovaných intervencí akutní cholecystitidy.

Někdy se chirurgové rozhodnou to udělat před operací, když je žlučník zanícený.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *