Jak se zjistí a projevuje celiakie
Mnoho lidí s celiakií neví, že ji mají. Dva krevní testy ji mohou pomoci diagnostikovat:
- Sérologické vyšetření hledá protilátky ve vaší krvi. Zvýšené hladiny určitých proteinů protilátek ukazující imunitní reakci na lepek.
- K vyloučení celiakie lze použít genetické vyšetření na lidské leukocytární antigeny.
Než přistoupíte k bezlepkové dietě, je důležité nechat se vyšetřit na celiakii. Vyloučení lepku z vaší stravy může způsobit, že výsledky krevních testů budou vypadat normálně.
Pokud výsledky těchto testů naznačují celiakii, váš lékař pravděpodobně nařídí jeden z následujících testů:
- Endoskopie. Tento test používá dlouhou trubici s malou kamerou, která se vkládá do úst a prochází krkem (horní endoskopie). Kamera umožňuje lékaři vidět vaše tenké střevo a odebrat vzorek malé tkáně (biopsii) k analýze poškození klků.
- Kapslová endoskopie. Tento test používá malou bezdrátovou kameru k pořízení snímků celého tenkého střeva. Kamera je umístěna uvnitř kapsle o velikosti vitaminu, kterou spolknete. Jak kapsle prochází vaším trávicím traktem, kamera pořizuje tisíce snímků, které jsou přenášeny do rekordéru.
Pokud má váš lékař podezření, že máte dermatitidu herpetiformis, může odebrat malý vzorek kožní tkáně a prozkoumat pod mikroskopem (biopsie kůže).
Léčba
Přísná, celoživotní bezlepková dieta je jediný způsob, jak celiakii zvládnout. Kromě pšenice patří mezi potraviny, které obsahují lepek:
- Ječmen
- Bulgur
- Durum
- Farina
- Grahamová mouka
- Slad
- Žito
- Krupice
- Špalda (forma pšenice)
- Triticale
Dietolog, který pracuje s lidmi s celiakií, vám může pomoci naplánovat zdravou bezlepkovou dietu. Dokonce i stopové množství lepku ve vaší stravě mohou být škodlivá, i když nezpůsobují známky nebo příznaky.
Lepek se může skrývat v potravinách, lécích a nepotravinářských produktech, včetně:
- Modifikovaný potravinářský škrob, konzervační látky a stabilizátory potravin
- Léky na předpis i volně prodejné
- Vitamínové a minerální doplňky
- Bylinné a výživové doplňky
- Výrobky na rtěnky
- Zubní pasta a ústní voda
- Lepidlo na obálky a razítka
Odstraněním lepku ze stravy se postupně sníží zánět v tenkém střevě, díky čemuž se budete cítit lépe a nakonec se vyléčíte. Děti mají tendenci se uzdravovat rychleji než dospělí.
Vitamínové a minerální doplňky
Pokud jsou vaše anémie nebo nutriční nedostatky závažné, může vám lékař nebo dietolog doporučit, abyste užívali doplňky, včetně:
- Měď
- Folát
- Žehlička
- Vitamín B-12
- Vitamín D
- Vitamín K
- Zinek
Vitamíny a doplňky se obvykle užívají ve formě pilulek. Pokud má váš trávicí trakt potíže se vstřebáváním vitamínů, může vám je lékař podat injekcí.
Následná péče
Lékařské sledování v pravidelných intervalech může zajistit, že vaše příznaky reagovaly na bezlepkovou dietu. Váš lékař bude sledovat Váš stav pomocí krevních testů. Většině lidí s celiakií umožní bezlepková dieta uzdravení tenkého střeva. U dětí to obvykle trvá tři až šest měsíců. U dospělých může úplné uzdravení trvat několik let. Pokud příznaky přetrvávají nebo se příznaky opakují, možná budete potřebovat endoskopii s biopsií, abyste zjistili, zda se vaše střevo zahojilo.
Léky na kontrolu střevního zánětu
Pokud je vaše tenké střevo vážně poškozeno nebo máte refrakterní celiakii, může vám lékař doporučit steroidy ke kontrole zánětu. Steroidy mohou zmírnit závažné známky a příznaky celiakie, zatímco se střevo hojí. Mohou být použity další léky, jako je azathioprin (Azasan, Imuran) nebo budesonid (Entocort EC, Uceris).
Léčba dermatitis herpetiformis
Pokud máte tuto kožní vyrážku, může vám lékař doporučit lék, jako je dapson, užívaný ústy, stejně jako bezlepkovou dietu. Pokud užíváte dapson, budete potřebovat pravidelné krevní testy, abyste zkontrolovali vedlejší účinky.
Refrakterní celiakie
Pokud máte refrakterní celiakii, vaše tenké střevo se nezahojí. Pak budete pravděpodobně muset být vyšetřeni ve specializovaném centru. Refrakterní celiakie může být poměrně závažná a v současné době neexistuje žádná osvědčená léčba.