Jak si správně čistit zuby (správné čištění zubů)

Pokud jste jako většina lidí, pravděpodobně jste se naučili čistit zuby už jako dítě a je pravděpodobné, že jste o tom od té doby moc nepřemýšleli. To je pochopitelné – ale může nastat okamžik, kdy zjistíte, že by se Vaše techniky ústní hygieny by mohly zlepšit. Zde je několik tipů, jak si správně čistit zuby.

Čištění kartáčkem je účinný způsob, jak odstranit plak – lepkavý, bakteriemi nabitý biofilm, který tvrdošíjně ulpívá na vašich zubech. Bakterie v plaku produkují kyseliny, které narušují zubní sklovinu a mohou vést k zubnímu kazu. Plak může také způsobit onemocnění dásní a zápach z úst. Ve skutečnosti se věří, že více než 90 % zubních onemocnění je způsobeno samotným hromaděním plaku.

Kromě odstraňování plaku fluorid v zubní pastě posiluje zubní sklovinu a činí zuby odolnějšími vůči kazu. Navíc díky čištění budou vaše ústa čistší a váš dech bude svěžejší. I když neexistuje jediný „správný“ způsob, jak si čistit zuby, existuje řada technik, které vám mohou pomoci, aby byly čisté.

Správná technika čištění zubů

  • Začněte tím, že si vyberete kartáček s malou hlavou a měkkými štětinami, uchopíte jej jemně prsty (ne pěstí) a vytlačíte na něj kousek fluoridové zubní pasty o velikosti hrášku.
  • Držte štětiny jemně na vnější straně horních zubů, poblíž linie dásní, pod úhlem asi 45 stupňů směrem nahoru.
  • Jemně přejeďte kartáčkem tam a zpět po zubech a dásních jemnými tahy – nebo, chcete-li, použijte k čištění zubů eliptický (kruhový) pohyb.
  • Ujistěte se, že jste vyčistili mezery mezi zuby. K odstranění částeček jídla z dásní můžete použít máchání.
  • Když uděláte jednu šířku kartáčku, přesuňte se na sousední oblast zubů a opakujte. Pokračujte, dokud nedokončíte čištění vnější strany celé horní řady zubů.
  • Přesuňte se ke spodním zubům. Opakujte postup a nakloňte kartáček dolů k linii dásní pod úhlem asi 45 stupňů. Dokončete čištění vnější strany spodních zubů.
  • Přejděte na vnitřní stranu horních zubů. Nakloňte štětiny směrem k dásním a jemnými, ale důkladnými tahy vyčistěte vnitřní stranu horních zubů.
  • Přesuňte se na vnitřní stranu spodních zubů. Nakloňte kartáč dolů a opakujte postup.
  • Nyní je čas na žvýkací plochy (stoličky). Přidržte štětiny naplocho na stoličkách a vyčistěte hřebeny a prohlubně zadních zubů. Udělejte to pro všechny horní a spodní zuby.
  • Nakonec si jemně očistěte jazyk, abyste odstranili bakterie a osvěžili dech.

Zkontrolujte svou práci

Jak dobře jste odvedli čištění zubů? Jedním ze způsobů, jak získat představu, je jednoduše přejíždět jazykem po zubech. Pokud jsou hladké, je pravděpodobné, že jsou čisté. Pokud ne, měli byste to zkusit znovu. Abyste si byli jisti, zda se čistíte efektivně, můžete použít „odhalovací roztok“ — speciální barvivo, které zvýrazní plak a nečistoty, které jste při čištění nezapomněli.

Jednou z běžných chyb je nedostatečně dlouhé čištění. Dvě minuty jsou přibližně minimální doba, kterou potřebujete k provedení důkladné práce. Pokud máte v koupelně hudbu, můžete zkusit kartáčování spolu s popovou písní, až píseň skončí, máte hotovo! Ale bez ohledu na váš hudební vkus, dobrá technika čištění může vést k udržení špičkové ústní hygieny.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *