jak správně pečovat o zuby
Pro zdravé zuby a dásně je nezbytná správná ústní hygiena. To zahrnuje každodenní čištění kartáčkem a nití. Kromě toho byste měli pravidelně navštěvovat svého zubaře na zubní prohlídky a čištění. Preventivní stomatologie vám dává tu nejlepší šanci na krásný úsměv a dlouhotrvající zdraví ústní dutiny.
Co je to ústní hygiena?
Ústní hygiena je praxe, jak udržet ústa čistá a bez nemocí. Zahrnuje čištění zubů a čištění zubů nití a také pravidelné návštěvy zubaře kvůli rentgenu zubů, vyšetření a čištění.
Proč je důležitá ústní hygiena?
Ústní hygiena je preventivní péče. To znamená, že problémy s ústním zdravím – jako jsou kazy, onemocnění dásní, zápach z úst a další problémy.
Zdraví ústní dutiny je také spojeno se zdravím celého těla. Například, pokud je ve vašich ústech přítomna infekce, váš krevní oběh může přenést bakterie do jiných oblastí vašeho těla, což vede k dalším zdravotním problémům, jako je srdeční onemocnění a mrtvice. Udržování zdravých zubů a dásní je důležitou součástí dlouhodobého celkového zdraví.
Jaké stavy souvisí s ústním zdravím?
Výzkum ukazuje, že zánět dásní a paradontóza mohou přispívat k určitým zdravotním stavům, včetně:
- Kardiovaskulární onemocnění
- Mrtvice
- Endokarditida (infekce vnitřní výstelky vašeho srdce)
- Pneumonie
- Těhotenské komplikace, jako je předčasný porod a nízká porodní hmotnost
Naopak, existují určité zdravotní stavy, které mohou mít negativní dopad na vaše zuby a dásně, včetně:
- Cukrovka
- Osteoporóza
- HIV/AIDS
- Alzheimerova choroba
Pokud máte vy nebo váš blízký některý z výše uvedených stavů, zeptejte se svého zubního lékaře, jak podpořit celkové zdraví správnou ústní hygienou.
Jaké jsou příznaky špatné ústní hygieny?
Existuje několik varovných příznaků, které mohou naznačovat problémy s ústním zdravím. Mezi nejčastější příznaky špatné ústní hygieny patří:
- Krvácející dásně
- Zubní kaz
- Chronický zápach z úst
- Uvolněné zuby
- Recese dásní
- Boláky v ústech , které nezmizí
- Bolest zubů
- Otok čelisti
- Gingivostomatitida, infekce úst způsobená určitými bakteriemi nebo viry.
Jak mohu zlepšit svou ústní hygienu?
Vynikající ústní hygiena chrání vaše zuby a dásně a udržuje váš úsměv krásný. Zde je několik obecných pokynů pro ústní hygienu, aby byl váš úsměv zdravý:
- Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně. Používejte fluoridovou zubní pastu a kartáček s měkkými štětinami. (Středně tvrdé nebo tvrdé štětiny mohou poškodit dásně a zubní sklovinu.) Při čištění umístěte kartáček pod úhlem 45 stupňů směrem k dásním. To pomáhá odstranit plak a bakterie na linii dásní. Nezapomeňte vyčistit všechny povrchy zubů, včetně zadních a bočních.
- Zubní nit jednou denně. Samotným čištěním se do mezer mezi zuby nedostanete. K čištění těchto oblastí potřebujete zubní nit. Vezměte si kus nitě, který je asi 18 palců dlouhý. Oba konce oviňte kolem prostředníčků. Pomocí palců a ukazováčků veďte nit mezi dva zuby. Omotejte nit těsně kolem jednoho zubu ve tvaru C a vyčistěte jej asi 10 tahy nahoru a dolů. Dále obtočte nit kolem druhého zubu a opakujte. Pokračujte v tomto procesu na všech zubech. Pokud máte problémy s obratností, můžete k čištění mezizubních prostor použít také mezizubní kartáčky a dentální trsátka.
- Čistěte si jazyk. Váš jazyk drží bakterie jako houba. Kdykoli si čistíte zuby, nezapomeňte si vyčistit jazyk. K tomuto účelu můžete použít svůj zubní kartáček. Nebo si můžete zakoupit škrabku na jazyk v uličce pro zdraví ústní dutiny.
- Každý den používejte antibakteriální ústní vodu. Antibakteriální ústní voda pomáhá udržet škodlivé ústní bakterie na uzdě. Kromě smývání jídla a nečistot také snižuje hromadění plaku. Ujistěte se, že zvolíte formuli bez alkoholu, abyste předešli suchu v ústech .
- Navštěvujte pravidelně svého zubaře. Rutinní zubní prohlídky a čištění jsou nezbytné pro dobré zdraví ústní dutiny. Mnoho lidí dělá dobře půlroční návštěvy. Ale pokud jste náchylní k kazům, onemocnění dásní nebo jiným zdravotním problémům ústní dutiny, možná budete potřebovat častější schůzky.
- Vyhněte se kouření a dalším tabákovým výrobkům. Kouření je hlavní příčinou onemocnění dásní a rakoviny ústní dutiny. Těmto produktům je lepší se úplně vyhnout. Pokud v současné době kouříte a chtěli byste přestat, zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče na možnosti léčby, které vám mohou pomoci.
Pamatujte, že nejlepší rutina ústní hygieny je taková, kterou můžete důsledně praktikovat. Promluvte si se svým zubním lékařem o individuálním režimu ústního zdraví, který bude vyhovovat vašim potřebám.
Jaké přípravky pro ústní hygienu bych měl používat?
V závislosti na vaší konkrétní situaci vám může váš zubní lékař doporučit produkt na míru. Zeptejte se svého zubního lékaře, které produkty jsou pro vás vhodné.
Jaké jsou výhody dobré ústní hygieny?
I když váš zubař může být schopen opravit zuby poškozené kazem nebo onemocněním dásní, vždy je lepší zastavit problémy dříve, než začnou. Zde přichází na řadu dobrá ústní hygiena. Praktikování dobré ústní hygieny nabízí širokou škálu výhod, včetně:
- Zdravější zuby a dásně
- Nádherný úsměv
- Svěží dech
- Snížená potřeba zubních prací, jako jsou výplně, korunky, můstky, implantáty nebo zubní protézy
- Snížené riziko srdečních chorob, mrtvice, cukrovky a dalších zdravotních problémů
- Snížené riziko rakoviny ústní dutiny
Preventivní zubní péče je navíc cenově dostupnější než obnovující nebo pohotovostní zubní péče. Dobrá ústní hygiena vám tedy může z dlouhodobého hlediska ušetřit čas, starosti a peníze.
Jak často bych měl navštěvovat svého zubaře na prohlídky a čištění?
Prohlídky a čištění byste měli mít v pravidelných intervalech, které určí váš zubař. Mnoho lidí potřebuje čištění každých šest měsíců, aby si udrželi zdravé zuby a dásně. Ale pokud jste náchylní k kazům nebo onemocnění dásní, váš zubař vás možná bude muset vidět častěji. Například je běžné, že lidé s onemocněním dásní navštěvují svého zubaře každé tři až čtyři měsíce. Je to proto, že u některých jedinců se orální bakterie osídlují rychleji. Zeptejte se svého zubního lékaře, jaký typ plánu čištění je pro vás vhodný.
Kdy bych měl navštívit svého poskytovatele zdravotní péče?
Pokud od posledního čištění zubů uběhlo více než šest měsíců, ihned si naplánujte schůzku se svým zubařem. Mohou prozkoumat vaše zuby a dásně a poskytnout doporučení přizpůsobená vašim potřebám.
Pokud se u vás objeví varovné příznaky, jako je bolest zubů, krvácení dásní, vypadávání zubů nebo chronický zápach z úst, naplánujte si zubní konzultaci. Léčba je nezbytná pro odstranění škodlivých bakterií. Tím, že budete léčit své problémy s ústním zdravím, podpoříte i své celkové zdraví.