Jak vybrat kontaktní čočky – Přepočet dioptrií na kontaktní čočky

Výběr správných kontaktních čoček je rozhodnutí, které byste měli učinit se svým očním lékařem. Správná volba závisí na mnoha faktorech, včetně vaší refrakční vady, míry  opotřebení kontaktních čoček, kterou vaše oči snesou, vašich očekávání a toho, jak jste ochotni o čočky správně pečovat. Zde je několik věcí, které je třeba zvážit před očním vyšetřením kontaktů:

Jak často budete nosit kontakty?

Plánujete nosit kontaktní čočky každý den, nebo jen o víkendech či při zvláštních příležitostech?

Většina lidí nosí měkké kontaktní čočky, které lze obvykle pohodlně nosit na plný nebo částečný úvazek. Na druhé straně tuhé kontakty propustné pro plyny je nutné nosit pravidelně, aby byly pohodlné.

Jak náročný jste na ostrost svého vidění?

Na tuhé kontaktní čočky propustné pro plyn (nazývané také čočky RGP nebo GP) může zpočátku trvat určité zvykání, ale často poskytují ostřejší vidění než měkké kontaktní čočky, zejména pokud máte astigmatismus.

Pokud zkoušíte měkké kontakty a jste zklamáni jasností svého zraku, zvažte přechod na čočky GP.

Jste ochotni se o své kontakty řádně starat?

Abyste se vyhnuli vážným problémům souvisejícím s kontaktními čočkami, včetně plísňových očních infekcí a vředů na rohovce, je nezbytné, abyste používali roztoky na kontaktní čočky, které vám doporučí oční lékař.

I když jednorázové kontakty snížily riziko některých očních infekcí, každodenní péče o čočky je stále nezbytná pro udržení zdravých očí při nošení kontaktních čoček.

Pokud se chcete vyhnout každodennímu čištění a dezinfekci čoček, zvažte jednorázové denní čočky. U těchto „jednodenních“ měkkých čoček čočky po jediném použití jednoduše vyhodíte a druhý den nasadíte nový pár.

Je pro vás nošení přes noc důležité?

Líbí se vám myšlenka nosit kontaktní čočky nepřetržitě, včetně noci? Některé kontaktní čočky umožňují průchod velkého množství kyslíku a byly schváleny FDA pro nošení přes noc.

Nepřetržité nošení kontaktních čoček však není bezpečné pro každého. Pokud máte zájem o prodloužené kontakty, váš oční lékař vyhodnotí, jak dobře vaše oči snášejí nošení přes noc, aby určil, zda je pro vás bezpečné.

Chcete změnit barvu očí?

K dispozici jsou barevné kontaktní čočky, které vám dodají nový vzhled. Tyto speciální měkké kontaktní čočky mohou zlepšit barvu vašich očí nebo ji úplně změnit, i když máte tmavé oči.

Kontaktní čočky se speciálním účinkem (také nazývané divadelní kontaktní čočky nebo kostýmní kontakty) mohou dramaticky změnit vzhled vašich očí. Kontakty se speciálním efektem zvané gotické nebo kostýmní kontaktní čočky mohou dokonce způsobit, že budete vypadat jako upír v populární filmové sérii The Twilight Saga.

Divadelní kontaktní čočky jsou obzvláště oblíbené na Halloween a také jsou dostupné bez korekční síly, pokud nepotřebujete korekci zraku.

Ale všechny kontaktní čočky, dokonce i nekorekční (nebo „plano“) kontaktní čočky se speciálním účinkem, jsou považovány za zdravotnické prostředky a nelze je zakoupit bez profesionálního vybavení a předpisu na kontaktní čočky sepsaného licencovaným očním lékařem.

Nosíte bifokální brýle?

Pokud je vám více než 40 let a potřebujete bifokální čočky, mohou multifokální kontaktní čočky snížit nebo zcela eliminovat vaši potřebu brýlí na čtení.

Další možností je monovize, kde je jedna kontaktní čočka předepsána pro dobré vidění na dálku a kontaktní čočka pro druhé oko je předepsána pro dobré vidění na blízko. Může se to zdát zvláštní, ale většina lidí s presbyopií zjišťuje, že kontakty s monovizí poskytují jasné, pohodlné a přirozené vidění.

A co náklady na kontaktní čočky?

Kontaktní čočky neeliminují vaši potřebu brýlí, takže musíte zvážit náklady na kontaktní čočky a to, jak to ovlivňuje váš rozpočet. Při zvažování nákladů na kontaktní čočky nezapomeňte připočítat náklady na roztoky na kontaktní čočky.

Máte alergii nebo suché oči?

Oční alergie nebo suché oči mohou ovlivnit pohodlí vašich kontaktů nebo omezit vaši schopnost nosit kontaktní čočky. Pokud máte některý z těchto stavů, prodiskutujte je se svým očním lékařem před nasazením kontaktních čoček.

Jednodenní kontakty na jedno použití mohou pomoci snížit příznaky alergie související s kontaktními čočkami a existují specifické značky kontaktních čoček pro suché oči, které vám mohou pomoci nosit kontakty pohodlněji.

Vyhledejte odbornou radu

Po zvážení všech výše uvedených skutečností je čas navštívit svého optometristy nebo oftalmologa a provést komplexní oční vyšetření a konzultaci s kontaktními čočkami.

Váš oční lékař je nejlepší osobou, která vám pomůže rozhodnout, zda jste vhodným kandidátem na nošení kontaktních čoček, a pomůže vám vybrat kontaktní čočky, které nejlépe vyhovují vašim individuálním potřebám.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *