Jak vychovávat dítě s Aspergerovým syndromem
Lidé s Aspergerovým syndromem mají potíže se sociálními aspekty života a často mají nevhodné reakce na sociální situace. Jedním z hlavních problémů dětí s Aspergerovým syndromem je pochopení sociálních vodítek v dané situaci. Rodiče se často snaží najít nejlepší způsoby, jak pomoci svému Aspergerovu dítěti. Chce to čas, trpělivost, praxi a soucit.
Zatímco mnoho rodičů si na svém dítěti všimne něčeho neobvyklého poměrně brzy, většina se snaží „neortodoxní“ chování svého dítěte vysvětlit všemi možnými důvody, kromě toho nejpravděpodobnějšího. Když se ukáže, že něco není v pořádku, rodiče přivedou své dítě na psychologické vyšetření. Přijetí diagnózy je velmi obtížný krok. Popírání toho, že vaše dítě má Aspergera, nepomůže, čím dříve realitu přijmete, tím lépe pro vás nebo vaše dítě.
Následující tipy mohou být užitečné pro rodiče Aspergerových dětí:
- Nemazlete se a nechraňte své dítě před jakoukoli situací, která by ho mohla odradit. Vystavení svého dítěte sociálním situacím vám oběma poskytne příležitosti, jak se v nich vypořádat. S vaším vedením a postupem času se vaše dítě bude schopno naučit, jaké je vhodné chování v různých situacích. Kromě toho zjistěte, jaké jsou spouštěče vašeho dítěte, abyste se lépe připravili na rozptýlení nebo změnu možného zhroucení nebo projevu nežádoucího chování.
- Vysvětlete očekávané a/nebo žádoucí chování, když nastanou situace. Nečekejte, že by vaše dítě mělo vědět, jak se chovat v různých sociálních situacích a prostředích. Proveďte s nimi (důkladně, ale s použitím jazyka přiměřeného věku) vhodné chování i emocionální reakce v souladu s danou sociální situací. Budete muset svá vysvětlení opakovat, ale časem by vaše dítě mělo lépe porozumět sociálním dovednostem nezbytným k dosažení pozitivních sociálních interakcí v různých situacích.
- Přijměte vášeň, kreativitu, humor a energii svého dítěte, když je projevuje. S takovou pozorností na změnu chování vašeho dítěte musíte pamatovat na oslavu úžasných rysů jeho osobnosti. Děti si všimnou negativní pozornosti, které se jim dostává, a také toho, kolik práce musí udělat, aby si mohly užívat společenského života. Využijte každou příležitost k tomu, abyste své dítě obdivovali pro vlastnosti, díky kterým je výjimečné, talentované a milé. Možná zapomenete, jak důležité je pozitivní posílení, když jste zaujatí úzkostí z příští Aspergerovy instance.
- Vaším cílem by mělo být vždy rozptýlit situaci. Jít po hlavě se svým dítětem nikdy nepřinese konstruktivní výsledky. Pokud má vaše dítě výbuch v jakémkoli sociálním prostředí, nekřičte na něj, protože to jen zhorší. Pokud jste například v restauraci a servírka dává vašemu dítěti špatné jídlo, nekřičte na něj, aby přestalo křičet, plakat, bouchat do stolu nebo za jakoukoli reakci, kterou na to reaguje. Požádejte své dítě, aby s vámi šlo na procházku. Poté, co se vám podaří pomoci vašemu dítěti znovu získat klid, promluvte si, abyste si navzájem sdělili myšlenky a emoce vašeho dítěte během této konkrétní zkušenosti. Využijte tento poučný okamžik ke společnému propracování emocí vašeho dítěte a vymýšlení různých způsobů, jak mohou podobnou situaci (nebo dokonce stejnou) v budoucnu zvládnout.
- Vzhledem k tomu, že nemůžete být se svým dítětem stále, poskytněte mu užitečné rady (i když je musíte opakovat) tím, že je vyslovíte nebo necháte malé poznámky v jeho svačině, kapsách nebo sešitu. Když jde například vaše dítě na oběd a jde zaplatit jednotlivci u pokladny, zabalte kolem peněz lístek, abyste mu připomněli, že má říct „děkuji“. Typy poznámek, které zanecháte, se budou samozřejmě lišit, ale cílem je pomoci vašemu dítěti připomenout, co má dělat, když se potýká s problémy v určité sociální situaci.
- Poskytněte svému dítěti pozitivní zpětnou vazbu, kdykoli je to možné. Pokud vidíte, že vaše dítě projevilo žádoucí chování, ať už samo o sobě, nebo ve snaze zlepšit se v sociálních dovednostech, pochvalte své dítě. Například vaše dítě dá svůj poslední koláček svému sourozenci; ujistěte se, že své dítě pochválíte něčím ve smyslu: „Bylo od vás tak milé, že jste své sestře dal poslední sušenku. Vím, že jsi to opravdu chtěl, ale podívej se, jakou jsi jí udělal radost, že jsi jí to dal.“ Chování, které je pro dítě odměnou, zvýší pravděpodobnost, že se stejné chování bude v budoucnu opakovat.
- Vytvořte mezi vámi a vaším dítětem „bezpečné slovo“ nebo speciální frázi, pomocí které sdělíte, že má s nějakou situací potíže nebo je z ní zmatené. Toto „bezpečné slovo“ nebo speciální fráze umožní pouze rodiči a dítěti vědět, co se děje, což chrání pocity dítěte a zabraňuje jakémukoli možnému ponížení, které by mohlo nastat. Navíc umožní rodiči a dítěti spolupracovat na úspěšném řešení aktuální sociální situace/nastavení.
- Zkuste se svým dítětem pracovat na zlepšení verbální i neverbální komunikace. Když například mluvíte se svým dítětem, neustále jim připomínejte, aby udržovali oční kontakt. Vysvětlete svému dítěti, že udržováním očního kontaktu nejen ukážete, že má zájem o sociální interakci s druhou osobou, ale pomůžete mu odhalit výrazy obličeje a případné náznaky toho, jak se daná osoba v daném okamžiku cítí. Vzhledem k tomu, že děti s Aspergerovou chorobou mají neuvěřitelně těžký čas zachytit sociální narážky, zabere to hodně času a schopnost toho se bude u jednotlivých dětí lišit. Nevzdávejte se však tohoto tipu, bez ohledu na to, jak náročný může být.
Vždy pamatujte, že si to děti nepřejí, Asperger není jejich chyba. Jakkoli může být čas stresující, frustrující a vyčerpávající, musíte zůstat v klidu, aniž byste kdy obviňovali své dítě. S vedením, trpělivostí, soucitem a láskou mohou rodiče a jejich děti úspěšně žít s Aspergerem… společně.