Jak vykoupat kočku – Jak často koupat kočku

Zeptejte se kteréhokoli majitele koček a oni vám řeknou totéž: Většina koček nemá ráda mokro. Ale co byste měli dělat, když se váš kočičí přítel ušpiní? Vaším prvním instinktem může být dát jim koupel – nebo alespoň částečnou.

Mějte však na paměti, že ne všechny kočky potřebují pravidelné namáčení. Domácí kočkovité šelmy se nemusí koupat. Kočky se na rozdíl od psů denně upravují – to je normální chování druhu. Většině koček se také nemusí líbit, když jsou vystaveny vodě, a zbytečná koupel může být pro kočky, které nejsou na vodu zvyklé, velmi stresující a nepříjemná.

Samozřejmě existují případy, kdy je koupel nezbytná – ale vždy byste se měli nejprve poradit se svým veterinářem. Hbitá těla kočkovitých šelem a jazýčky podobné brusnému papíru z nich dělají čisté samy o sobě, takže můžete vynechat koupačku, pokud se u vašeho mazlíčka nevyvine kožní onemocnění, nebo se zvláště ušpiní.

Naštěstí existují kroky, které můžete podniknout, abyste snížili pravděpodobnost, že vaše kočka bude potřebovat skutečnou koupel, a také účinné způsoby, jak ji vyčistit doma, pokud ji skutečně vyžadují.

Co byste měli vědět, než vykoupete svou kočku

Pravidelně kočku kartáčujte

Nejlepší způsob, jak udržet vaši kočku čistou mimo čas koupání? Pravidelně ji kartáčujte. Obecně platí, že zdravá dospělá kočka nepotřebuje koupání, pokud se nedostala do něčeho, co pokrylo srst a nelze to snadno odstranit kartáčováním. Kočky se přirozeně upravují, ale jejich majitelé by jim měli pomáhat udržovat je v čistotě pravidelným kartáčováním nebo česáním.

Koupat se pouze podle potřeby

Pokud se vaše kočka náhodou zašpiní natolik, že ji nemůžete jen tak vyčistit kartáčem, navrhujeme umýt pouze místa, která jsou znečištěná. Pokud kočka vyžaduje koupel, doporučujeme koupat pouze oblast, která vyžaduje pozornost. Některé kočky si užívají pobyt ve vodě a kolem vody, zatímco mnohé nemají rády pocit, že jsou ponořeny, protože to způsobuje, že jim srst ztěžkne. Pouze mytím oblastí, které vyžadují pozornost, můžete pomoci snížit nepohodlí, které může kočka cítit.

Kupte si správný šampon

Je nutné kupovat šampon vyrobený přímo pro kočky. Šampóny vyrobené pro lidi nebo psy, zejména šampony proti blechám, mohou být toxické pro kočky. Většina obchodů s domácími mazlíčky prodává šampóny, která na obalu jasně uvádí, že je vhodná pro kočky. Veterinář může také doporučit konkrétní šampon nebo metodu čištění, pokud existuje přetrvávající zdravotní problém, který vyžaduje, aby majitel kočku vykoupal.

Ustřihněte nehty

Než si napustíte koupel, ostříhejte kočce nehty (je-li to nutné), aby nedošlo k náhodnému poškrábání. Je také důležité najmout člena rodiny, aby pomohl. To umožní jedné osobě soustředit pozornost na interakci s kočkou, zatímco druhá osoba kočku čistí.

Jak vykoupat kočku

Co budete potřebovat

Připravte si vše, co je ke koupeli potřeba. To znamená mít připraveny následující zásoby:

  • Šampon bezpečný pro kočky
  • Žínka
  • Odměrka na nalévání vody
  • Čistý, suchý ručník

Kartáčujte svou kočku

Důkladně kočku vykartáčujte, abyste odstranili veškerou zamotanou nebo zplihlou srst. Stejně jako u lidí se kočičí chlupy více zacuchají nebo zmatní, když jsou mokré.

Vykoupejte svou kočku

  1. Naplňte umyvadlo nebo vanu několika centimetry vlažné nebo vlažné vody.
  2. Místo, které je třeba vyčistit, namočte buď ponořením kočky do vody, politím vodou pomocí odměrky nebo žínkou k navlhčení její srsti. Zabraňte vniknutí vody do očí, nosu a uší kočky.
  3. Při čištění oblasti obličeje používejte žínku. K aplikaci šamponu bezpečného pro kočky použijte žínku nebo měkký kartáč.
  4. Zabalte ji do ručníku a důkladně osušte. Můžete jí také vyčesat srst, aby se rychleji provzdušnila.
Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *