Jak vyleštit poškrábané plexisklo (domácí rady)

Plexisklo (akryl) se může pochlubit silnou odolností proti poškrábání, a proto je dvojnásob nepříjemné, když se prvku podaří prolomit tento odpor a poškodit materiál. I když jeden škrábanec málo ovlivní jeho životnost, tato jedna vada může v budoucnu otevřít vaši akrylovou desku většímu poškození (nemluvě o tom, že nevypadá moc dobře, když je do ní vyříznuta rýha). Naštěstí je to jednoduchý proces, jak z akrylu dostat i hluboké škrábance. Vše co potřebujete, je správné nářadí a trochu maziva na lokty.

Lehké škrábance

Pro začátek budete potřebovat následující položky.

  • Leštěnka na akryl/plast
  • Brusný papír o zrnitosti 800 a 1200
  • Voda na namáčení brusného papíru

Začněte tím, že namočíte kus brusného papíru o zrnitosti 800 do vody a na povrch nanesete dostatek vlhkosti, aby se při krouživém tření papíru o akryl vytvořila lehká kaše. Opakujte dvě až tři minuty za stálého tlaku. Během tohoto procesu může váš akryl získat matný vzhled nebo vypadat, jako by měl několik menších škrábanců. Nebojte se; tyto prvky jsou normální a během následujících kroků zmizí.

Dále namočte kus brusného papíru o zrnitosti 1200 do vody a postup opakujte, tentokrát třete krouživými pohyby, dokud z povrchu nezmizí všechny škrábance. Před použitím jiného hadříku (také měkkého a suchého) k nanesení leštidla na plasty osušte měkkým, suchým a čistým hadříkem . Aplikujte opět krouživými pohyby. Může trvat několik aplikací, než váš akryl dosáhne požadované úrovně lesku, takže buďte trpěliví a mezi jednotlivými vrstvami si udělejte krátké přestávky, aby si vaše paže mohla odpočinout.

Střední škrábance

Přejeďte nehtem po povrchu akrylu, abyste zjistili, zda není škrábanec pro výše uvedenou metodu příliš hluboký. Pokud ucítíte škrábnutí, budete pravděpodobně muset k tomuto procesu přidat další krok, abyste zajistili správnou hladkost a lesk. Namísto brusného papíru se zrnitostí 800 budete chtít začít se zrnitostí 600. Namočte ji jako u zrnitosti 800 nebo 1200 a krouživými pohyby ji třete o akryl po dobu dvou až tří minut, poté postupujte podle popsaného postupu pro lehké škrábance.

Hluboké škrábance

Pokud provedete hloubkový test a zjistíte, že se váš nehet zachytil do škrábance, může být příliš hluboký na to, abyste jej opravili bez speciálního vybavení. Ti, kteří nemají uvedené vybavení, může být lepší nechat škrábnutí na pokoji; ale pokud máte správné nástroje (nebo jste prostě odhodláni škrábnutí odstranit bez ohledu na jeho hloubku), můžete podniknout kroky, které napodobují, jak profesionálové opravují poškozený akryl.

Pro první metodu budete potřebovat následující.

  • Rotační leštička s proměnnou rychlostí
  • Pěnová leštící podložka
  • Vlněná leštící podložka
  • Vysoce odolná třecí směs

Připevněte vlněnou podložku k leštičce a poté naneste směs na podložku; rozprostřete na povrch při nízkých otáčkách. Jakmile je rozprostření dokončeno, zvyšte otáčky leštičky na 1800 a zametejte kotoučem tam a zpět kontinuálním pohybem, abyste vyhladili škrábance. Buďte v tomto kroku citliví – příliš velký tlak nebo ponechání podložky v jedné poloze může spálit akryl. Při vyhlazování si můžete všimnout sraženiny ve vložce. Chcete-li jej odstranit, spusťte leštičku tak, aby pad směřoval ven, a přejeďte ostruhovým nástrojem (který by měl být součástí leštičky) od středu kotouče k jeho okraji, když se otáčí. Možná budete muset tento proces během skládání provést několikrát.

Jakmile je složení hotové, vyměňte vlněnou podložku za pěnovou a nastříkejte na povrch akrylu tenkou vrstvu ochranného prostředku. Použijte leštičku při nízkých otáčkách, abyste ji rozetřeli po postižené oblasti, poté otočte otáčky až na 1800, abyste ji vyleštili, dokud nebude povrch zcela suchý.

Pokud nemáte rotační leštičku – ale máte horkovzdušnou pistoli – můžete zkusit tuto metodu. Nejprve proveďte celý proces, jak je popsáno pro středně velké škrábance. Poté namiřte horkovzdušnou pistoli na jakékoli škrábance, které zůstanou, a držte ji tři až čtyři palce od povrchu akrylu. Pohybujte s ním tam a zpět v nepřetržitém pohybu; když tak učiníte, změkčí akryl, umožní mu vyplnit štěrbinu vytvořenou škrábanci a zmizet. Dávejte pozor, abyste pistoli nedrželi příliš blízko nebo ji nenechali setrvat na jednom místě, protože by to mohlo způsobit puchýře nebo deformaci akrylu.

Závěr

Akryl je oslavován pro svou pozoruhodnou flexibilitu, flexibilitu, která zahrnuje schopnost být opravena, pokud by se některému prvku podařilo prorazit jeho pozoruhodnou odolnost proti poškrábání. Může to vyžadovat nějaké specializované nástroje a trochu tvrdé práce, ale úsilí, které vynaložíte, bude více než stát za to, když uvidíte, že se vašemu akrylu vrátí jeho bezchybný, lesklý lesk.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *