Jak vyleštit poškrábaný kov – Odstranění škrábanců z kovu

Odstranění kovových škrábanců může být více či méně náročné v závislosti na kovu a hloubce škrábanců. Velmi tvrdé kovy, jako je nerezová ocel, se snadno nepoškrábou, a když se tak stane, může jejich odstranění nějakou dobu trvat. Měkčí kovy, jako je měď, se snadněji poškrábou, ale škrábance se snáze odstraňují.

K odstranění kovových škrábanců existují v zásadě čtyři strategie: broušení, tření slabou kyselinou (octem), tření brusným práškem a tření leštidlem na kov. Tyto tři techniky tření jsou relativně snadné, ale když jsou škrábance hluboké, broušení je často jediným způsobem, jak je odstranit.

Když máte škrábance na domácích potřebách a spotřebičích z nerezové oceli nebo jiného kovu, který je velmi lehký, ale přesto obtěžuje, zkuste je otřít hadříkem z mikrovlákna navlhčeným v octě. Vmasírujte krouživými pohyby a pokračujte, dokud škrábance nezmizí. To funguje obzvláště dobře na mědi a nebojte se – ocet nepoškodí patinu, pokud ji nenecháte sedět.

Někdy potřebujete brusivo, abyste řezali trochu hlouběji, ale ne dostatečně hluboko, abyste vytvořili nové škrábance. Na škrábanec naprašte čisticí prášek bez chlóru, a vetřete jej hadříkem z mikrovlákna. Ať už použijete ocet, čistící prášek nebo obojí, nezapomeňte je po dokončení opláchnout velkým množstvím čisté vody.

Vybroušení hlubších škrábanců

K odstranění hlubších škrábanců z kovu potřebujete brusný papír, ale ne ledajaký brusný papír. Používejte mokrý/suchý brusný papír (je buď černý, nebo šedý a má nepromokavou textilní podložku) a během práce jej udržujte lubrikovaný vodou.

Začněte s poměrně hrubou zrnitostí, jako je 120, a bruste ručně podle zrna kovu. Nikdy nechoďte proti srsti, nebo jen vytvoříte více škrábanců, které může být ještě těžší odstranit. Po opotřebování kovu do hloubky škrábance použijte postupně jemnější zrnitosti k vyhlazení kovu, zakončete velmi jemnou zrnitostí, například 400 nebo 600. Po dokončení každé zrnitosti očistěte brusný prach kapkou octa. a poté kov otřete do sucha.

Odstranění škrábanců pomocí kovového lesku

Leštidla na kovy obvykle obsahují jemná brusiva, která dokážou odstranit i škrábance, ale musíte použít takové, které je určené pro typ kovu, který čistíte. Některé leštidla na kovy jsou univerzální, ale některé jsou určeny pro použití pouze na určité druhy kovů, jako je mosaz nebo bronz. Restaurační leštěnky na kovy obsahují těžší brusiva než leštidla používané pro každodenní údržbu a navíc obsahují chemikálie, které dokážou rozpustit povrchovou vrstvu, takže jsou nejlepší na hluboké škrábance.

Vetřete leštidlo do škrábance hadříkem z mikrovlákna. Třete zrnem kovu pouze jedním směrem (ne tam a zpět), dokud škrábanec přestane být vidět. Poté použijte čistý hadřík z mikrovlákna k odstranění přebytečného lesku a znovu třete zrno v jednom směru. Dokončete otřením povrchu do sucha.

Jak mohu udělat kov znovu lesklý?

Galvanizace kovu je proces ponoření do roztoku roztaveného zinku. Po vysušení je kov, obvykle železo nebo ocel, chráněn před korozí a rzí. Povrch pozinkovaného kovu je obvykle lesklý, ale časem se lesk může stát mléčným nebo zakaleným. Pozinkovanému kovu můžete vrátit lesk odstraněním nánosů, které způsobují zákal.

Krok 1

Naplňte misku horkou vodou a 1 lžičkou. mýdla na nádobí. Ponořte kartáč do mýdlové vody a vydrhněte s ním pozinkovaný kov, abyste odstranili veškeré nahromaděné nečistoty. Opláchněte kov horkou vodou. Opláchněte také kartáč.

Krok 2

Naplňte misku směsí 1 šálku dětského prášku a 2 šálků mléka. Ponořte kartáč do směsi a vydrhněte s ním pozinkovaný kov, abyste odstranili z povrchu zákal. Opláchněte kov vodou a odstraňte veškerou směs.

Krok 3

Osušte pozinkovaný kov ručníkem. Odstraňte veškerou vlhkost na kovu.

Krok 4

Umístěte 1 lžičku. leštidla na kov na hadřík a v malých kruzích jej rozetřete na pozinkovaný kov. Zapracujte leštidlo do kovu, abyste jej ochránili a udrželi lesklý.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *