Jak vyleštit poškrábaný mramor – Odstranění škrábanců z mramoru

Poškrábaný, matný mramor vypadá, jako by patřil na demoliční místo. Fádní mramor nemá žádnou sofistikovanost, protože povrch vypadá neudržovaně a fádně. Nebojte se, tyto škrábance na vašem mramoru stále mají naději na odstranění, s trochou času a úsilí z vaší strany! Mramor je krásný přírodní kámen, díky kterému bude každý domov vypadat noblesně a nedotčeně. Když je však mramor poškrábaný nebo vyleptaný, může mít matný vzhled, což je špatné využití vašeho mramorového materiálu. 

Naučte se, jak správně odstranit škrábance z mramoru pomocí našeho definitivního průvodce. Představíme vám kroky při čištění, leštění, leštění a utěsnění vašeho mramoru, aby tyto povrchy vydržely vám a vaší rodině po další generace.

Co způsobuje, že se mramor poškrábe?

Mramor je ve srovnání s jinými přírodními kameny poměrně měkký materiál, díky čemuž je materiál náchylný k poškrábání a leptání. Leptání je termín pro bílý, zakalený vzhled na povrchu po vystavení kyselým roztokům a agresivním chemikáliím. 

Existuje mnoho důvodů, proč se mramor může poškrábat. Kyselé čisticí roztoky jsou největším viníkem leptaných značek, ale hluboké škrábance mohou pocházet z přetahování nábytku, nehod a bot, jako jsou podpatky a kopačky.​

Jak odstranit škrábance z mramorových povrchů

1. Vyčistěte škrábance

Prvním krokem, jak se zbavit škrábanců z mramoru, je popadnout měkký hadřík a smíchat roztok jemného mýdla a vody. Pomocí hadříku naneste roztok přímo na škrábanec. Ujistěte se, že váš hadřík je pouze vlhký, nikoli mokrý. 

S trochou teplé vody na jiném vlhkém měkkém hadříku opláchněte právě vyčištěný povrch. Povrch osušte, abyste jej připravili na další krok: Leštění.

2. Vyleštěte mramorový povrch

Existují leštící sady vyrobené k odstranění škrábanců z mramorových podlah a povrchů, ale můžete to udělat DIY metodou pomocí měkkého, suchého hadříku. Jemným krouživým pohybem třete s trochou mazacího tuku na loktech, vyleštěte škrábance, dokud si nevšimnete, že se skrz váš mramorový povrch leskne. Tato metoda je skvělá pro povrchové škrábance, ale s hlubšími škrábanci nic nenadělá.

V případě hlubších škrábanců budete možná muset použít jemný brusný papír nebo ocelovou vlnu, abyste škrábnutí vyleštili pevným a rovnoměrným pohybem. Opatrně zbruste povrch a za pochodu setřete veškerý prach měkkým hadříkem. Pokračujte v broušení škrábance a jeho okolí, dokud nebudete s výsledky spokojeni. Možná budete muset poté znovu použít nějaký lak nebo tmel. 

3. Odstranění škrábanců z mramorových desek

Vaše mramorová deska se může vyleptat více než škrábance, protože může být vystavena kyselým roztokům v jídle a nápojích, které se rozlijí na povrch. Chcete-li odstranit škrábance a lepty na mramorových deskách, nejprve očistěte povrch a poté použijte leštící prášek na leštění mramoru, který škrábance navždy vyleští a vyleští!

4. Odstranění škrábanců z mramorových dlaždic

Škrábance na dlaždicích se snáze opravují, protože můžete snadno nechat část vašich dlaždic znovu namontovat, i když za cenu poplatků za profesionální renovaci. Nicméně, pokud vaše mramorové dlaždice mají malé, drobné škrábance, některé leštění a leštění bude stačit stejně snadno. Drobné škrábance na dlaždicích lze snadno odstranit pomocí leštících sad nebo některých prášků na leštění mramoru.

5. Aplikace leštidla na mramor

Leštěný mramor vrací lesk z poškrábaného mramoru. Nejlepších výsledků dosáhnete použitím leštidla na mramor, která je speciálně navržena k vyplnění a vyrovnání škrábanců a leptání. Leštidla na mramor se dodávají v tekuté formě a jako prášek na leštění mramoru, který lze použít v procesu leštění i leštění. 

Při použití leštidla na mramor dbejte na to, abyste pracovali krouživými pohyby, aby na hotovém povrchu nebyly šmouhy. Leštidlo by mělo umět vyleštit škrábance na jemnější a hladší povrch. 

6. Utěsnění vašeho mramoru

Ochranná vrstva vosku nebo syntetického tmelu dobře chrání váš mramor. Pokud byste svůj mramor vyleštili práškem nebo jej vyleštili brusným papírem, materiál vašeho mramoru by byl vystaven povětrnostním vlivům a časem by se degradoval v důsledku poškození vodou, úniků oleje a dalších. 

Použijte mramorovou pečeť zakoupenou v místním železářství. Dodržujte pokyny výrobce pro správnou aplikaci a před použitím mramorové plochy nechte tmel vytvrdnout. Pro rovnoměrné nanesení doporučujeme nechat utěsnit celou mramorovou plochu, nejen poškrábaný povrch. 

Jak zabránit poškrábání mramorových povrchů

Zabránění poškrábání od mramorového materiálu, jako jsou podlahy, dlaždice a pracovní desky, se snadněji řekne, než udělá. Vzhledem k tomu, že mramor je vyroben z přírodních minerálů, které se v průběhu času hromadí, mnoho našich běžných řešení pro domácnost, která jsou bezpečná pro keramiku, plasty a akryl, může poškodit mramorové materiály. 

Nejlepší způsob, jak zabránit poškrábání od mramoru, je udržovat materiál čistý. Použijte vlhký hadřík a trochu teplé vody, abyste setřeli rozlité tekutiny těsně předtím, než poškodí mramorový materiál. Případně můžete na navlhčený hadřík nanést několik kapek jemného mýdla na nádobí, abyste odstranili všechny mastné nebo mastné skvrny dříve, než se ušpiní na vašich mramorových materiálech. 

Pokud máte mramorovou podlahu nebo dlaždice, netahejte po domě nábytek, tašky a boty, protože to může způsobit hluboké škrábance na vašem mramoru. Poškrábaný mramor okamžitě utěsněte, aby nedošlo k poškození vodou a olejem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *