Jak vyřešit odtah digestoře
Digestoř je primárně navržena k rozptýlení všech pachů, které vznikají při vaření jídla. Může také pomoci odstranit veškerý vzduchem přenášený tuk, který se může vytvořit během procesu vaření. Jedná se v podstatě o nekomplikovaný systém a problémy s odsavačem par se obvykle omezují na problémy týkající se motoru, hlavní řídicí desky nebo systému osvětlení. Zajištění správné údržby digestoře je pravděpodobně nejlepší způsob, jak zajistit, aby váš spotřebič bez problémů fungoval na maximální výkon.
Obecně řečeno, existuje jen velmi málo problémů s odsavačem par, které ve skutečnosti souvisejí s poruchami součástí. Většina stížností, včetně stále oblíbené stížnosti – „Můj sporák neodsává dostatečně rychle“ se obvykle týká problémů s údržbou a instalací odsavače par. Existuje však několik problémů, které se mohou čas od času objevit.
Motor digestoře par vydává zřetelný bzučivý zvuk
Pokud digestoř při zapnutí vydává bzučivý zvuk, obvykle to ukazuje na problém s motorem odsávacího ventilátoru. Ve většině případů je motor vadný a ve výfukovém motoru může být zkratované elektrické vinutí. Tento typ problému může být také způsoben, když jsou ložiska hřídele motoru zcela opotřebovaná a neschopná plnit svou funkci. Motor kapoty obvykle nelze opravit a měl by být vyměněn. Tyto problémy mohou také bránit motoru ventilátoru a motoru ventilátoru a je třeba je zkontrolovat, zda nevykazují známky podobného poškození.
Tento typ hluku může také naznačovat přítomnost vnějšího předmětu zachyceného v krytu kola ventilátoru nebo by kolo ventilátoru mohlo narážet do krytu ventilátoru, když se otáčí. Ručně otáčejte kolem dmychadla, abyste se ujistili, že se může otáčet bez omezení. Pokud je v kontaktu se skříní dmychadla, je třeba opravit vyrovnání kola. Měli byste také zkontrolovat lopatku ventilátoru, abyste se ujistili, že se může volně otáčet.
Pokud žádný z těchto kroků situaci nevyřeší, možná máte co do činění se spáleným motorem, který je třeba vyměnit.
Světla digestoře nefungují
Když světla odsavače nefungují, možná máte co do činění s vadnou sestavou osvětlení. V sestavě světla nejsou žádné vyměnitelné součásti a bude nutné vyměnit celou jednotku.
Pokud osvětlení odsavače nefunguje, můžete nainstalovat novou žárovku se správným výkonem. Pokud to váš problém nevyřeší, měli byste přejít na vypínač. Pokud váš odsavač par používá halogenové žárovky/žárovky, měli byste je zkontrolovat. Stav halogenové žárovky není možné posoudit pouhým pohledem. Jejich spojitost by měla být zkontrolována ohmmetrem.
Pokud byly žárovky testovány a jsou funkční, může být problém s objímkou světla, kterou lze snadno vyměnit. V případě, že jsou žárovky a patice v pořádku, můžete zkontrolovat stav tlačítkového spínače. Spínač by měl být testován na spojitost pomocí elektrického (ohm) metru.
Ventilátor a osvětlení digestoře nefungují
Pokud se zdá, že ventilátor a osvětlení odsavače nefungují, může to znamenat problém s jedním ze spínačů na spotřebiči. Měli byste zkontrolovat mikrospínač, sadu spínačů, kolébkový spínač, otočný spínač a přepínač, zda nejsou závadné. Jejich spojitost by měla být zkontrolována jednotlivě pomocí ohmmetru. Pokud je některý z těchto spínačů vadný, lze je vyměnit.
V případě, že vaše spínače fungují a problém přetrvává, měli byste odpojit tepelnou pojistku a zkontrolovat její kontinuitu.
Můžete také zkontrolovat panel uživatelského ovládání a displeje, zda nevykazuje známky závady. Problémy s řídicí deskou jsou však poměrně vzácné.
Odvětrání odsavače par nezůstává nahoře
Tento typ problému obvykle indikuje poruchu kolébkového spínače nebo voliče a tyto spínače by měly být otestovány, aby se zjistil jejich stav. Vadný spínač by měl být vyměněn.
Větrací otvor odsavače par nejde nahoru
Problém s ventilačním otvorem obvykle ukazuje na problém s kolébkovým spínačem, který by měl být testován pomocí ohmmetru na spojitost.
V určitých případech může být tento problém způsoben také tím, že hnací motor má poruchu nebo vyhořel. V takových případech by měla být u motoru testována spojitost pomocí ohmmetru. Pokud se zdá, že motor je funkční, ale běží pomalu nebo se zdá být namáhaný, mohl utrpět kritický stupeň opotřebení. I když je motor stále funkční, pravděpodobně brzy selže a měl by být vyměněn, než přestane fungovat.
Motor digestoře je příliš hlučný
Pokud se zdá, že tento hluk vychází z hnacího motoru, může to znamenat problém v motoru. Tuto součást nelze opravit a bude nutné ji vyměnit, pokud je hluk nesnesitelný.
Hluk může také ukazovat na problém v motoru výfukového ventilátoru. K tomu obvykle dochází, když ložiska motoru ventilátoru dosáhla stavu nadměrného opotřebení. Můžete se pokusit posunout hřídel motoru ručně. Tento motor je upevněn na místě a neměl by se pohybovat. Pokud se pohne, bude při normálním provozu generovat hluk. Ložiska motoru nelze opravit ani promazat a motor bude nutné vyměnit.
Podobně je třeba zkontrolovat motor ventilátoru a motor ventilátoru, aby se zajistilo, že jejich ložiska nevypadla.
Klávesnice digestoře nereaguje
Pokud se zdá, že klávesnice odsavače nefunguje, znamená to poruchu dotykové podložky, uživatelského ovládacího a zobrazovacího panelu nebo hlavního ovládacího panelu. Tyto součásti by měly být zkontrolovány, zda nejeví známky vyhoření. Pokud jsou poškozené, lze je vyměnit.
Digestoř neodvětrává žádné emise sporáku ven
Neefektivní odvětrávání odsavačem par obvykle ukazuje na problém v motoru ventilátoru, motoru výfukového ventilátoru nebo motoru ventilátoru. Tyto části můžete vizuálně kontrolovat, když je odsavač par v provozu. Pokud se zdá, že se některá z těchto lopatek ventilátoru neotáčí, pak tato konkrétní součást nefunguje správně a bude nutné ji vyměnit.
Lopatky výfukového ventilátoru by měly být také zkontrolovány, zda nevykazují známky fyzického poškození. Pokud je některý z nožů zlomený nebo uvolněný, spotřebič ztratí část své účinnosti odvětrávání. V případě, že máte co do činění s uvolněnou lopatkou výfukového ventilátoru, měli byste ji zkusit utáhnout. Pokud to nemůžete udělat, čepel by měla být vyměněna.
Pokud všechny ventilátory fungují tak, jak bylo navrženo, může být v kole nebo krytu ventilátoru zachycen nějaký vnější předmět. Kromě toho se kolo dmychadla může při otáčení dotýkat krytu. Pokud se kolo dmychadla nemůže volně pohybovat, musí být odstraněny všechny blokády, aby bylo zajištěno jeho správné fungování.
Porozumění použití filtrů u digestoře
Jednou z nejdůležitějších součástí digestoře je filtr. Filtry u digestoře jsou zodpovědné za zachycení všech suspendovaných částic tuku (nebo jiných nečistot) ze vzduchu, který se uvolňuje během procesu vaření. To může být menší problém, když máte co do činění s odvětrávaným odsavačem par, protože veškeré emise z kuchyně se odvětráváním přímo přenášejí ven. Stále je však nutné zabránit vnikání částic tuku do sestavy ventilátoru nebo motoru.
V zásadě se používají 2 typy tukových filtrů odsavače par, které se běžně používají, látkové filtry a kovové filtry. Látkové filtry mají omezenou životnost a je třeba je pravidelně vyměňovat. Pokud nejsou pravidelně vyměňovány, jejich výkon se zhoršuje a částečky tuku jimi mohou procházet a pronikat do mechanismu odsavače . Tyto filtry by se také mohly ukázat jako zdravotní riziko v kuchyni, protože mají sklon přitahovat růst bakterií.
Naproti tomu kovové filtry lze snadno čistit v myčce nádobí a mají delší životnost. Tento typ tukového filtru využívá ocelovou síťku k zachycení veškerého tuku, který je přítomen v emisích z vaření. Kovové filtry jsou z větší části dlouhodobě lepší volbou pro váš odsavač par.
Některé typy odsavačů par s cirkulací nebo recirkulací využívají jako metodu kontroly zápachu filtry s aktivním uhlím/uhlí. Zatímco aktivní uhlí je obecně považováno za účinné při pohlcování pachů a emisí, recirkulační odsavače par nejsou vždy tou nejlepší volbou. Když digestoř pracuje v tomto režimu, emise z procesu vaření se z kuchyně ve skutečnosti neodstraňují. Jednoduše projdou přes uhlíkové filtry, než cirkulují zpět do místnosti. Postupem času se může výkon takového odsavače par ukázat jako nedostatečný, zejména v situacích, kdy se při vaření uvolňuje velké množství emisí.
Dohodněte se na nejlepším procesu instalace digestoře
Hned na začátku by mělo být jasné, že zajištění dostatečného odvětrání venkovního vzduchu je hlavním faktorem při určování účinnosti tohoto zařízení. To však není jediný faktor, který ovlivňuje výkon odsavače par. Vždy je vhodné věnovat pozornost všem instalačním pokynům, které jsou uvedeny v návodu k produktu. To vám může pomoci učinit správná rozhodnutí během instalace a pomoci získat maximální výkon ze spotřebiče. Před samotnou instalací spotřebiče si udělejte seznam všech faktorů, které jsou pro proces důležité. Je důležité rozhodnout o délce hadice, která odvětrává spotřebič, o výšce, do které má být odsavač instalován, o průměru odvzdušňovací hadice a také o přístupnosti spotřebiče po instalaci. Pokud je spotřebič instalován na nepřístupném místě, servis může být nemožný. Nesprávná instalace může mít za následek výkonnostní nedostatky, které mohou negovat samotný účel instalace odsavače par
Důležitost výběru správného potrubí digestoře
I když to není úplně vidět, je systém potrubí nedílnou součástí instalace a výkonu vašeho odsavače par. Neschopnost odsavače odsát všechny zplodiny vaření a neschopnost fungovat bez hluku nemá často nic společného s vadami spotřebiče. Tyto problémy mohou být jednoduše způsobeny použitím nesprávné velikosti potrubí. Nesprávná konfigurace potrubí může bránit proudění vzduchu a bránit dostatečnému odvětrání odsavače par.
Cílem odvětrávání je v podstatě zajistit, aby veškeré emise vzniklé při procesu vaření byly odstraněny z kuchyňského prostředí a přeneseny mimo dům rychle, tiše a efektivně. Logika velí, že k dosažení těchto cílů je lepší, aby emise urazily co nejkratší vzdálenost. Přítomnost jakýchkoliv překážek nebo ohybů tento proces pouze ztíží a znesnadní rychlé a účinné rozptýlení jakýchkoli emisí z kuchyně. Dalším faktorem, který je zde třeba vzít v úvahu, je výkon generovaný ventilátory odsavače par; velikost použitého potrubí by měla být založena na výkonu generovaném odsávacím ventilátorem digestoře.
Obecně existuje několik pokynů, které by měly být dodržovány během procesu instalace a které mohou zajistit maximální odsávání.
- Vždy zajistěte, aby potrubí sledovalo nejrychlejší a nejpřímější cestu ven z domu nebo na místo, kde má být odsátý vzduch vypouštěn
- Pokud je to možné, vyhněte se použití ohybů v potrubí
- Velikost potrubí by měla být vybrána po analýze kapacity odsávání a velikosti konektorů na digestoři. Nikdy nezmenšujte velikost potrubí. Vždy se ujistěte, že má přesně stejnou velikost jako vývod odsavače.
- V ideálním případě poskytuje nejlepší výkon kulatý kanál, protože vzduch takovými kanály snadněji prochází. Kulaté kanály produkují nižší vibrace, turbulence, energetické ztráty, hluk a umožňují rychlejší průchod vzduchu.
- Pokud je to možné, je mnohem vhodnější zvolit tuhé potrubí ve srovnání s potrubím, které je flexibilní.
- Pokud musíte použít ohebnou hadici, zajistěte, aby byla co nejvíce napnutá. Také zajišťuje, aby byl držen rovně, kdekoli je to možné.
- Při výběru tlumičů zpětného tahu a nástěnných koncovek věnujte zvýšenou pozornost, protože tato zařízení zvyšují úroveň odporu vzduchu.
Jaké typy potrubí jsou k dispozici?
Obecně existují 3 typy potrubí, které se běžně používají; Vedení kulatého potrubí, potrubí s plochým kanálem nebo obdélníkové potrubí a potrubí s flexibilní hadicí.
Kulaté potrubí – Obvykle je přítomnost kulatého potrubí považována za ideální řešení tam, kde neexistují žádná prostorová omezení. Tento typ potrubí nabízí nejmenší odpor vzduchu a odvětrání je nejúčinnější.
Plochý kanál nebo obdélníkový kanál – obvykle se používá v případech, kdy je prostor na prvním místě. Je nenápadný a navíc lze tento typ potrubí velmi snadno skrýt.
Flexibilní vedení hadice – může být obdélníkové nebo kulaté v závislosti na požadavcích instalace. Tento typ systému se používá především v situacích, kdy nelze zavést pevný systém. Docela často může být použit spolu s pevným systémem k překonání určitých problémů.
Jednoduché postupy údržby digestoře
Filtry – Jedním z hlavních úkolů údržby je zajistit, aby byly filtry odsavače par udržovány v nejlepším možném stavu. Stříbrný kovový tukový filtr je zodpovědný za zachycování polétavého tuku a olejů a zabraňuje jejich vnikání do výfuku nebo ventilačního otvoru. Čištění tohoto filtru je poměrně jednoduchý úkol. Vyjměte tento filtr a nechte jej asi 10 minut máčet v odmašťovací kapalině. Po rozpuštění mastnoty můžete filtr umýt ve směsi teplé vody a mýdla. Filtr lze poté umístit do horního koše myčky a nechat projít běžným mycím cyklem.
Pokud váš odsavač par používá filtr s aktivním uhlím, měl by se měnit každé 3 nebo 4 měsíce.
Vnitřek – Vnitřní povrchy odsavače par lze čistit jakýmkoli komerčním odmašťovačem nebo čističem. (Před čištěním jednotku vypněte.) Neaplikujte čisticí sprej přímo na žárovku/objímku žárovky.
Exteriér – Vnější povrchy digestoře lze čistit odmašťovacím/čisticím prostředkem a neabrazivním čisticím nástrojem.
Čištění větracích otvorů – Je také důležité zkontrolovat větrací otvor, který spojuje odsavač par s vnějším prostředím, aby se zajistilo, že se na něm neusazuje tuk nebo olej.
Čas od času byste také měli zkontrolovat kolo ventilátoru. Tato součást se může zamastit a zašpinit. Kolo lze vyjmout a vyčistit odmašťovačem.