Jak zasadit, pěstovat a pečovat o hyacint
Moderní hyacinty jsou jedny z nejsnáze pěstovatelných vytrvalých jarních cibulovin. Hyacinty se budou vracet každý rok, i když jejich květy po několika sezónách zeslábnou. Nejlépe se vysazují na podzim a mají mírnou rychlost růstu. Hyacinty mohou růst venku v zemi nebo květináčích, stejně jako uvnitř v cibulové váze naplněné vodou. Udržujte je mimo dosah dětí a zvířat: Cibule jsou toxické pro lidi a domácí zvířata.
Péče o hyacint
Pro nejsilnější a nejvzdálenější vůni pěstujte hyacint ve velkých skupinách. Hyacintové květy se také dobře mísí s jinými jarními cibulovinami, protože přicházejí v tolika barvách a velikostech. Jejich špičaté květní stonky tvoří pěkný protipól k miskovitým tulipánům a nařaseným narcisům.
Vyšší odrůdy mohou mít tendenci propadnout. Můžete je vysadit, pokud jich máte jen pár, nebo je zasadit blíže k sobě, aby se navzájem podporovaly.
Výsadba
Většina odrůd hyacintových cibulí je poměrně velká. Pro jarní zahradní květy zasaďte cibulky hyacintu na podzim šest až osm týdnů před prvním mrazem. Měly by být umístěny kořenem dolů (nejširší stranou dolů) asi 4 až 6 palců hluboko. Dejte jim prostor, aby se mohly rozložit tak, že je rozmístěte asi 3 až 6 palců od sebe. Zakryjte zeminou a dobře zalijte.
Světlo
Hyacinty mají rády plné slunce až polostín. Snažte se dopřát rostlinám alespoň šest až osm hodin slunečního světla denně. Stejně jako u všech jarních cibulovin i hyacinty raší, kvetou a začnou uvadat dříve, než listnaté stromy plně olistí, takže se nemusíte obávat přílišného stínu okolních stromů.
Půda
Cibule hyacintu nejsou nijak zvláštní na pH půdy, ale preferují mírně kyselou až neutrální půdu. Také se jim nejlépe daří v půdě, která je kyprá a dobře odvodněná. Nesnesou zamokřené půdy. Bohatá půda může vést k poddajným stéblem, takže při přípravě nebo úpravě půdy se zbavte organické hmoty .
Voda
Po zasazení cibulí zeminu dobře zalijte. Pokračujte v zalévání do zimy, pokud pravidelně neprší, ale mezi zavlažováním nechte půdu vyschnout. Pokud cibule sedí v chladné, vlhké půdě, nakonec hnijí. Zkontrolujte zem zapíchnutím prstu a zalévejte pouze tehdy, když je úplně suchá. Obvykle je to jednou nebo dvakrát týdně, v závislosti na vašem klimatu. Obecně řečeno, asi 1/2 palce vody za týden – kombinované zavlažování a dešťové srážky – bude pro hyacinty dostatečné. Ale to záleží na tom, jak dobře půda odvodňuje.
Teplota a vlhkost
V chladnějších zónách mohou potřebovat určitou zimní ochranu a v teplejších zónách určité předchlazení, v závislosti na odrůdě. V oblastech, kde zimní teploty zůstávají nad 15 stupňů Celsia, vykopejte cibulky a chlaďte je někde ve tmě a chladu po dobu šesti až 10 týdnů před opětovnou výsadbou.
Hnojivo
Nejjednodušší způsob, jak krmit nové cibulky, je vhodit do jamky v době výsadby trochu potravy pro cibulky. Pro krmení cibulovin je k dispozici mnoho hnojiv – doporučuje se 10-10-10 – nebo můžete použít běžnou kostní moučku. Při sázení a znovu na jaře, když se poprvé objeví nový růst, nakrmte cibulky hrstkou tak, že do blízké půdy naškrábete trochu potravy pro cibulky a dobře zaléváte. Pro množství, které se má použít, postupujte podle pokynů na etiketě produktu.
Prořezávání
Jakmile cibule odkvetou, odřízněte stonky květů, ale nechte listy. To povzbudí rostliny, aby ukládaly energii do svých žárovek na příští sezónu.
Rozmnožování hyacintu
Stejně jako většina víceletých cibulovin se hyacinty nejlépe množí tak, že na podzim oddělíte odsazené cibulky z mateřské rostliny. Tato metoda může trvat dva až tři roky, než cibulka doroste do velikosti dostatečné k vytvoření velkých, zářivých květů. Rozmnožování hyacintů je tedy činnost, kterou nejlépe praktikují opravdoví nadšenci.
Zde je návod, jak množit hyacinty odštěpením odsazených cibulí:
- Poté, co květy odkvetou, ale ještě předtím, než listy začnou hnědnout (obvykle koncem léta nebo na podzim), vykopejte zednickou lžící zralý hyacint. Při manipulaci s hyacinty nezapomeňte nosit rukavice, protože žárovky obsahují toxiny, které mohou způsobit podráždění pokožky.
- Omyjte půdu a rozdělte shluk na jednotlivé cibulky – rodičovskou cibulku a cibulky.
- Cibulky ihned přesaďte do dobře propustné půdy. Míchání s pískem nebo kompostem je dobrý nápad, pokud je vaše půda hustá. V době výsadby se také doporučuje hrst kostní moučky nebo cibulového hnojiva.
Jak vypěstovat hyacint ze semen
Zatímco hyacinty lze množit ze semen, může trvat několik let, než semeno přiměje k vytvoření cibule a vyživuje cibulku do rozměrné struktury, která vytvoří kvetoucí rostlinu.
Nejprve musíte nechat květy hyacintu, aby zůstaly na rostlině, aby vytvořily lusky se semeny. Tyto lusky dozrávají ze zelené do hnědé, protože uvnitř tvoří malá černá semena. Lusky vyschnou a rozpůlí se; semena můžete zachytit tak, že pod rostlinu vložíte bílou plachtu nebo punčocháče omotáte kolem samotných květin.
Semena oddělte a namočte je na jeden až dva dny do teplé vody. Poté je vložte mezi dva vlhké papírové ručníky v plastovém sáčku a dejte je do lednice naklíčit. Jakmile vyklíčí, lehce je zatlačte do podnosu se semeny naplněného vlhkou výchozí směsí semen a umístěte je do studeného rámu nebo skleníku, abyste mohli pokračovat v růstu.
Zalévání a přesazování hyacintu
Při sázení do květináčů postačí plast nebo hlína, pokud mají dobrou drenáž. Nádoba by měla být asi 6 palců hluboká. Šířka nádoby závisí na tom, kolik cibulí sázíte. Cibule hyacintu v květináčích mohou být umístěny těsněji než při výsadbě do země, protože cibulky nebudou potřebovat prostor k množení. Můžete je vmáčknout, aby se téměř dotýkaly, ale ponechte mezi nimi prostor pro trochu zeminy, aby zadržela vodu. Přesazování by nemělo být nutné, pokud jste žárovky správně rozmístili.
Obyčejná komerční zemina je vhodná pro výsadbu hyacintů v nádobách, i když někteří lidé rádi smíchají s trochou písku se směsí. Udržujte zalévací médium vlhké, ale ne promáčené, dokud cibulky nevyraší. Poté zalévejte vždy, když půda vyschne. Jakmile cibule vyraší, přesuňte je na nepřímé sluneční světlo. Chladné teploty je udrží v květu déle.
Přezimování
V chladnějších zónách může aplikace silné vrstvy mulče na záhon cibulí umožnit cibulkám hyacintů přežít chladné zimy. Při výsadbě můžete také umístit cibulky o palec nebo dva hlouběji, abyste je pomohli izolovat. Pokud jsou však vaše hyacinty venku v nádobách, zakryjte je nebo je přesuňte na chráněné místo, abyste zabránili hromadění přílišné vlhkosti v nádobách a hnilobě cibulí.
Pokud pěstujete hyacinty v zóně 9 nebo vyšší, kde se zimní teploty drží nad 15 stupňů Celsia, budete muset své cibulky vykopat a před opětovnou výsadbou uměle zchladit. Uchovávejte je v síťovaném sáčku na chladném a tmavém místě, které zůstává nad bodem mrazu, ale pod 45 stupňů Fahrenheita po dobu minimálně 10 týdnů.
Běžní škůdci a choroby rostlin
Cibule hyacintu budou žvýkat všechny druhy hlodavců. Můžete jim poskytnout určitou ochranu tím, že do výsadbové jámy hodíte hrst štěrku, nebo můžete zkusit komerční deratizátory. Jednodušší metodou je vysadit je narcisy, kterým se hlodavci spíše vyhýbají.
Jen málo rostlinných chorob postihuje hyacinty, ale cibule mohou hnít, když jsou zasazeny do husté půdy, která špatně odtéká.
Jak přimět hyacint, aby kvetl
Cibule hyacintu jsou obecně nenáročné na údržbu a na jaře samy o sobě docela snadno kvetou. Jak již bylo řečeno, můžete svou nohu zvedat tak, že uříznete květní stonek, až letošní květy uvadnou. Poté, když jeho listy zežloutnou, odstřihněte je také. Nakrmte je, jakmile odkvetou, a znovu v srpnu, abyste je povzbudili na příští jaro.
Uvědomte si však, že většina zahrádkářů považuje za nutné každé dva nebo tři roky hyacinty přesadit (nebo je zvednout a rozdělit), aby dobře kvetly. Stejně jako mnoho hybridních cibulovin ztrácejí hyacinty svou sílu poměrně rychle.
Běžné problémy s hyacintem
Hyacint je spolehlivá rostlina, která vám poskytne několik let aromatických květů, ale občas se vyskytnou nešťastné problémy.
Skvrnité listy
Pokud jste měli pozdní mráz poté, co se objevily listy, mohou se na listech hyacintu vytvořit znetvořující skvrny. Bohužel se s tím moc dělat nedá, ale v některých případech to neovlivní stonky květin, které se později objeví.
Zlomené, pruhované okvětní lístky
Zlomené a pruhované okvětní lístky mohou být způsobeny virem mozaiky, který také může způsobit skvrnité listy. Infikované rostliny bude nutné vykopat a vyhodit. Sterilizujte všechny nástroje, které k tomu používáte; i oni mohou šířit nemoc.
Malé květiny
Je normální, že hyacinty s každou další sezónou kvetou méně silně. Jejich životnost prodloužíte pravidelným krmením. Množení nových rostlin dělením dospělých hyacintů vás může udržet v kvetoucích rostlinách téměř neomezeně.