Jak zjistit nedostatek železa a jak ho rychle doplnit
Železo je základní minerál, který je potřebný pro tvorbu červených krvinek, které jsou důležité pro zdravý imunitní systém, duševní funkce, svalovou sílu a energii. Jeho hlavní role je v červených krvinkách, kde pomáhá vytvářet bílkovinu zvanou hemoglobin. Hemoglobin přenáší kyslík v krvi z plic do všech buněk v těle, aby mohly správně fungovat.
Tělo si železo neumí vyrobit, proto ho musíte přijímat z potravy. Pokud nebudete jíst tolik železa, kolik denně spotřebujete, vyvine se u vás nedostatek železa.
Je důležité mít v těle správné množství železa. Pokud máte málo železa, může se u vás rozvinout anémie. Pokud máte příliš mnoho železa, může být toxické. Nedostatek železa je nejčastější poruchou výživy na světě.
Jaké jsou příznaky nedostatku železa?
Pokud máte nedostatek železa, možná si to neuvědomujete, protože se můžete jen cítit unavení a utíkat.
Mezi příznaky nízkého železa patří:
- pocit únavy, apatie a slabosti
- dušnost
- špatná paměť a koncentrace
- špatný výkon ve škole nebo v práci
- dostat infekce
- je obtížné dělat aerobní cvičení
- únava (pocit velké únavy)
- problémy s chováním u dětí
- snížené libido (libido)
Co způsobuje nedostatek železa?
Existují 3 hlavní příčiny nedostatku železa.
- Nejíte dostatek potravin bohatých na železo. Vaše tělo může ukládat železo, ale neumí si ho vyrobit. Železo musí pocházet z potravin. Někteří lidé potřebují více železa než jiní. Nejvíce železa potřebují děti, dospívající (zejména dívky), ženy s menstruací, těhotné a kojící ženy. Děti potřebují v prvním roce mateřské mléko nebo umělou výživu obohacenou železem. Děti, které mají místo toho kravské mléko, mají větší pravděpodobnost, že dostanou nedostatek železa. Více ohroženi jsou také lidé, kteří dodržují vegetariánskou nebo veganskou stravu.
- Problém se vstřebáváním železa. Železo z potravy se vstřebává žaludkem a střevem. Některé zdravotní stavy ovlivňují, kolik železa se vstřebává, jako je celiakie. Pokud jste podstoupili operaci žaludku, může to také ovlivnit, kolik železa dokážete absorbovat.
- Ztráta krve. Pokud ztratíte krev jakýmkoli druhem krvácení, znamená to, že ztratíte i železo. Hlavními příčinami nadměrné ztráty krve jsou silné menstruace a krvácení do žaludku nebo střev, které může být spojeno s užíváním léků, jako je aspirin nebo jiné protizánětlivé léky, vředy, střevní polypy nebo rakovina. Jiné příčiny mohou zahrnovat příliš pravidelné podávání krve, ztrátu krve v důsledku chirurgického zákroku, některé střevní stavy, jako je zánětlivé onemocnění střev, a infekce parazity, jako jsou měchovci.
Kdy mám navštívit svého lékaře?
Pokud si myslíte, že máte nízkou hladinu železa, navštivte svého lékaře. Je důležité zjistit, proč máte nedostatek železa a co s tím můžete dělat. Ujistěte se, že před užíváním jakýchkoli doplňků železa navštívíte svého lékaře, abyste získali radu ohledně správného typu železa a dávky pro vaše potřeby.
Navštivte svého lékaře, pokud máte některý z příznaků anémie, mezi které patří:
- být extrémně unavený a slabý
- dušnost
- vaše srdce bije rychle a nepravidelně nebo obojí
- mít závratě a točení hlavy
- bolest hlavy
- studené ruce a nohy
- bolavý nebo zanícený jazyk
- lámavé nehty
- nechutenství
- být podrážděný
- mít touhu po neobvyklých věcech, jako je led, špína nebo škrob
Jak se nedostatek železa diagnostikuje?
Váš lékař si s vámi promluví a vyšetří vás, aby potvrdil, zda máte nedostatek železa. Jediným spolehlivým způsobem, jak zjistit, zda trpíte nedostatkem železa, je krevní test, při kterém se zkontrolují vaše hladiny železa a zda se nevyskytuje anémie. Možná budete také potřebovat další testy, abyste zjistili, co je příčinou nedostatku železa.
Jak se léčí nedostatek železa?
Nejprve může lékař prozkoumat příčinu nedostatku železa. Tím se zkontroluje, zda může problém způsobit vážné onemocnění. Pokud váš lékař najde příčinu, budete potřebovat správnou léčbu pro tuto příčinu.
Druhým krokem je vrátit hladinu železa do normálu. To lze provést několika různými způsoby. V závislosti na vašich potřebách vám lékař může doporučit, abyste:
- jíst více potravin s vysokým obsahem železa
- jíst více potravin obsahujících vitamín C, které vám pomohou lépe vstřebávat železo
- konzumujte méně potravin a nápojů, které vám brání vstřebávat železo, jako je vápník, vláknina, čaj, káva a víno
- užívejte tablety železa nebo tekuté doplňky železa
- mít intravenózní infuzi železa nebo (v extrémních případech) krevní transfuzi
Pokud užíváte doplňky železa, budete je muset užívat několik měsíců a možná i déle. Mohou způsobit, že vaše stolice bude tmavá a může také způsobit zácpu, takže vám lékař může doporučit, abyste si s tím pomohli změkčovačem stolice. Doplňky železa byste měli užívat pouze pod lékařským dohledem, protože byste se mohli otrávit, pokud si vezmete více než doporučenou dávku a mohou také interferovat s jinými minerály ve vašem těle a také s vaším imunitním systémem.
Dá se nedostatku železa předejít?
Většina lidí může zabránit nedostatku železa konzumací dostatečného množství železa ve stravě.