Jaké jsou příznaky celiakie a co vše lze jíst při celiakii

Celiakie je dědičná autoimunitní porucha, která ve vašem těle způsobuje reakci na bílkovinu, lepek. Lepek ve vašem trávicím systému spouští váš imunitní systém, aby proti němu produkoval protilátky. Tyto protilátky poškozují výstelku tenkého střeva (sliznici). Poškození sliznice v tenkém střevě zhoršuje její schopnost absorbovat živiny z potravy, což způsobuje nutriční nedostatky.

Lepek je protein, který se nachází v obilovinách – zejména v pšenici, ječmeni a žitu. Tato zrna, zejména pšenice, tvoří mnoho základních potravin standardní západní stravy, od chleba a cereálií po těstoviny a pečivo. Kromě toho se lepek často objevuje jako přídatná látka v potravinářských výrobcích, kde byste jej nečekali, jako jsou omáčky, polévky a balené potraviny. Pivo se obvykle vyrábí z ječmene nebo žita.

Jak celiakie ovlivňuje moje tělo?

Celiakie postihuje vaše tenké střevo. Zde se absorbuje většina živin z vašeho jídla, včetně bílkovin, jako je lepek. Ale když máte celiakii, lepek ve vašem tenkém střevě spouští imunitní reakci. Váš imunitní systém posílá zánětlivé buňky a protilátky, aby zničily molekuly lepku. Tyto buňky poškozují sliznici lemující tenké střevo (sliznici).

Sliznice, která vystýlá vaše tenké střevo, je rozsáhlá, ale je scvrklá do mnoha záhybů a výběžků připomínajících prsty zvaných klky. Kdybyste to všechno natáhli, pokrylo by to tenisový kurt. Záhyby a výběžky zvětšují povrch, aby při trávení absorbovaly co nejvíce živin. Ale imunitní buňky vyvolané celiakií erodují a zplošťují tyto výběžky, čímž se zmenšuje povrch.

Je celiakie vážná?

Poškození tenkého střeva může mít vážné následky. Vaše tenké střevo absorbuje živiny z potravy přes sliznici. Pokud je sliznice poškozená, nebude schopna vstřebávat živiny tak, jak by měla. Tomu se říká malabsorpce . Může vést k podvýživě a mnoha dalším stavům, které vyplývají z nedostatku různých živin. U dětí může způsobit zastavení růstu a vývoje.

Kdo onemocní celiakií?

Celiakie se nejčastěji vyskytuje u lidí severoevropského původu. Odhaduje se, že postihuje 1 % populace Evropy a Severní Ameriky. Máte 10% šanci, že onemocníte, pokud máte příbuzného prvního stupně, jako je rodič nebo dítě, který ji má. Asi 97 % lidí s diagnostikovanou celiakií má s ní spojenou rozpoznatelnou genovou mutaci.

Jaké další rizikové faktory přispívají?

Celiakie je častější u lidí s určitými dědičnými chromozomálními poruchami, jako je Downův syndrom. Je také častější u lidí s některými jinými autoimunitními onemocněními. Tyto nemoci často sdílejí společné geny a mají také způsob, jak se navzájem spouštět. Stejně jako ostatní autoimunitní onemocnění je celiakie častější u lidí, kterým byla přidělena žena při narození (AFAB). Poměr je minimálně 2:1.

Máte větší pravděpodobnost, že budete mít celiakii, pokud:

  • Mít příbuzného, ​​který to má.
  • Máte chromozomální poruchu, jako je Turnerův syndrom, Williamsův syndrom nebo Downův syndrom.
  • Máte jiné autoimunitní onemocnění, jako je diabetes 1. typu , revmatoidní artritida, mikroskopická kolitida nebo Addisonova choroba.
  • Při narození jim byla přidělena žena.

Co způsobuje celiakii?

Mnoho autoimunitních onemocnění, jako je celiakie, je alespoň částečně dědičné (genetické poruchy). To znamená, že konkrétní genová mutace, která se předává rodinnými liniemi, vás činí náchylnějšími k jejímu rozvoji. Ale ne u každého s genovou mutací se nemoc rozvine a ne každý, u koho se rozvine, má některý ze známých genů. Zdá se, že na jeho spuštění se podílejí další faktory.

Jak člověk celiakii dostane?

Jedna z teorií říká, že je to vyvoláno nějakým typem významného fyzického stresu, který přetěžuje váš imunitní systém. Poskytovatelé zdravotní péče pozorovali, že se nemoc často objeví po fyzické události, jako je operace, nemoc nebo těhotenství, nebo po těžké emocionální události. Další teorií je, že se jedná o mikroorganismy žijící ve vašem střevě. K prozkoumání těchto teorií je zapotřebí více výzkumu.

Kdy se celiakie rozvine?

Celiakie se může objevit v jakémkoli věku poté, co vy nebo vaše dítě začnete jíst lepek. Poskytovatelé zdravotní péče jej nejčastěji vidí ve dvou různých věkových obdobích: v raném dětství ve věku 8 až 12 měsíců a ve středním věku ve věku 40 až 60 let. Okno v raném dětství je typicky, když děti začnou jíst pevnou stravu, která může zahrnovat sušenky nebo cereálie s lepkem.

Jaké jsou příznaky celiakie?

Příznaky celiakie se mezi lidmi značně liší, což může ztěžovat jejich rozpoznání. Někteří lidé nezaznamenají vůbec žádné příznaky. Někteří po požití lepku pociťují zažívací potíže a další gastrointestinální (GI) příznaky. Někteří mají pouze nejasné příznaky nutričních nedostatků později, když dojde ke skutečnému poškození. U těchto lidí se mohou jako první projevit příznaky anémie .

Možná máte:

Gastrointestinální příznaky , jako jsou:

Příznaky anémie z nedostatku železa, jako jsou:

  • Slabost a únava.
  • Bledost (bledá pleť).
  • Studené ruce.
  • Křehké nebo konkávní nehty .
  • Bolesti hlavy.
  • Vředy v ústech.

Další příznaky podvýživy, jako jsou:

  • Neúmyslné hubnutí .
  • Zpoždění růstu a neprospívání u dětí.
  • Ubývání svalů nebo nízký svalový tonus.
  • Defekty zubní skloviny, jako jsou důlkové, skvrnité nebo průsvitně vypadající zuby.
  • Abnormální menstruace nebo potíže s otěhotněním .
  • Změny nálady, nejčastěji podrážděnost u dětí a deprese u dospělých.

Dermatitis herpetiformis: Asi u 15 % lidí s celiakií se toto chronické kožní onemocnění rozvine jako vedlejší účinek. Také nazývané „lepková vyrážka“ nebo „celiakální vyrážka“, stejné protilátky proti lepku, které poškozují vaše tenké střevo při celiakii, způsobují tento stav. Dermatitis herpetiformis se projevuje jako svědivá vyrážka, která vypadá jako shluky hrbolků nebo puchýřů. Obvykle postihuje vaše lokty, kolena, hýždě nebo pokožku hlavy.

Jak poznáte, že máte celiakii?

Můžete mít podezření, že máte celiakii, pokud máte po konzumaci lepku gastrointestinální příznaky. Zdá se, že mnoho lidí má ve stravě citlivost na lepek nebo pšeničné produkty. Potravinová intolerance může způsobit nepříjemné příznaky po jídle, ale nepoškodí vaše střeva jako celiakie. Pro diagnostiku celiakie budou poskytovatelé zdravotní péče hledat důkazy o tomto poškození.

Než vyzkoušíte bezlepkovou dietu, je důležité nechat se vyšetřit na celiakii, aby testy mohly odhalit, jak lepek skutečně ovlivňuje vaše tělo. Jakmile se začnete vyhýbat lepku, vaše střeva se začnou hojit. Léčení je dobré, ale vymaže důkazy o celiakii. Vy a váš poskytovatel zdravotní péče musíte jistě vědět, zda ji máte, abyste věděli, jaký druh péče budete v budoucnu potřebovat.

Jak poskytovatelé zdravotní péče testují celiakii?

Poskytovatelé zdravotní péče používají dvě metody testování celiakie. K potvrzení diagnózy raději používají oba společně. První metodou je krevní test. Poskytovatelé testují vzorek vaší krve na protilátky proti lepku, které poškozují vaše střeva. Pak budou hledat samotnou škodu. To vyžaduje odebrání vzorku malé tkáně z tenkého střeva (biopsie) k vyšetření pod mikroskopem.

K odebrání vzorku gastroenterolog provede endoskopické vyšetření vašeho tenkého střeva. Endoskopické procedury zahrnují průchod malé kamery skrz vaše tělo na konci dlouhého tenkého katétru. Horní endoskopie prochází endoskopem hrdlem do první části tenkého střeva. Pod vedením kamery může endoskopista protáhnout nástroje katetrem a provést biopsii.

Dodatečné testy

Po potvrzení celiakie bude váš poskytovatel chtít otestovat vaši krev na konkrétní nedostatek vitamínů a minerálů. Závažné nedostatky mohou mít na vaše tělo široké dopady a může být nutné je léčit přímo pomocí doplňků. Mezi běžné nálezy patří anémie z nedostatku železa, anémie z nedostatku vitamínů a nedostatek vitamínu D. Můžete mít také nízký obsah elektrolytů , jako je vápník .

Jak léčit celiakii?

Prvním a nejdůležitějším krokem v léčbě celiakie je přestat jíst lepek. Nemůžete změnit způsob, jakým vaše tělo reaguje na lepek, ale můžete zabránit tomu, aby lepek tuto reakci spustil. Když přestanete jíst lepek, vaše tenké střevo se začne uzdravovat a brzy bude opět schopné vstřebávat živiny. Musíte však celý život držet přísnou bezlepkovou dietu, abyste znovu nepoškodili tenké střevo.

Další léčba může zahrnovat:

  • Výživové doplňky nahrazující případné závažné nedostatky.
  • Specifické léky k léčbě dermatitis herpetiformis, jako je dapson.
  • Kortikosteroidy pro těžký zánět, který nereaguje dostatečně rychle na dietu.
  • Nepřetržitá následná péče , včetně pravidelného testování, aby se zajistilo, že onemocnění je pod kontrolou.

Jak dlouho léčba zabírá?

Většina lidí zjistí, že se jejich příznaky začnou zlepšovat téměř okamžitě po zahájení bezlepkové diety. Může trvat několik týdnů, než nahradíte své nutriční nedostatky, a několik měsíců, než se vaše střeva plně uzdraví. V některých případech to může trvat déle, v závislosti na rozsahu poškození a délce trvání. Můžete také zabránit uzdravení svého těla, pokud nebudete přísní ve stravě.

Jaký je výhled pro lidi s celiakií?

Většina lidí, kteří byli diagnostikováni a přestali jíst lepek, mají vynikající prognózu. Většinu škod způsobených celiakií lze napravit. Pokud příznaky přetrvávají, může to být tím, že konzumujete malé množství lepku, aniž byste si to uvědomovali, nebo můžete mít sekundární stav. Pouze 5 % lidí má skutečně refrakterní celiakii, která nereaguje na dietu.

Co se stane, když se lepku nevyhnete?

Pokud ujdete mnoho let, než vám bude diagnostikována diagnóza, nebo se vám poté nedaří vyhnout se lepku, účinky celiakie mohou být závažnější a déletrvající. Podvýživa může ovlivnit váš nervový systém a kosterní systém a některé z těchto účinků je těžké zvrátit, zvláště když k nim dojde během dětského vývoje. Chronický zánět může také vést k dalším problémům ve vašem střevě.

Jaké jsou možné dlouhodobé komplikace celiakie?

Komplikace chronické podvýživy mohou zahrnovat:

  • Křivice u dětí nebo osteomalacie u dospělých.
  • Osteopenie a osteoporóza.
  • Trvalé defekty zubní skloviny.
  • Účinky na nervový systém (periferní neuropatie), včetně brnění a necitlivosti, svalových křečí a problémů s rovnováhou a koordinací (ataxie).
  • Opoždění růstu a vývoje u dětí, malý vzrůst.
  • Poruchy pozornosti a učení .

Komplikace chronického zánětu mohou zahrnovat:

  • Oslabená imunita. Když je váš imunitní systém chronicky nadměrně aktivní, zbývá mu méně prostředků na řešení akutního záchvatu, jako je infekce. To může způsobit, že budete náchylnější k onemocnění. Také zvyšuje pravděpodobnost, že se spustí další autoimunitní onemocnění. Studie ukazují, že vaše šance na rozvoj dalšího autoimunitního onemocnění stoupá, čím déle se celiakie neléčí. Celiakie sama o sobě také může stále pomaleji reagovat na léčbu. Ti, kteří se neléčí déle, jsou nejvíce ohroženi rozvojem rezistentního onemocnění.
  • Další potravinové intolerance. Když se vaše střevní sliznice neustále zmenšuje, můžete ztratit schopnost rozkládat živiny, které jste dříve odbourávat mohli. U lidí s neléčenou celiakií se často rozvine také intolerance laktózy a mohou následovat další běžné intolerance. S ubývající sliznicí se zmenšuje i rozmanitost potravin, které můžete jíst.
  • Ulcerace a jizvy. Těžký zánět může vést k vředům v tenkém střevě. Těžký vřed se může protáhnout skrz vaši střevní stěnu (proděravění gastrointestinálního traktu), což je lékařská pohotovost. Zánět může také vést k zjizvení uvnitř vašeho střeva. Nadměrná zjizvená tkáň může způsobit zúžení střeva (strikturu), což může vést k obstrukci střev .
  • Kolageózní sprue. Toto vzácné onemocnění tenkého střeva je silně spojeno s celiakií, i když souvislost není zcela jasná. Způsobuje trvalé ukládání kolagenu ve výstelce tenkého střeva, což zabraňuje jeho vstřebávání nebo vylučování. Na rozdíl od eroze způsobené celiakií se tato kolagenová ložiska nehojí. Způsobují trvalé problémy s malabsorpcí.
  • Onemocnění jater. Celiakie postihuje játra některých lidí více než jiných. Časné krevní testy mohou ukázat zvýšené jaterní enzymy . Postupem času se u nich rozvine chronické onemocnění jater a progresivní poškození jater. Poskytovatelé zdravotní péče si nejsou jisti, proč tomu tak je, ale mají podezření, že to souvisí s chronickým zánětem.
  • Rakovina. Chronický zánět vede ke zvýšenému riziku rakoviny ve vašem tenkém střevě . Studie ukazují, že asi u 7 % lidí s celiakií se vyvinou střevní lymfomy , obvykle po několika desetiletích. Existuje také mírně zvýšené riziko střevního adenokarcinomu a rakoviny jícnu .

Jak dodržím bezlepkovou dietu?

Vyhnout se lepku ve všech jeho formách může být zpočátku skličující. Budete se muset naučit pečlivě číst etikety a dávat si pozor na náhodnou kontaminaci. Dobrou zprávou je, že je k dispozici množství zdrojů, které vám pomohou orientovat se ve vaší nové stravě. Váš poskytovatel zdravotní péče vás odkáže na registrovaného dietologa, abyste mohli začít. Na internetu je také mnoho specializovaných podpůrných skupin a referencí.

Jaké potraviny spouštějí příznaky celiakie?

Lepek se přirozeně vyskytuje v některých obilovinách a výrobcích z nich vyrobených, včetně:

  • Pšenice (včetně krupice, durum, emmer, bulgur, špalda, farina, pšenice Kamut® nebo Khorasan, kuskus).
  • Ječmen (a slad vyrobený z ječmene).
  • Žito.

Tato zrna se používají k výrobě:

  • Chléb a pečivo.
  • Teplé a studené cereálie.
  • Nudle a těstoviny.
  • Pivo, ležák a pivo.
  • Sladové likéry.
  • Sladový ocet.

Přidává se také do mnoha zpracovaných potravinářských výrobků, jako jsou:

  • Polévky a omáčky.
  • Dresinky a koření.
  • Zpracované maso, jako jsou párky v rohlíku a lahůdky.
  • Výrobky z tavených sýrů, jogurtů a zmrzliny.
  • Balené večeře.
  • Cukroví.

Před konzumací zpracovaných potravin se ujistěte, že štítky neobsahují skrytý lepek.

Rychlé tipy pro život s celiakií:

  • Vytvořte si domovskou nabídku. Nahlédněte do některých průvodců recepty a vymyslete několik receptů, o kterých si myslíte, že byste je mohli jíst často a snadno je dávat dohromady. Zvykněte si mít tyto ingredience v zásobě, abyste měli vždy něco, co můžete jíst, aniž byste o tom přemýšleli.
  • Mějte po ruce pár bezlepkových svačin v autě, tašce nebo kancelářském stole pro případ, že byste nenašli nic jiného k jídlu, když jste mimo domov.
  • Najděte několik oblíbených restaurací se spolehlivým bezlepkovým menu nebo kde víte, že si můžete bezpečně objednat určitá jídla. Před příjezdem zkontrolujte online menu a v případě potřeby si předem promluvte s personálem, abyste se ujistili, že vám mohou vyhovět.
  • Noste s sebou testovací proužky na lepek, které mohou otestovat obsah lepku v nových potravinách, když si nejste jisti, co v nich je.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *