Kde a jak bolí slinivka – Aneb zánět slinivky břišní
Zánět slinivky břišní neboli Pankreatitida. Slinivka je dlouhá, plochá žláza, která sedí zasunutá za žaludkem v horní části břicha. Slinivka produkuje enzymy, které napomáhají trávení a hormonům, které pomáhají regulovat způsob, jakým vaše tělo zpracovává cukr (glukózu).
Pankreatitida se může objevit jako akutní pankreatitida – což znamená, že se objeví náhle a trvá několik dní. U některých lidí se vyvine chronická pankreatitida, což je pankreatitida, která se vyskytuje po mnoho let. Mírné případy pankreatitidy se léčbou zlepšují, ale těžké případy mohou způsobit život ohrožující komplikace.
Příznaky
Známky a příznaky zánětu slinivky břišní (pankreatitidy) se mohou lišit v závislosti na tom, jaký typ máte.
Příznaky a příznaky akutní pankreatitidy zahrnují:
- Bolest v horní části břicha
- Bolest břicha, která vyzařuje do zad
- Něha při dotyku břicha
- Horečka
- Rychlý puls
- Nevolnost
- Zvracení
Příznaky a příznaky chronické pankreatitidy zahrnují:
- Bolest v horní části břicha
- Bolest břicha, která se po jídle cítí horší
- Hubnutí bez snahy
- Mastná, páchnoucí stolice (steatorea)
Kdy navštívit lékaře
Domluvte si schůzku se svým lékařem, pokud máte akutní nebo přetrvávající bolesti břicha. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud jsou vaše bolesti břicha tak silné, že nemůžete klidně sedět nebo najít polohu, která vám dělá pohodlnější.
Příčiny
Pankreatitida nastává, když se trávicí enzymy aktivují, když jsou stále ve slinivce, dráždí buňky vaší slinivky a způsobují zánět.
Při opakovaných záchvatech akutní pankreatitidy může dojít k poškození slinivky břišní a vést k chronické pankreatitidě. Ve slinivce se může vytvořit zjizvená tkáň, která způsobí ztrátu funkce. Špatně fungující slinivka může způsobit zažívací potíže a cukrovku.
Stavy, které mohou vést k akutní pankreatitidě, zahrnují:
- Žlučové kameny
- Alkoholismus
- Určité léky
- Vysoká hladina triglyceridů v krvi (hypertriglyceridémie)
- Vysoká hladina vápníku v krvi (hyperkalcémie), která může být způsobena hyperaktivní příštítnou žlázou (hyperparatyreóza)
- Rakovina slinivky
- Operace břicha
- Cystická fibróza
- Infekce
- Poranění břicha
- Obezita
- Trauma
Endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie (ERCP), postup používaný k léčbě žlučových kamenů, může také vést k pankreatitidě.
Někdy se příčina pankreatitidy nikdy nenajde. Toto je známé jako idiopatická pankreatitida.
Rizikové faktory
Mezi faktory, které zvyšují riziko pankreatitidy, patří:
- Nadměrná konzumace alkoholu: Výzkum ukazuje, že těžcí uživatelé alkoholu (lidé, kteří pijí čtyři až pět nápojů denně) jsou vystaveni zvýšenému riziku pankreatitidy.
- Kouření cigaret: Kuřáci mají v průměru třikrát vyšší pravděpodobnost vzniku chronické pankreatitidy ve srovnání s nekuřáky. Dobrou zprávou je, že přestat kouřit snižuje vaše riziko asi o polovinu.
- Obezita: Pokud jste obézní, máte větší pravděpodobnost, že dostanete pankreatitidu.
- Diabetes: Pokud máte cukrovku, zvyšuje se riziko pankreatitidy.
- Rodinná anamnéza pankreatitidy: Role genetiky je u chronické pankreatitidy stále více uznávána. Pokud máte členy rodiny s tímto onemocněním, vaše šance se zvyšují – zvláště v kombinaci s dalšími rizikovými faktory.
Komplikace
Pankreatitida může způsobit vážné komplikace, včetně:
- Selhání ledvin: Akutní pankreatitida může způsobit selhání ledvin, které lze léčit dialýzou, pokud je selhání ledvin závažné a přetrvávající.
- Dýchací problémy: Akutní pankreatitida může způsobit chemické změny ve vašem těle, které ovlivňují funkci plic, což způsobí, že hladina kyslíku v krvi klesne na nebezpečně nízkou úroveň.
- Infekce: Akutní pankreatitida může způsobit, že váš pankreas je zranitelný vůči bakteriím a infekcím. Pankreatické infekce jsou závažné a vyžadují intenzivní léčbu, jako je chirurgický zákrok k odstranění infikované tkáně.
- Pseudocysta: Akutní pankreatitida může způsobit shromažďování tekutin a nečistot v cystovitých kapsách ve vaší slinivce. Velká pseudocysta, která praskne, může způsobit komplikace, jako je vnitřní krvácení a infekce.
- Podvýživa: Jak akutní, tak chronická pankreatitida může způsobit, že vaše slinivka bude produkovat méně enzymů, které jsou potřebné k rozkladu a zpracování živin z jídla, které jíte. To může vést k podvýživě, průjmu a hubnutí, i když možná jíte stejná jídla nebo stejné množství jídla.
- Diabetes: Poškození buněk produkujících inzulín ve vaší slinivce v důsledku chronické pankreatitidy může vést k cukrovce, což je onemocnění, které ovlivňuje způsob, jakým vaše tělo využívá krevní cukr.
- Rakovina slinivky: Dlouhodobý zánět ve vaší slinivce způsobený chronickou pankreatitidou je rizikovým faktorem pro rozvoj rakoviny slinivky břišní.