Klíšťová encefalitida – Jaké jsou příznaky, prevence a léčba?

Virus klíšťové encefalitidy se šíří kousnutím infikovaného klíštěte. Virus TBE se může občas rozšířit na lidi konzumací nebo pitím syrového mléka nebo sýra od infikovaných koz, ovcí nebo krav.

Klíšťovou encefalitidu lze nalézt v částech regionu táhnoucích se od západní a severní Evropy přes severní a východní Asii. Lidé, kteří cestují do těchto oblastí, mohou být ohroženi infekcí. Klíšťata, která šíří virus TBE, jsou nejaktivnější v teplejších měsících (duben až listopad). Lidé, kteří tráví čas venku v lesích nebo v jejich blízkosti, jsou vystaveni nejvyššímu riziku kousnutí klíštětem infikovaným virem TBE.

Příznaky

Mnoho lidí infikovaných virem klíšťové encefalitidy nemá příznaky. U lidí s příznaky je doba od kousnutí klíštětem do pocitu nevolnosti (inkubační doba) obvykle asi 7 až 14 dnů, ale může se pohybovat od asi 4 do 28 dnů.

 • Často se vyskytuje závažné onemocnění včetně infekce mozku (encefalitida) nebo membrán kolem mozku a míchy (meningitida).
  • Počáteční příznaky mohou zahrnovat horečku, bolest hlavy, zvracení a slabost.
  • O několik dní později se mohou rozvinout závažné příznaky včetně zmatenosti, ztráty koordinace, potíží s mluvením, slabosti paží nebo nohou a záchvatů.
  • Někdy počáteční příznaky trvají několik dní a zcela vymizí, ale asi o týden později se rozvinou závažnější příznaky (známé jako „bifázické onemocnění“).

Diagnóza

Pokud si myslíte, že vy nebo váš rodinný příslušník můžete mít klíšťovou encefalitidu, navštivte svého lékaře.

 • Poskytovatelé zdravotní péče diagnostikují infekci virem TBE na základě:
  • Příznaky a symptomy
  • Cestovní historie a možná expozice klíšťatům při cestování
  • Laboratorní vyšetření krve nebo míšního moku
 • Váš poskytovatel zdravotní péče si může objednat testy k vyhledání infekce virem TBE nebo jiných infekcí, které mohou způsobit podobné příznaky.

Léčba

 • Neexistuje žádný lék k léčbě infekce virem TBE. K prevenci infekce je však dostupná vakcína.
 • Odpočinek, tekutiny a volně prodejné léky proti bolesti mohou zmírnit některé příznaky.
 • Lidé s těžkým onemocněním často potřebují hospitalizaci, aby získali podporu pro dýchání, zůstali hydratovaní nebo zmírnili otoky v mozku.

Prevence

Virus klíšťové encefalitidy (TBE) se nejčastěji šíří na lidi kousnutím infikovaným klíštětem. Klíšťata, která šíří virus TBE, žijí v lesích nebo v jejich blízkosti v částech Evropy a Asie. Nejlepší způsob prevence TBE je chránit se před kousnutím klíštětem. Používejte repelenty proti hmyzu a ošetřete oblečení a vybavení 0,5% permetrinem. Během venkovních aktivit a po nich kontrolujte své tělo a oblečení, zda nemáte klíšťata.

Abyste se vyhnuli přenosu TBE z infikovaných mléčných výrobků, nejezte nebo nepijte nepasterizované (syrové) mléko a sýry od koz, ovcí nebo krav v postižených oblastech. Nechte se před cestou očkovat, pokud je pro vás očkování doporučeno.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments