Lupus – Jaké jsou příznaky a co na lupus pomáhá
Systémový lupus erythematodes (SLE), běžně označovaný jednoduše jako lupus, je chronické autoimunitní onemocnění, které může způsobit otoky (zánět) a bolest v celém těle. Když máte autoimunitní onemocnění, imunitní systém vašeho těla bojuje sám se sebou. Imunitní systém má bojovat s možnými hrozbami pro tělo – například infekcemi – ale v tomto případě jde po zdravé tkáni.
Pokud máte lupus, můžete pociťovat bolesti kloubů, citlivou kůži a vyrážky a problémy s vnitřními orgány (mozek, plíce, ledviny a srdce). Mnoho z vašich příznaků může přicházet a odcházet ve vlnách – často nazývaných vzplanutí. Někdy mohou být příznaky lupusu mírné nebo nepozorovatelné (což znamená, že jsou v remisi). Jindy můžete pociťovat vážné příznaky onemocnění, které výrazně ovlivňují váš každodenní život.
Typy lupusu
Existuje několik různých typů lupusu. Systémový lupus erythematodes je nejčastější. Mezi další typy lupusu patří:
- Kožní lupus erythematodes: Tento typ lupusu postihuje kůži – kožní je termín, který znamená kůži. Jedinci s kožním lupus erythematodes mohou mít kožní problémy, jako je citlivost na slunce a vyrážky. Vypadávání vlasů může být také příznakem tohoto stavu.
- Lupus vyvolaný léky: Tyto případy lupusu jsou způsobeny určitými léky. Lidé s lupusem vyvolaným léky mohou mít mnoho stejných příznaků systémového lupus erythematodes, ale je to obvykle dočasné. Tento typ lupusu často zmizí, jakmile přestanete užívat léky, které to způsobují.
- Neonatální lupus: Vzácný typ lupusu, neonatální lupus je stav nalezený u kojenců při narození. Děti narozené s neonatálním lupusem mají protilátky, které jim byly předány od jejich matky – která buď měla lupus v době těhotenství, nebo může mít tento stav později v životě. Ne každé dítě narozené matce s lupusem bude mít tuto nemoc.
Koho postihuje lupus
Každý může mít lupus. Může se to stát ženám, mužům, dětem a dokonce i novorozencům. Je mnohem častěji pozorován u žen než u mužů, přičemž asi 90 % diagnostikovaných případů tvoří ženy v reprodukčním věku. Lupus má širokou škálu příznaků, které mohou být také příznaky jiných zdravotních stavů. Z tohoto důvodu mohou existovat lidé s lupusem, kteří během svého života nebudou diagnostikováni.
Lupus je také výraznější u určitých etnik. U Afroameričanů, Hispánců, Asiatů a indiánských žen je pravděpodobnější, že se u nich tento stav rozvine, než u bělošek.
Vaše riziko lupusu se také zvyšuje, pokud máte člena rodiny s lupusem nebo jiným autoimunitním onemocněním.
Je lupus častější u žen?
Lupus je mnohem častější u žen, přičemž devět z 10 případů se vyskytuje u žen. Ženy jsou často diagnostikovány ve věku 15 až 44 let — během reprodukčních let. I když příčina lupusu není známa, má se za to, že roli v tomto stavu může hrát hormon estrogen.
Co dělá lupus s tělem?
Lupus může ovlivnit mnoho různých částí vašeho těla. Může způsobit bolesti a také vážné komplikace vašich hlavních orgánů. Protože lupus je autoimunitní onemocnění, způsobí, že vaše tělo napadne samo sebe. To může časem vést k poškození orgánů.
Části těla, které mohou být postiženy lupusem, mohou zahrnovat kůži, krev, klouby, ledviny, mozek, srdce a plíce.
- Kůže: Kožní problémy jsou běžným rysem lupusu. Někteří lidé s lupusem mají červenou vyrážku na tvářích a hřbetu nosu. Vzhledem k tomu, že umístění této vyrážky je stejné jako běžné znaky vlka, bylo této nemoci před mnoha lety dáno jméno „lupus“ (v latině vlk). Mezi další kožní problémy, které se mohou vyskytnout, patří velké červené kruhové vyrážky (plaky), které se mohou zjizvit (tzv. diskoidní lupus). Kožní vyrážky se obvykle zhoršují slunečním zářením. Časté je také vypadávání vlasů a vředy v ústech.
- Krev: Postižení krve může nastat s jinými příznaky nebo bez nich. Jedinci s lupusem mohou mít nebezpečné snížení počtu červených krvinek, bílých krvinek nebo krevních destiček (buňky, které pomáhají srážet krev). Někdy mohou změny krevního obrazu přispívat k příznakům únavy (nízký počet červených krvinek, anémie ), závažných infekcí (nízký počet bílých krvinek) nebo snadné tvorbě modřin (nízký počet krevních destiček). Mnoho lidí však nemá příznaky, které by naznačovaly krevní abnormality, takže je důležité pravidelně provádět krevní testy, aby bylo možné odhalit jakékoli problémy. Krevní sraženiny jsou pozorovány se zvýšenou frekvencí u lupusu. Sraženiny se často vyskytují v nohách (sraženina v žilách, nazývaná hluboká žilní trombóza ), plicích (sraženina plic, tzv.plicní embolie ) nebo mozku ( mrtvice ). Krevní sraženiny, které se vyvinou u pacientů s lupusem, mohou být spojeny s produkcí antifosfolipidových protilátek. Tyto protilátky jsou abnormální proteiny, které mohou zvýšit tendenci krve ke srážení.
- Klouby: Artritida je velmi častá u lidí, kteří mají lupus. Může se objevit bolest, s otokem nebo bez něj. Ztuhlost a bolest mohou být zvláště nepříjemné ráno. Artritida může být problémem jen několik dní až týdnů nebo může být trvalým rysem onemocnění. Naštěstí artritida obvykle není ochromující.
- Ledviny: Postižení ledvin u lidí s lupusem je potenciálně život ohrožující a může se objevit až u poloviny pacientů s lupusem. Problémy s ledvinami se mohou objevit, když se pacienti s lupusem cítí nemocní artritidou, mají vyrážku, horečku a hubnou. Méně často může dojít k onemocnění ledvin, když nejsou žádné další příznaky lupusu. Samotné onemocnění ledvin obvykle nevyvolává příznaky, dokud není v pokročilých stádiích. Je důležité, aby onemocnění ledvin bylo včas diagnostikováno a vhodně léčeno. Nejčasnější známky onemocnění ledvin jsou patrné z testu moči zvaného analýza moči.
- Mozek: Naštěstí je postižení mozku vzácným problémem u lidí s lupusem. Pokud je přítomen, může způsobit zmatenost, depresi, záchvaty a vzácně mrtvici.
- Srdce a plíce: Postižení srdce a plic je často způsobeno zánětem obalu srdce (perikard) a plic (pleura). Když se tyto struktury zanítí, může se u vás objevit bolest na hrudi, nepravidelný srdeční tep a hromadění tekutiny kolem plic (pleuritida nebo zánět pohrudnice) a srdce (perikarditida).
PŘÍZNAKY A PŘÍČINY
Co způsobuje lupus?
Příčina lupusu je v současné době neznámá. Vědci stále pracují na tom, aby se dozvěděli více o důvodu lupusu. I když přesná příčina není známa, existují faktory, které mohou tento stav hrát. Možné faktory, které mohou způsobit lupus, mohou zahrnovat:
- Hormonální změny: U žen je větší pravděpodobnost výskytu lupusu než u mužů, což může být částečně způsobeno hormony, jako je estrogen. Lupus je často pozorován u žen během jejich reprodukčního věku (ve věku 15 až 44 let), kdy jsou hladiny estrogenu vyšší.
- Environmentální faktory: Různé aspekty vašeho prostředí mohou také zvýšit vaše riziko lupusu. Faktory, jako je množství slunečního záření, kterému jste vystaveni, léky, které užíváte, viry, kterým jste mohli být vystaveni, nebo dokonce stres, to vše mohou být možné příčiny lupusu. Anamnéza kouření může být také možnou příčinou lupusu.
- Vaše rodinná anamnéza: Lupus může mít genetický faktor. Pokud máte členy rodiny, kteří mají lupus, riziko onemocnění se zvyšuje.
Jaké jsou příznaky lupusu?
Existuje široká škála příznaků, které můžete zaznamenat, pokud máte lupus. Ne každý s lupusem bude mít stejný soubor příznaků. Mnoho z těchto příznaků se také překrývá s tím, co byste mohli zažít u jiných zdravotních stavů. To je jedna z obtíží při diagnostikování někoho s lupusem.
Příznaky lupusu se mohou vyvíjet pomalu. V průběhu času si můžete všimnout nových příznaků. Závažnost vašich příznaků se také může v průběhu času měnit. Někdy mohou být příznaky sotva přítomné (v remisi), zatímco jindy mohou vzplanout. Vzplanutí je, když je symptom náhle závažnější než předtím.
Příznaky lupusu mohou zahrnovat:
- Bolest kloubů
- Bolest svalů
- Vyrážky
- Horečka
- Citlivost na sluneční světlo
- Ztráta vlasů
- Vředy v ústech
- Suché oči
- Únava
- Bolest na hrudi
- Bolest břicha
- Dušnost
- Oteklé žlázy
- Bolesti hlavy
- Zmatek
- deprese
- Problémy s ledvinami, srdcem nebo plícemi
- Záchvaty
- Krevní sraženiny
- Anémie
- Raynaudův fenomén
Jaké jsou příznaky lupusu u žen?
Většina lidí s diagnózou lupus jsou ženy. Ženy mají tendenci pociťovat obecné příznaky lupusu, ale mohou mít také komplikace, které postihují různé části těla. Tyto komplikace mohou zahrnovat problémy s ledvinami (častěji pozorované u afroamerických a hispánských žen než jiné skupiny), osteoporózu a srdeční onemocnění.
Co je lupusová vyrážka?
Kožní vyrážka je jedním z běžných příznaků lupusu. Vyrážky z lupusu jsou často z dlouhodobého vystavení slunci a obvykle trvají dny až týdny. Můžete mít vyrážku na obličeji, rukou nebo zápěstích. Když máte na obličeji vyrážku, obvykle se rozšiřuje přes kořen nosu a na každou z vašich tváří. To je často označováno jako „motýlí vyrážka“ kvůli tvaru přes váš obličej.
Kožní vyrážky mohou být nepříjemné a svědivé. Tyto vyrážky mohou někdy po krátké době vyblednout. Některé vyrážky a vřídky na kůži však mohou být trvalé.
Proč lupus způsobuje vypadávání vlasů?
Jednou z komplikací lupusu může být poškození kůže a vypadávání vlasů. U lidí s lupusem se mohou vyvinout jizvy na kůži a pokožce hlavy z vyrážky. To může způsobit řídnutí a vypadávání vlasů. Můžete také zaznamenat vypadávání vlasů jako vedlejší účinek některých léků, které léčí lupus – vypadávání vlasů může být vedlejším účinkem steroidů. Pokud vám vlasy řídnou nebo vypadávají, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče. Někdy může s tímto problémem pomoci změna léků. Váš poskytovatel může také doporučit používání jemných šamponů (dětský šampon).
Proč lupus způsobuje přibírání nebo hubnutí?
Mnoho lidí s lupusem může zaznamenat ztrátu hmotnosti. To může být způsobeno léky, které se používají k léčbě lupusu, nebo nepohodlí samotného onemocnění. Na druhou stranu, někteří lidé mohou přibrat na váze, pokud zjistí, že jsou neaktivní kvůli bolesti kloubů. Když máte lupus, je důležité dodržovat zdravou výživu. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče – a případně s odborníkem na výživu (potravinářským specialistou), abyste určili nejlepší dietu pro vás.
DIAGNOSTIKA A TESTY
Jak se lupus diagnostikuje?
Diagnostický proces může být u lupusu dlouhý a obtížný. Příznaky, které byste mohli zažít s lupusem, se mohou překrývat s příznaky jiných stavů – například cukrovka a artritida. Příznaky lupusu mohou také nějakou dobu trvat, než se rozvinou, což přispívá k obtížnosti diagnostiky onemocnění.
Váš poskytovatel zdravotní péče obvykle začne rodinnou anamnézou, aby zjistil, zda se lupus vyskytuje ve vaší rodině. Poté bude váš poskytovatel chtít diskutovat o všech příznacích, které jste zažili. Poté, co si s vámi promluvíme o vašich příznacích, váš poskytovatel obvykle provede nějaké laboratorní testy. Tyto testy hledají věci, jako je nízký počet krvinek, anémie a další abnormality.
Poskytovatel může také provést test na antinukleární protilátky (ANA). Tento test hledá protilátky – proteiny ve vašem těle, které se brání proti onemocnění – které by mohly být známkou toho, že máte autoimunitní onemocnění. Lidé, kteří mají systémový lupus erythematodes, mají obvykle pozitivní test na ANA.
Znamená pozitivní test na antinukleární protilátky (ANA), že mám lupus?
Samotný pozitivní test na antinukleární protilátky neznamená, že máte lupus. Test ANA je pozitivní u většiny lidí s lupusem, ale je také pozitivní u mnoha lidí, kteří lupus nemají. Z tohoto důvodu samotná pozitivní ANA nestačí k diagnóze lupusu. Váš poskytovatel obvykle před stanovením diagnózy lupusu vyhledá alespoň tři další klinické příznaky (včetně příznaků a rodinné anamnézy).
MANAGEMENT A LÉČBA
Jak se lupus léčí?
Způsob, jakým váš poskytovatel léčí lupus, může záviset na několika faktorech, včetně:
- Příznaky a komplikace, které zažíváte.
- Závažnost vašeho případu.
- Váš věk.
- Typ léků, které možná užíváte.
- Váš celkový zdravotní stav.
- Vaše anamnéza.
Lupus je celoživotní (chronický) stav, který bude potřeba pravidelně zvládat. Cílem léčby je dostat vaše symptomy do remise (neaktivní) a omezit množství poškození, které nemoc způsobí vašim orgánům. Bohužel, lupus je nepředvídatelný a způsob, jakým tento stav ovlivňuje, se může v průběhu času měnit a měnit. Budete muset pravidelně navštěvovat svého poskytovatele zdravotní péče a přizpůsobit svůj plán péče tak, aby odpovídal vašim příznakům.
Někteří lidé s mírnými rysy lupusu mohou vyžadovat omezenou léčbu. Tito jedinci mohou mít příznaky, které jsou sledovány a sledovány, aby se zajistilo, že se nezhorší, ale v současné době nepotřebují léčbu. Jiní mohou potřebovat agresivní léčebný plán. Tito jedinci mívají závažnější komplikace (jako jsou komplikace srdce, plic nebo ledvin). Váš poskytovatel zdravotní péče s vámi prodiskutuje nejlepší možnosti léčby na základě vašich příznaků, komplikací a anamnézy.
Jaké jsou běžné léky na lupus?
Mezi léky, které lze použít k léčbě lupusu, patří:
- Steroidy (kortikosteroidy, včetně prednisonu): Steroidní krémy lze přímo aplikovat na vyrážky. Používání krémů je většinou bezpečné a účinné, zvláště u mírných vyrážek. Použití steroidních krémů nebo pilulek v nízkých dávkách může být účinné u mírných nebo středně závažných rysů lupusu. Steroidy lze také použít ve vyšších dávkách při ohrožení vnitřních orgánů. Bohužel, vysoké dávky mají také s největší pravděpodobností vedlejší účinky.
- Hydroxychlorochin (Plaquenil®): Tento lék se běžně používá k léčbě mírných problémů souvisejících s lupusem, jako je onemocnění kůže a kloubů. Používá se také k léčbě únavy a vředů v ústech.
- Azathioprin (Imuran®): Lék původně používaný k prevenci odmítnutí transplantovaných orgánů, běžně se používá k léčbě závažnějších rysů lupusu.
- Methotrexát (Rheumatrex®): Tento lék je další chemoterapeutický lék, který se používá k potlačení imunitního systému. Jeho použití je stále populárnější u kožních onemocnění, artritidy a dalších život ohrožujících forem onemocnění, které nereagovaly na léky, jako je hydroxychlorochin nebo nízké dávky prednisonu.
- Cyklofosfamid (Cytoxan®) a mykofenolát mofetil (CellCept®): Tyto léky jsou chemoterapeutické léky, které mají velmi silné účinky na snížení aktivity imunitního systému. Používají se k léčbě závažnějších forem lupusu, zejména lupusu, který postihuje ledviny.
- Belimumab (Benlysta®): Tento lék je monoklonální protilátka , která snižuje aktivitu bílých krvinek (lymfocytů), které vytvářejí autoprotilátky. Autoprotilátky jsou důležité, protože způsobují poškození tkání. Belimumab se používá k léčbě lupusu, který nepostihuje ledviny a nereagoval na jiné typy léčby.
- Rituximab (Rituxan®) : Tento lék je také monoklonální protilátka, která snižuje aktivitu bílých krvinek (lymfocytů), které vytvářejí autoprotilátky. Někdy se používá k léčbě lupusu, který nereagoval na jiné typy léčby.
VÝHLED / PROGNÓZA
Dá se lupus vyléčit?
V současné době neexistuje žádný lék na lupus. Léčba lupusu je zaměřena na zvládnutí vašich příznaků a omezení množství škod, které onemocnění způsobí vašemu tělu. Tento stav lze zvládnout, abyste minimalizovali dopad lupusu na váš život, ale nikdy nezmizí.
Můžete zemřít na lupus?
Ve většině případů by smrt nebyla způsobena přímo lupusem, ale symptomy a poškozením orgánů. Problémy jako poškození ledvin, kardiovaskulární onemocnění a infekce mohou způsobit vážné poškození a být život ohrožující.
Je lupus nakažlivý?
Lupus není nakažlivý a nelze jej přenést z jedné osoby na druhou dotykem, kýcháním nebo kašlem.