Příčiny hořkosti v ústech – Co způsobuje pachuť v puse?

Hořká chuť v ústech se může objevit z mnoha důvodů, od akutních problémů (jako je špatná ústní hygiena) až po vážnější problémy (jako je hepatitida nebo kyselý reflux). Kouření cigaret může také způsobit hořkou chuť v ústech, která může přetrvávat několik minut až několik hodin. To se obvykle zlepší po konzumaci jiných potravin, pití vody nebo čištění zubů.

Pokud si všimnete, že máte hořkou chuť v ústech často nebo pokud přetrvává bez zlepšení, měli byste se poradit s praktickým lékařem nebo se doporučuje gastroenterolog, aby posoudil, zda je příznak způsoben zdravotním stavem.

Mezi nejčastější příčiny hořké chuti v ústech patří: 

1. Špatná ústní hygiena

To je nejčastější příčinou hořké chuti v ústech, zvláště pokud se objeví po probuzení. Hromadění slin a bakterií na jazyku, zubech a dásních může vést k zápachu z úst a změnám ve vnímání chuti.

Jak zacházet: Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně, jednou po probuzení a znovu před spaním. Je také velmi důležité kartáčovat jazyk, aby se zabránilo povlečení jazyka, což je hromadění bakterií a mrtvých buněk, které mohou také přispívat ke špatnému dechu.

2. Antibiotika nebo antidepresiva

Existují některé léky, které se po požití v těle vstřebávají a poté se uvolňují ve slinách, což způsobuje hořkou chuť v ústech. Některé příklady zahrnují antibiotika (např. tetracykliny), léky na dnu (např. allopurinol) a lithium. Hořkou chuť mohou způsobit i některé léky používané k léčbě srdečních onemocnění.

Lidé, kteří užívají antidepresiva, mohou pociťovat sucho v ústech, což může také změnit vnímání chuti.

Jak léčit:  Hořká chuť obvykle odezní během několika dnů po užití nového léku. Pokud je však neustálý a nepříjemný, informujte o tom svého předepisujícího lékaře, který vám může navrhnout alternativní lék.

3. Těhotenství

Dysgeuzie, změna vnímání chuti, je velmi častým příznakem mnoha žen během prvního trimestru těhotenství. Vzniká v důsledku hormonálních změn a obvykle odezní během několika dnů. 

Některé těhotné ženy mohou hlásit chuť podobnou tomu, že mají v ústech minci nebo pijí vodu například z kovového kelímku. Zjistěte si více o dalších příznacích těhotenství, které se mohou objevit brzy. 

Jak léčit: Účinným způsobem, jak se zbavit hořké chuti v ústech, je popíjet limonádu nebo cucat citronový nanuk.

4. Vitamínové doplňky

Některé vitamínové doplňky, které obsahují vysoké množství kovových látek, jako je zinek, měď, železo nebo chrom, mohou způsobit kovovou a hořkou chuť v ústech. Tento vedlejší účinek je velmi častý a obvykle se objeví, jakmile je doplněk zcela absorbován v těle.

Jak zacházet: Doporučuje se počkat několik minut, aby tělo mohlo plně absorbovat doplněk. Pokud je hořká chuť velmi intenzivní nebo přetrvává, měli byste se svým předepisujícím lékařem probrat možnost změny dávky nebo použití alternativního doplňku.

5. Gastroezofageální refluxní choroba (GERD)

GERD nastává, když se obsah žaludku během trávení vrátí do jícnu. Kyselina může proudit zpět do úst a zanechávat hořkou chuť.

Jak léčit: Vyhněte se konzumaci potravin, které jsou velmi tučné nebo těžko stravitelné, protože zvyšují obsah kyselin v žaludku. Je také důležité vyvarovat se konzumace velmi velkých jídel, protože ztěžují žaludek efektivně trávit. Přečtěte si více o dietě GERD a o tom, jak ji začít začleňovat do svého životního stylu.

6. Hepatitida, ztučnění jater nebo cirhóza

Když játra nepracují správně, tělo začne hromadit velké množství amoniaku, což je toxická látka, kterou játra normálně přeměňují na močovinu a vylučuje se močí. Zvýšená hladina amoniaku způsobuje změnu chuti, podobně jako u ryb nebo cibule.

Pokud máte podezření, že vaše hořká chuť souvisí s jaterním problémem, nahlaste své příznaky v našem kontroléru příznaků onemocnění jater a zhodnoťte své riziko.

Jak léčit: Problémy s játry se obvykle projevují dalšími příznaky, jako je únava nebo celková malátnost. Při podezření na onemocnění jater se proto doporučuje vyhledat lékařské stanovisko gastroenterologa, který může potvrdit diagnózu a v případě potřeby zahájit léčbu. 

7. Nachlazení, sinusitida a další infekce

Bakteriální infekce v horních cestách dýchacích (např. nachlazení, rýma, sinusitida nebo angína) mohou způsobit hořkou chuť v ústech v důsledku vedlejších produktů produkovaných bakteriemi.

Jak zacházet: Je důležité vypít alespoň 2 l (asi 8 šálků) vody denně, protože to pomáhá zmírnit hořkou chuť a urychlit zotavení. Doporučuje se však také konzultovat případnou diagnózu s praktickým lékařem a zahájit indikovanou léčbu.

8. Diabetická ketoacidóza

Diabetická ketoacidóza (DKA) je komplikace diabetu, která se vyznačuje vysokou hladinou cukru v krvi a nízkou hladinou cukru v buňkách. Tělo se to snaží kompenzovat produkcí více ketonů, aby tam mělo dostatek energie pro normální fungování.

Vzhledem k vysokému množství ketonů cirkulujících v krvi se hladina pH snižuje. To způsobuje příznaky jako hořkou chuť, zápach z úst, sucho v ústech a zmatenost. 

Jak léčit: Diabetici by měli pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi a hladiny, které jsou 3krát nad normou, by měly být urgentně vyšetřeny, protože to může být známka DKA.

Léčba v nemocnici zahrnuje nepřetržité sledování a IV inzulín k udržení hydratace a snížení hladiny cukru v krvi. 

9. Syndrom pálení úst

Syndrom pálení v ústech je chronický stav způsobený neustálou bolestí a pálením v dutině ústní. Je spojena s příznaky, jako je hořká nebo kovová chuť, sucho v ústech a snížená tvorba slin. 

Tento syndrom běžně postihuje ženy v menopauze nebo po menopauze, ale může se objevit také v důsledku jiných zdravotních stavů, jako je infekce (plísňová, virová nebo bakteriální), problém se slinnými žlázami, vředy v ústech, cukrovka, hormonální poruchy a nutriční nedostatky.

Jak zacházet:  Máte-li podezření na syndrom pálení v ústech, měli byste se poradit s lékařem, aby provedl úplné vyšetření a identifikoval základní příčinu. Pokud souvisí s jiným zdravotním stavem, pálení v ústech a hořká chuť obvykle vymizí, jakmile se příčinné onemocnění upraví. 

Léčba syndromu pálení v ústech, který nesouvisí s jiným zdravotním stavem, je obvykle zaměřena na zmírnění aktivních příznaků. Lékař může předepsat benzodiazepiny (jako klonazepam), doplňky kyseliny lipoové, kapsaicin, antikonvulziva nebo tricyklická antidepresiva. 

10. Chemoterapie nebo radioterapie

Některé léky používané k chemoterapii mohou poškodit chuťové pohárky a způsobit změny chuti. Mnoho pacientů s chemoterapií uvádí hořkou nebo kovovou chuť v ústech. 

Radiační terapie používaná k léčbě rakoviny hlavy a krku může také poškodit chuťové pohárky, protože jsou citlivé na záření. Další související příznaky zahrnují sucho v ústech, bolest v ústech a bolest v krku, což vše může zhoršit hořkou chuť v ústech. 

Jak léčit: Hořká chuť v ústech se obecně zlepšuje 3 až 4 týdny po poslední léčbě. Můžete však zvážit opatření, která zabrání zhoršení stavu, jako je žvýkání žvýkačky, cucání tvrdých bonbónů, vyhýbání se konzervovaným potravinám, koření potravin přírodními bylinkami, udržování čistoty v ústech a konzumace jídla při pokojové teplotě. 

Můžete také provést kloktání hydrogenuhličitanu sodného, ​​soli a vody, které pomůže zlepšit chuť jídla. Smíchejte jednu čajovou lžičku soli a jednu čajovou lžičku hydrogenuhličitanu sodného ve 4 šálcích vody.  

11. Borová ústa

Borovicová ústa jsou stav, který se u některých lidí může objevit po konzumaci piniových oříšků. Vyznačuje se hořkou chutí v ústech a nepříjemným pocitem, který se může objevit 1 až 3 dny (a až 2 týdny) po požití piniových oříšků. Příčina tohoto stavu není známa. Léčba není u borových úst nutná, protože hořká chuť obvykle sama odezní během několika dnů.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *