Spaní na boku: Proč spát na levém boku? Která strana je nejlepší a jak na to

Spaní na boku preferuje nejen 60 % dospělých, ale také je považována za jednu z nejzdravějších spánkových poloh. Spaní na boku nabízí mnoho výhod, od lepšího postavení páteře, ke snížení rizika chrápání , pálení žáhy a bolesti zad.

Chcete-li však využít plný potenciál těchto výhod, musíte se dostat do správné pozice. Zjistěte více o tom, jak spát na boku, kterou stranu byste si měli vybrat (jestli je lepší spát na levém nebo pravém boku) a co dalšího je třeba zvážit.

Výhody spaní na boku

Výzkum ukazuje mnoho výhod pro spánek na boku.

Úleva od bolesti zad

Mnoho lidí žije s chronickou bolestí, zejména v dolní části zad. Spánek ve špatné poloze, například na břiše, může zvýšit tlak na páteř a vést k bolesti po probuzení. Když však lidé přejdou na spánek na boku, hlásí úlevu od bolesti zad.

Snížené riziko chrápání a spánkové apnoe

Lidé mají tendenci více chrápat, když spí na zádech místo na boku. Když spíte na zádech, je pro váš jazyk snazší spadnout zpět do krku a vytvořit překážku, která může vyústit v chrápání. Když spíte na boku, vaše dýchací cesty zůstanou otevřené, takže se vám bude lépe dýchat. Z tohoto důvodu lékaři doporučují lidem se spánkovou apnoe, vážnou poruchou dýchání související se spánkem, spát na boku, aby pomohli zmírnit příznaky.

Zlepšené zdraví střev

Poloha vašeho těla ovlivňuje, jak dobře je váš trávicí systém, funkce a plyn nevyčistí váš systém tak rychle, když ležíte na zádech. Lidé, kteří trpí pálením žáhy, zácpou, nadýmáním nebo jinými gastrointestinálními problémy, mohou cítit úlevu, pokud budou spát na boku.

Zlepšené zdraví mozku

Váš mozek se zbaví odpadu po celý den a noc, ale většinu této důležité práce vykonává v noci, když spíte. Výzkumníci analyzovali, zda vaše poloha ve spánku ovlivňuje efektivitu vašeho mozku při odstraňování odpadu, a poloha při spánku na boku umožňuje rychlejší odstranění odpadu než poloha při spánku na žaludku nebo na zádech.

Zdravější těhotenství

Pro těhotné se doporučuje spaní na boku, protože srdce v této poloze snadněji pumpuje krev tělem. Spánek na boku také zabraňuje, aby dítě příliš tlačilo na žílu, která vede krev zpět z matčiných nohou do jejich srdce. Spaní na boku je považováno za bezpečnější během těhotenství, protože spaní na zádech je v některých studiích spojeno se zvýšeným rizikem pozdního porodu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *