Štěnice – Jak je poznat, kde se berou a co je odpuzuje?

Štěnice jsou drobné, dosahují délky asi pěti až sedmi milimetrů. Mají přibližně stejnou velikost a tvar jako semeno jablka. Tyto oválné hnědé chyby jsou nechvalně známé tím, že kousají a způsobují svědivé červené hrbolky na kůži. Mohou také vést k dalším nežádoucím zdravotním dopadům, jako je nespavost a anémie. Možná vás překvapí, že štěnice nepřitahuje špinavý domov nebo povalující se potravinový odpad. Místo toho jdou na krev. Tito škůdci nelétají ani neskákají, ale přesto si každý rok dokážou najít cestu do bezpočtu domovů. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, co přitahuje štěnice k vám domů, a nejlepší způsoby, jak je udržet venku.

Odkud se štěnice berou?

I ty nejčistší domovy mohou mít napadení štěnicemi. Štěnice můžete dostat prakticky z jakéhokoli veřejného místa, včetně:

 • Kanceláře
 • Jesle
 • letiště
 • Obytné domy
 • Domy s pečovatelskou službou
 • Knihovny
 • Vzdělávací instituce
 • Policejní a hasičské stanice
 • Maloobchody
 • Obchodní zařízení

Můžete také vyzvednout štěnice v taxících, vlacích, autech, autobusech a výletních lodích, protože tyto oportunistické štěnice hledají zdroje potravy. Pokud se jim nepodaří najít zdroj potravy, pohybují se, dokud jej nenajdou.

Je také docela snadné si nevědomky přivézt štěnice domů s sebou, protože jsou odborníky na hledání míst, kam se schovat. Když se vrátíte domů z cest, prohlédněte si oblečení, zda nemáte štěnice a vše vyperte na vysokou teplotu. Když zůstanete v hotelech, můžete si také nechat oblečení na podlaze jako další preventivní opatření.

Většinu času je téměř nemožné zjistit, kde přesně jste štěnice sebrali. I když si uvědomujete příznaky a pečlivě je kontrolujete, tito drobní škůdci se mohou do vašeho domova dostat autostopem na jakýkoli předmět, osobu nebo zvíře, které vstoupí.

Co přitahuje štěnice: Odhalené mýty

Níže jsou uvedeny některé běžné myšlenky o štěnicích a vysvětlení, zda jsou tato prohlášení skutečností nebo mýtem.

Štěnice přitahuje dřevo: MÝTUS

I když praskliny v některých dřevech vytvářejí dobré úkryty pro štěnice, samotný materiál není nijak zvlášť přitažlivý. Vyřazením dřevěného nábytku nebude nákaza o nic méně pravděpodobná.

Štěnice jsou přitahovány domácími chemikáliemi: MÝTUS

Štěnice nejsou přitahovány často používanými čisticími prostředky, jako jsou:

 • Amoniak
 • Bělidlo
 • Prací prášek
 • Aviváže

Štěnice produkují vlastní chemickou látku zvanou histamin, která přitahuje další štěnice.

Štěnice přitahuje dobová krev: MÝTUS

Štěnice nejsou v období menstruace přitahovány o nic víc než kdokoli jiný. Je to tělesné teplo a oxid uhličitý, co je přitahuje. Nemají žádný mechanismus, jak vnímat, jestli má někdo menstruaci. 

Štěnice jsou přitahovány močí: MÝTUS

Neexistují žádné vědecké důkazy, které by prokazovaly, že moč je atraktant. Přesto, pokud by měla moč správnou kyselost, mohla by technicky obsahovat dostatek oxidu uhličitého, aby zaujala štěnice.

Štěnice nejsou vidět: MÝTUS

Štěnice, vajíčka a nymfy můžete vidět pouhým okem, ale často se během dne schovávají. Spíš je chytíte v noci.

Štěnice jsou přitahovány tmavými prostěradly: FAKT

Štěnice považují různé barvy za přitažlivé v různých obdobích svého života, ačkoli mají tendenci se shromažďovat kolem červených a černých předmětů. Mohou se maskovat v tmavších barvách a získat větší ochranu před predátory.

Štěnice přitahuje špinavé prádlo: FAKT

Štěnice jsou přitahovány špinavým prádlem, protože páchne jako potenciální hostitel, takže je nejlepší, když je to možné, držet své oblečení mimo podlahu.

Štěnice přitahuje teplo: FAKT

Štěnice vědí, že zdroj tepla pravděpodobně znamená, že hostitel je poblíž. Vaše tělesná teplota vás prozradí bez ohledu na vaše oblečení nebo teplotu v místnosti.

Štěnice jsou přitahovány oxidem uhličitým: FAKT

Štěnice přitahuje oxid uhličitý, protože je v dechu potenciálního zdroje potravy. Oxid uhličitý slouží jako ukazatel toho, že vhodný živý hostitel je po ruce.

Způsoby, jak vylézt štěnice z úkrytu

Chcete-li vylákat štěnice z jejich úkrytů, můžete použít napařovač nebo fén k vyhřátí oblastí, jako jsou matrace. Ani jeden z nich není dostatečně horký, aby zabil štěnice, ale může je přimět, aby si mysleli, že je blízko lidský hostitel. 

Můžete také dávat pozor v noci, abyste našli jejich hnízda, když jsou nejaktivnější. Mezi běžná hnízdiště patří vnitřek taštičkových pružin, vnitřní švy matrace a štěrbiny v rámu postele.

Prevence štěnic: Jak se zbavit štěnic

Pokud chcete podniknout kroky k tomu, aby se štěnice nedostaly do vašeho domova, existuje několik věcí, které můžete udělat. Nejprve, než si domů přinesete jakýkoli použitý nábytek nebo jiné předměty, prohlédněte je, zda na nich nejsou známky škůdců, a důkladně je vyčistěte. Pokud prádlo perete, měli byste to udělat na nejvyšší možné nastavení teploty vašeho pračky.

Vyperte ložní prádlo pro hosty v horké vodě a ukliďte nepořádek kolem vašeho domova, kdekoli můžete. Poté, co vaše děti navštíví domovy svých přátel, zkontrolujte jejich oblečení, zda neobsahují štěnice. Vyperte jejich oblečení na vysokou teplotu, pokud objevíte známky štěnic, protože mýdlo a teplá voda k zabití těchto škůdců nestačí.

Při cestování si budete chtít být vědomi příznaků štěnic a zkontrolovat sedadla ve veřejné dopravě. Štěnice detekují tělesné teplo a rychle se pohybují, aby našli hostitele, takže i krátká cesta autobusem je dostatečná příležitost, aby se tito škůdci na vás přisáli.

Štěnice můžete dostat více než jednou, takže je nejlepší držet krok s těmito tipy, abyste minimalizovali své šance na budoucí napadení. Pokud najdete jedinou štěnici, budete chtít vysávat svůj domov každý den a věnovat velkou pozornost oblasti kolem postele a dalším místům, kde se štěnice mohou skrývat, jako jsou podlahové lišty. Zvažte také snížení množství nepořádku ve vaší domácnosti, takže bude méně míst, kde se štěnice mohou schovat.

Časté dotazy ohledně štěnic

Pokud máte další otázky týkající se tohoto otravného hmyzu, máme pro vás odpovědi níže.

Jsou štěnice přitahovány k určitým krevním skupinám?

Krev ve vašem těle tvoří asi sedm procent vaší celkové hmotnosti a je to vaše krev, po které touží štěnice. Tito škůdci nejsou přitahováni určitými krevními skupinami a vy jste snadným cílem, když spíte, díky tomu, jak velká část vaší kůže je odhalena.

Štěnice vás s větší pravděpodobností kousnou, pokud během spánku neležíte. Nedostatek tělesného ochlupení také odstraňuje možné překážky mezi nimi a vaší pokožkou, což jim usnadňuje krmení. 

Jaké jídlo přitahuje štěnice a co jedí?

Štěnice dávají přednost hostitelům s připravenou zásobou čerstvé krve a vystačí si s každým teplokrevným tvorem. Štěnice nejsou přitahovány zásobami jídla, špínou nebo drobky. I když je na povrchu masa krev, štěnice nemají instinkt ji sníst.

Přitahují domácí mazlíčci štěnice?

Vzhledem k tomu, že domácí mazlíčci mají snadno dostupnou krev, jsou potenciálními hostiteli štěnic. Naštěstí vaše kočka nebo pes nejsou preferovaným zdrojem krve pro tohoto škůdce a jejich jídlo nepřitáhne štěnice do vašeho domova.

Jaké vůně přitahují štěnice?

Jedna vůně, kterou štěnice považují za přitažlivou, je špinavé prádlo nebo špinavé ložní prádlo, protože voní, jakmile se dostanou do kontaktu s lidmi. Výzkumy ukázaly, že štěnice preferují dříve nošené oblečení a použité lůžkoviny, a proto byste tyto předměty neměli nechávat na podlaze v blízkosti postele.

Tyto předměty mohou přitahovat štěnice, ale stejně tak i prádlo plné oblečení, protože poskytuje ideální úkryt. Nejlepším krokem je tedy praní prádla pravidelně.

Co štěnice odpuzuje?

Štěnicím je jedno, jestli je váš dům špinavý nebo jestli se na površích hromadí špína. Nelákají je ani vonné svíčky nebo vonné čisticí prostředky. Lidská potrava štěnice neláká a zjistíte, že ani jiné látky, jako například lidský odpad, neoslovují.

Je také důležité poznamenat, že krevní skupina nehraje roli v preferencích štěnic. Jiné produkty, jako jsou toaletní potřeby, parfémy a pokojové spreje, také štěnice nepřitahují.

Co dělat, když máte štěnice

Pokud máte podezření, že máte zamoření štěnicemi, neváhejte zavolat na pomoc deratizační firmu. Zbavit svůj domov nebo kancelář štěnic je práce, kterou je nejlepší přenechat zkušeným profesionálům.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments