Suchý zápal plic – Příznaky a je třeba se ho obávat?

Suchý zápal plic je neformální termín pro běžné bakteriální onemocnění. Vyvolává mírnější příznaky, které se objevují postupně než u jiných typů závažnějších zápalů plic.

Příznaky mohou zahrnovat:

Příznaky se obvykle objevují během dvou až tří týdnů od nakažení a mohou trvat týdny. Kašel může trvat měsíce.

Při suchém zápalu plic můžete mít pocit, že jste nachlazení. Ale příznaky jsou obvykle mírné, takže pravděpodobně nebudete potřebovat odpočinek na lůžku nebo pobyt v nemocnici. Možná nebudete cítit potřebu zůstávat doma z práce nebo školy. Takže se můžete projít. Tak dostala nemoc své jméno.

I když se chodící pneumonií může nakazit kdokoli, nejčastěji se vyskytuje u dětí, zejména ve věku od 5 do 15 let. Tuto nemoc si často přinesou domů malé děti, které ji onemocní ve škole a poté nakazí členy rodiny.

Chodící zápal plic je nakažlivý. Šíří se vzdušnými kapkami z blízkého kontaktu, jako je kašel, kýchání nebo mluvení. Lidé se sníženou imunitou mohou onemocnět vážněji. Můžete být nakažliví dlouho poté, co již nemáte příznaky.

Vaše příznaky mohou být natolik mírné, že nevidíte poskytovatele zdravotní péče. Ale pokud tak učiníte, váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně nepředepíše antibiotika, pokud nemáte závažnější formu zápalu plic nebo jinou závažnou infekci.

Mezi možné komplikace chodící pneumonie patří:

  • Závažnější forma zápalu plic.
  • Zhoršení příznaků astmatu.
  • Otok a podráždění mozku, známé jako encefalitida.
  • Hemolytická anémie, typ anémie způsobený rozpadem příliš velkého množství červených krvinek.

Abyste zabránili pěší pneumonii, myjte si ruce často mýdlem a vodou po dobu 20 sekund. Pokud nemáte k dispozici mýdlo a vodu, použijte dezinfekci na ruce. Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa kapesníkem. Pokud kapesník nemáte, ohněte paži k sobě a zakašlejte nebo kýchněte do lokte – ne do rukou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *