za jak dlouho zabere paralen – Kdy a jak často ho užívat

Paralen je jedním z nejběžněji používaných léků na světě. Používá se ve všech věkových skupinách k bezpečnému zvládání bolesti a horečky. Ale co přesně v paralenu je a jak funguje? Přečtěte si našich 10 nejčastějších otázek o paralenu.

Co je paralen?

Paralen je obchodní značka pro paracetemol (acetaminofen). Již 50 let se celosvětově široce používá k léčbě prosté bolesti a horečky.

Je paralen paracetamol?

Ano, paralen je obchodní značka pro paracetamol. Mezi běžné značky patří Panadol, Herron Paracetamol, Panamax a Dymadon. Existují také generické značky paracetamolu.

Můžete se předávkovat paralenem?

Ano, paracetamol je velmi nebezpečný, pokud užíváte více než doporučenou denní dávku. Nadměrné užívání paralenu může být velmi škodlivé pro játra a dokonce smrtelné. V případě předávkování paralenem by se lidé měli co nejdříve obrátit na toxikologické informační středisko nebo do nemocnice na pohotovost, a to i v případě, že se předávkovaná osoba necítí nemocná. Poškození jater může trvat několik dní, než se projeví, takže i když se necítíte dobře, ale předávkovali jste se paracetamolem, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky předávkování paralenem zahrnují:

  • Bolest břicha
  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Záchvaty
  • Snížené vědomí

Můžete užívat paralen, když jste těhotná?

Ano, užívání paralen v doporučených dávkách během těhotenství je velmi bezpečné. Řiďte se prosím radami svého lékaře, nicméně paralen se běžně doporučuje jako léčba první volby při bolesti a horečce během těhotenství.

Můžete užívat paralen při kojení?

Paralen je bezpečné užívat v doporučených dávkách během kojení.

Můžete užívat Panadol a Nurofen společně?

Paralen a nurofen jsou velmi účinné v kombinaci. Je důležité dodržovat doporučené denní dávky obou léků. Neužívejte léky, které obsahují kombinace paracetamol/nurofen a také paracetamol.

Jak dlouho trvá, než paralen bude účinkovat?

Paralen se rychle vstřebává perorálně a začíná působit do 30 minut.

Jak často můžete užívat Panadol?

Paralen lze užívat podle pokynů každých 4-6 hodin.

Je paralen lék na ředění krve?

Žádný paracetamol není lék na ředění krve.

Je paralen bezpečný?

Ano paralen je bezpečný v doporučených dávkách i u astmatiků. Nepřekračujte doporučené denní dávky. Bez lékařské pomoci nepoužívejte nepřetržitě déle než 48 hodin. Neužívejte kombinované léky na nachlazení a chřipku, které mohou obsahovat také paracetamol. Pokud máte onemocnění jater, poraďte se nejprve se svým lékařem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s ostatními :-)
Tags:
One Comment

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *