Zub moudrosti – Jaké jsou příznaky, jak řešit zánět a jak dlouho roste?
Zuby moudrosti jsou vaší poslední sadou dospělých zubů, do kterých můžete růst. Také nazývané „třetí stoličky“, vaše zuby moudrosti se nacházejí úplně vzadu v ústech.
Někdy zuby moudrosti rostou správně a nikdy nezpůsobují žádné potíže. Často se však zuby moudrosti částečně nebo úplně zachytí (narazí) ve vašich dásních nebo čelisti. Když k tomu dojde, může to mít za následek infekci, kazy, onemocnění dásní a další problémy s ústním zdravím. Proto mnoho poskytovatelů zdravotní péče doporučuje nechat si zuby moudrosti odstranit.
Každý má zuby moudrosti?
Ne každý má zuby moudrosti. Jedna výzkumná studie zjistila, že asi 53 % populace má alespoň jeden zub moudrosti. A některým lidem se zuby moudrosti nikdy nevyvinou.
Kdy přijdou zuby moudrosti?
Vaše zuby moudrosti obvykle prořezávají (dorůstají) mezi 17. a 25. rokem života. Mějte však na paměti, že pokud máte zuby moudrosti, které jsou zcela zaražené v dásních nebo čelisti, možná je při pohledu do úst neuvidíte.
Musíte odstranit zuby moudrosti?
Ne vždy. Pokud vaše zuby moudrosti přicházejí normálně a nezpůsobují žádné problémy, možná je nebudete muset odstraňovat. Ale pokud vaše zuby moudrosti začnou způsobovat bolest nebo citlivost, naplánujte si schůzku se svým zubařem. Může podrobně probrat vaše možnosti.
FUNKCE ZUBŮ MOUDROSTI
Proč máme zuby moudrosti?
Zuby moudrosti vlastně nepotřebujeme. Ve skutečnosti je většina poskytovatelů zdravotní péče považuje za pozůstatky. To znamená, že v jednu chvíli posloužily svému účelu, ale už ne.
Primitivní strava našich předků se skládala ze spousty syrových rostlin, tvrdých ořechů a tvrdého masa – a zuby moudrosti byly nutné k mletí těchto potravin pro správné trávení. Moderní potřeby pro přípravu a stravování dnes eliminovaly naši potřebu zubů moudrosti. Když jsme si na tyto změny ve stravování zvykli, naše těla prošla malými evolučními změnami. Například se nám zmenšily čelisti. To je důvod, proč mnoho lidí nemá v ústech dostatek místa, aby jim mohly růst zuby moudrosti.
ANATOMIE
Kde se nachází zuby moudrosti?
Zuby moudrosti vybuchnou úplně vzadu v ústech, hned za vašimi druhými stoličkami. Lidé, kteří mají všechny čtyři zuby moudrosti, mají jeden v každém kvadrantu – vlevo nahoře, vlevo dole, vpravo nahoře a vpravo dole.
Jaké jsou první známky růstu zubů moudrosti?
Pokud máte zuby moudrosti, existuje několik příznaků. Můžete si všimnout:
- Zarudnutí nebo otok dásní za posledními stoličkami.
- Bolest nebo citlivost čelisti.
- Bolest v obličeji, způsobená zuby moudrosti, které vyvíjejí tlak na nervy.
- Bílé skvrny za vašimi posledními stoličkami. Tyto skvrny jsou pravděpodobně vrcholy vašich nových zubů prorážejících vaše dásně.
STAVY A PORUCHY
Jaké jsou některé stavy, které ovlivňují zuby moudrosti?
U některých lidí se vyvinou komplikace v důsledku zasažených zubů moudrosti nebo zubů moudrosti, které správně nevybuchly. Tyto komplikace mohou zahrnovat:
- Bolest zubů moudrosti
- Infekce
- Dutiny
- Onemocnění dásní
- Poškození sousedních zubů
- Cysty
- Nádory
Jaké jsou nejčastější způsoby léčby zubů moudrosti?
Nejčastější léčbou je odstranění zubů moudrosti. Tento postup se obvykle provádí pod sedativy a provádí ho Váš zubař. Ale v případě potřeby to lze také provést v celkové anestezii v nemocnici.
Lidé v jakémkoli věku si mohou nechat odstranit zuby moudrosti. Aby se však předešlo budoucím zdravotním komplikacím v ústní dutině, mnoho lidí si nechává odstranit zuby moudrosti v pozdním dospívání nebo ve věku 20 let. Po odstranění zubů moudrosti obvykle trvá asi jeden týden, než se zotaví. Váš zubař vám poskytne seznam pooperačních instrukcí, které vám pomohou udržet se během rekonvalescence v pohodě.
Na rozdíl od jiných zubů, zuby moudrosti neposkytují mnoho funkcí. Po odstranění je tedy není potřeba vyměňovat.
PÉČE
Jak mohu pečovat o své zuby moudrosti?
Pokud stále máte své zuby moudrosti, váš zubař je během rutinních vyšetření zkontroluje, aby se ujistil, že jsou zdravé. Kromě pravidelných návštěv u zubaře byste měli:
- Čistěte si zuby dvakrát až třikrát denně. Může být obtížné dosáhnout na zadní povrch zubů moudrosti. Udělejte si čas a ujistěte se, že čistíte všechna těžko dostupná místa.
- Jednou denně si čistěte zuby nití. K čištění mezi zuby používejte dentální nit. Na těžko dostupná místa můžete použít i dentální trsátka nebo mezizubní kartáčky (malé kartáčky, které se vejdou mezi zuby).
- Používejte antibakteriální ústní vodu. Ujistěte se, že je bez alkoholu. To pomáhá snížit riziko sucha v ústech .